انتقاد مخرب درونی

انتقاد مخرب درونی چیست؟

حتما تا به حال خودتان را برای انجام کاری سرزنش کرده اید، ولی آیا این سرزنش کردن و مورد انتقاد قرار دادن خودتان در زندگی گسترش پیدا کرده است؟ آیا تمام ویژگی های خودتان را مورد انتقاد قرار می دهید؟ آیا در هر شرایطی خودتان را تخریب می کنید؟ اگر پاسخ این سوالات مثبت است، شما با انتقاد مخرب درونی مواجه هستید. عاملی که می تواند تمام زندگی را تحت تاثیر قرار دهد، مانع رسیدن شما به موفقیت شود و حتی آرامش ذهنی تان را نیز از بین ببرد. بنابراین باید به فکر مهار این عامل باشید و به موقع با آن مواجه شوید. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف انتقاد مخرب درونی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

انتقاد مخرب درونی چیست؟

انتقاد مخرب درونی چیست

بدون شک همه مردم تا به حال کارها، رفتارها و به طور کلی زندگی دیگران را مورد انتقاد قرار داده اند. انتقاد کردن می تواند مثبت و سازنده باشد در صورتی که درست و به موقع بیان شود و در عین حال فرد مقابل هم انتقاد پذیر باشد. بنابراین انتقادها می توانند جنبه منفی هم داشته باشند و باعث ایجاد مشکلاتی مانند مختل شدن روابط بین فردی، شکل گیری درگیری های ذهنی و غیره شوند. از طرفی هر کسی می تواند خود را نیز مورد انتقاد قرار دهد و عاملی که این کار را انجام می دهد؛ منتقد درونی است.

متاسفانه همین منتقد درونی می تواند در کار خود زیاده روی کرده و مخرب شود. در این شرایط شما هر کاری که انجام می دهید، هر ویژگی مثبتی که دارید و به طور کلی هر آنچه که هستید مورد انتقادهای تخریب کننده قرار می گیرد و شما را از تلاش برای پیشرفت در زندگی باز می دارد. بنابراین باید حواستان به زیاده روی های انتقاد مخرب درونی باشد تا به موقع بر آن غلبه کنید و زندگی خود را نجات دهید. تا اینجای مطلبو گرفتین؟

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

6 انتقاد مخرب درونی و نحوه غلبه بر آنها

انواع انتقاد مخرب درونی

بهتر است بدانید توجه کردن به انتقادهایی که منتقد درونی بیان می کند در صورتی که درست و سازنده باشد به نفعتان است و باعث رسیدن به موفقیت در زندگی می شود. در این شرایط شما از اشکالات کارهایتان، نقاط ضعف و کاستی های عملکردی که دارید مطلع می شوید و به این ترتیب به اهدافتان نزدیکتر خواهید شد. همانطور که گفتیم منتقد درونی می تواند افراطی و تخریب کننده نیز عمل کند و تمام کارها و ویژگی های مثبت شما را نیز زیر سوال ببرد. در این شرایط باید بر منتقد درونی مخرب خود غلبه کنید و اجازه پیشروی به آن ندهید. از جمله مهم ترین موارد انتقاد مخرب درونی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

مقایسه خود با دیگران

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که مدام در حال مقایسه موفقیت های کسب شده، توانایی ها و به طور کلی زندگی خود با دیگران هستند. این افراد ممکن است در اثر رفتارهای مقایسه ای اطرافیان خود این عادت بد را کسب کرده باشند، ولی به هر حال دلیل مقایسه خود با دیگران هر چه که باشد؛ این موضوع یکی از انواع انتقاد مخرب درونی است، منتقدی که هر کاری شما انجام می دهید را نقد کرده و با کارهای دیگران مقایسه می کند. برای غلبه بر این نوع انتقاد باید درک کنید هر کسی به نوبه خود موفقیت هایی را کسب می کند، توانایی هایی دارد و بدون شک هیچ دو نفری از هر لحاظ مشابه یکدیگر نیستند.

برای اطلاع از ویژگی های زنان کاریزماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

عدم تفکیک انتقاد خوب از بد

همانطور که گفتیم انتقاد کردن به موقع و درست از خود؛ سازنده و مثبت است، باعث برطرف کردن نواقص و رسیدن به موفقیت می شود. البته این موضوع ممکن است از انتقادهای بد و مخرب جدا نشده و منتقد درونی شما تمام کارهایتان را نقد کند. بنابراین مرزی میان انتقاد خوب و بد شکل نگرفته و باعث ایجاد سردرگمی شما خواهد شد.

احساس زود هنگام شکست

من شکست می خورم، من موفق نمی شم، من توانایی انجام این کارو ندارم، من به واسطه وجود این خصوصیت نمی تونم موفق بشم و هزاران جمله منفی و مخرب دیگری توسط یک منتقد درونی بیان می شوند تا احساس زود هنگام شکست را در وجود شما شکل دهند. این مورد از انواع انتقاد مخرب درونی می تواند هر فردی را از تلاش برای انجام کارهای مهم، سازنده و جدید باز دارد و در نتیجه تبدیل به یکی از موانع رسیدن به موفقیت شود.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

تسلط بیش از حد ندای درونی

مهم ترین انتقاد مخرب درونی

گوش دادن به ندای درونی؛ صدایی که در مورد موضوعات مختلف با شما صحبت می کند، موضوع بدی نیست و اتفاقا شما را به سمت اهدافتان هدایت خواهد کرد، ولی نباید به ندای درونی اجازه بدهید بر تمام جوانب زندگی شما مسلط شود. در غیر این صورت شما باید مطیع امر او باشید و خودتان را با انتقادهای منفی، تخریب کنید.

سرزنش کردن خود به دلیل متفاوت بودن با دیگران

همانطور که گفتیم هیچ دو نفری در این دنیا وجود ندارند که از هر لحاظ مشابه یکدیگر باشند، بنابراین کسی نباید خود را به خاطر متفاوت بودن با دیگران سرزنش کند.

این مورد از انواع انتقاد مخرب درونی تا حدودی شبیه به مقایسه خود با دیگران است، ولی کسی که خود را با دیگران مقایسه می کند ممکن است هیچگاه خودش را سرزنش نکند. به همین علت این دو مورد با یکدیگر متفاوت هستند، ولی هر دوی آن ها مخرب و منفی محسوب می شوند.

برای اطلاع از مفهوم خطای ذهنی بر روی لینک کلیک کنید.

فراموش کردن اینکه “هر چه ما را نشکند، قوی ترمان می کند “

بدون شک حتی موفق ترین انسان های این کره خاکی هم با شکست هایی در زندگی مواجه شده اند، بنابراین شکست جزئی از مسیر رسیدن به موفقیت است و باعث کسب تجربه می شود. کسانی که این موضوع را فراموش می کنند؛ خودشان را به خاطر شکست ها و ناکامی هایشان سرزنش کرده و دست از تلاش بر می دارند. برای غلبه بر این موضوع باید به خودتان یادآوری کنید که هر شکستی، مقدمه ای برای پیروزی است و نباید جا بزنید.

خلاصه مطلب

انتقاد کردن از خودمان می تواند یک جنبه مثبت داشته باشد، اشتباهات را به ما نشان دهد و در نتیجه ما را در مسیر رسیدن به موفقیت همراهی کند. این در صورتی است که انتقاد از خود می تواند منفی و مخرب باشد و اتفاقا ما را از دستیابی به خواسته هایمان دور کند. بنابراین باید با انواع انتقاد مخرب درونی آشنا باشید و بر آن ها غلبه کنید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، نقشه ذهنی در سخنرانی و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *