انواع کمک های حسی

استفاده از انواع کمک های حسی در سخنرانی

استفاده از انواع کمک های حسی به مخاطب کمک می کند تا ضمن تعامل بیشتر با سخنران، مطالب ارائه شده را بهتر درک کرده و به خاطر بسپارد. با استفاده از وسایل یا ابزار بصری، افزایش تعامل، درک و به خاطر سپردن مطالب امکان پذیر می شود. در این مقاله در مورد انواع کمک های حسی، اهمیت و کاربرد آنها صحبت می کنیم. پیشرفت های حسی به مخاطبان کمک می کند تا محتوای ارائه شده را به بخش های به یاد ماندنی تر تقسیم کنند. درک این اسناد نسبت به اسنادی که با استفاده از وسایل کمک بصری ارائه نمی شوند، آسانتر است. برای آشنایی با تاثیر انواع کمک های حسی در سخنرانی تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع کمک های حسی در سخنرانی

انواع کمک های حسی در سخنرانی

استفاده از اشیا به عنوان کمک های بصری

هنگام استفاده از انواع کمک های حسی و استفاده از اشیا، باید ارائه محتوا را بهبود بخشید. کیفیت گفتار و بیان را کاهش ندهید. وقتی از اشیا به عنوان کمک بصری استفاده می کنیم به این معنی است که با استفاده از اشیاء واقعی، محتوای مورد نظر را به صورت زنده برای مخاطب به نمایش می گذاریم. مثلاً وقتی می خواهیم در یک سخنرانی نحوه گره زدن را یاد بگیریم، بهتر است از طناب استفاده کنیم.

برای افزایش اثربخشی اشیا، باید آنها را در مکانی قرار دهیم که به سرعت و به راحتی توسط مخاطب شناسایی و درک شوند. یکی از اشتباهات رایج، قرار دادن شی مورد نظر در جایی است که مانعی در مقابل آن وجود دارد، از دید عموم مخفی می ماند و یا در مقابل شی جالب تری قرار می گیرد. همچنین گوینده باید از اشیایی که خیلی بزرگ هستند یا اشیایی که استفاده از آنها روی صحنه آسان نیست اجتناب کند.

اشیاء مورد نظر را برای سخنرانی انتخاب کنید

بسیاری از اشیاء فیزیکی و تصاویر متحرک را می توان در گفتار استفاده کرد. انتخاب انواع کمک های حسی و ابزار بصری مناسب به نظر و ترجیح گوینده و همچنین محتوا و شرایط سخنرانی بستگی دارد. گاهی اشیایی که در سخنرانی استفاده می شود مفید هستند و گاهی حواس مخاطب را پرت می کنند. بنابراین، گوینده باید با برنامه ریزی و آماده سازی از قبل سخنرانی، از مناسب بودن اشیاء مورد استفاده برای مخاطب و محتوای ارائه شده اطمینان حاصل کند.

تخته سیاه، فلیپ چارت و اسلاید دیواری

انواع کمک های حسی و وسایل کمک بصری مانند تخته سیاه، فلیپ‌چارت و اسلاید دیواری به سخنران کمک می‌کند کلمات و تصاویر را در یک پیام منسجم و یکپارچه ترکیب کند. استفاده موثر از ابزار بصری، سخنران را آماده، حرفه ای، مشتاق و باورپذیر جلوه می دهد و اعتبار سخنرانی را افزایش می دهد. ابزارهای نوشتاری و تصاویر نیز با تمرکز و به خاطر سپردن نکات اصلی سخنرانی به مخاطب کمک می کند تا استدلال گوینده را بهتر درک کند.

تخته سیاه: از مدرسه تا محل کار

تخته سیاه یکی از انواع کمک های حسی در سخنرانی

شاید با شنیدن نام تخته سیاه ناخودآگاه یاد محیط های دانشگاهی و آموزشی بیفتیم اما تخته سیاه (یا ماژیک) در محیط های کاری نیز استفاده می شود.

در سازمان ها، تخته های سفید معمولاً بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. از تابلوهای جادویی می توان در سخنرانی ها و همچنین برای تبلیغات یا ضبط اطلاعات استفاده کرد. با استفاده از گچ ها و تخته های جادویی در سخنرانی، می توانید به راحتی پاسخ های مخاطبان را ضبط کنید و با نوشتن نقطه ها و ترسیم شکل های مرتبط، با مخاطبان بحث و تعامل داشته باشید. سرعت و سهولت کار با این جداول این امکان را به افرادی می دهد که با ابزارها و نرم افزارهای ارائه آشنایی ندارند و یا با استفاده از آنها راحت نیستند.

البته این تابلوها معایبی هم دارند:

• گاهی نوشتن چیزهایی روی تخته، باعث تاخیر در گفتار می شود.
• سخنران ممکن است بیشتر نسبت به تخته صحبت کند و از ارتباط چشمی با مخاطب غافل شود.
• در گروه‌های بزرگ، اندازه تابلو به یک مسئله تبدیل می‌شود زیرا همه نمی‌توانند محتویات تابلو را ببینند.
• اگر سخنران املای ضعیفی داشته باشد یا خط ناخوانا داشته باشد؛ علاوه بر آسیب رساندن به اعتبار، در رساندن پیام به مخاطب نیز دچار مشکل می شود.

استفاده از فلیپ چارت در سخنرانی ها

استفاده از انواع کمک های حسی از جمله فلیپ چارت مانند تخته سیاه آسان است. هر کسی که توانایی نوشتن یا انتقال اطلاعات به مخاطب را داشته باشد می تواند از آن استفاده کند. فلیپ ‌چارت‌ها معمولاً پشته‌ای از ورق‌های بزرگ کاغذ هستند که به لبه بالایی تخته سفید متصل می‌شوند. این ورق ها اغلب روی سه پایه قرار می گیرند. فلیپ چارت به اشکال مختلف وجود دارد. شامل:

• فلیپ چارت مستقل
• فلیپ چارت با سه پایه فلزی ثابت
• فلیپ چارت با چرخ های فلزی

دانشمندان اخیراً یک فلیپ‌ چارت دیجیتال خودکار اختراع کرده‌اند که هر چیزی را که به آن می‌گویید کلمه به کلمه یادداشت می‌کند. فلیپ چارت های خود بزرگ شونده نیز رایج شده اند. البته فلیپ چارت های قدیمی که در آن متن به صورت دستی و با نشانگر نوشته می شود هنوز هم در سازمان ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از اسلاید دیواری در محیط های حرفه ای و آموزشی

استفاده از اسلاید دیواری در محیط های حرفه ای و آموزشی

در عصر اطلاعات، نمایش دیجیتال محتوا و نمایش اسلایدها از رایج ترین انواع کمک های حسی و کمک بصری در کنفرانس ها هستند اما اسلاید دیواری هنوز در بسیاری از سازمان ها استفاده می شود. اسلاید دیواری که در محیط های صنعتی “Viewfoil” یا “Foil” نیز نامیده می شود، ورقه نازکی از مواد شفاف و انعطاف پذیر (معمولاً استات سلولز) است که می توان اشکالی را روی آن ترسیم کرد.

سپس این برگه ها بر روی پروژکتور آموزشی(Overhead Projector) قرار می گیرد تا در معرض دید عموم قرار گیرد. بسیاری از مشاغل کوچک از سیستم پروژکتورها و اسلایدهای دیواری در جلسات و مجالس دیگر استفاده می کنند. البته امروزه پروژکتورهای LCD و وایت بردهای تعاملی بسیار محبوب هستند و رفته رفته جای این سیستم را می گیرند.

اگرچه استفاده از اسلاید دیواری به سخنران این امکان را می دهد که ارتباط چشمی با مخاطبان حفظ کند اما این اسلایدها اغلب ساده، بی حرکت و بی صدا هستند. علاوه بر این، اسلاید دیواری باید در نور کم نمایش داده شود که ممکن است دید بینندگان را مختل کند. در نتیجه، پروژکتورهای آموزشی به سرعت منسوخ می شوند و با ابزارهای ارائه رایانه ای جایگزین می شوند.

جهت آشنایی با انواع روش های سخنرانی، بر روی لینک کلیک کنید.

کمک های بصری ایستا: عکس ها، نقاشی ها و نمودارها

با استفاده از انواع کمک های حسی مانند عکس، گوینده می تواند پیام خود را بهتر ارائه دهد. ارتباط بصری، ایده ها و اطلاعات را به شکلی قابل خواندن و دیدن منتقل می کند. هنگامی که مخاطب از عناصر فیزیکی مانند نشانه ها، تایپوگرافی، گرافیک، تصاویر، رنگ ها و منابع الکترونیکی برای دریافت پیام گوینده استفاده می کند، تا حدی به دید خود متکی است. سخنرانان معمولا از انواع مختلفی از ابزارهای ارائه مانند طرح ها، نقاشی ها و نمودارها برای اطلاع رسانی، آموزش یا متقاعد کردن یک فرد یا گروهی از مخاطبان استفاده می کنند. استفاده از تصاویر ثابت غیر الکترونیکی به عنوان کمک بصری در گفتار دارای مزایا و معایبی است.

کاربرد های فراوان استفاده از تصاویر در سخنرانی

تصاویر شامل هر عنصر دو بعدی مانند نقشه، نمودار، نمودار دایره ای یا طرح انتزاعی هستند. با این تعریف گسترده، تصاویر را می توان به صورت دستی (نقاشی، طراحی و حکاکی) یا به صورت خودکار (چاپ روی کاغذ یا نمایشگر گرافیکی کامپیوتری) ارائه کرد. تصاویر ایستا مانند عکس ها، نقاشی ها و طراحی ها ابزار بصری مفیدی برای تاکید بر نکته سخنرانی و اثبات آن هستند؛ اما اگر تصویر نمایش داده شده غیر واقعی، خیلی کوچک یا گیج کننده به نظر برسد، مشکلی در گفتار ایجاد می کند و هدف سخنرانی را کمرنگ می کند.

برای اطلاع از مراحل سخنرانی خوب، بر روی لینک کلیک کنید.

نمونه هایی از تصاویر استفاده شده در سخنرانی:

استفاده از تصاویر در سخنرانی

• عکس: عکس یکی از انواع کمک های حسی مفید برای بیان یا تاکید بر یک نقطه یا توضیح یک موضوع در شرایطی است که شی واقعی قابل نمایش نیست. برای مثال استفاده از عکس ها برای نشان دادن مکان های تاریخی و مکان هایی که دیگر وجود ندارند بسیار مفید است.

• نقشه: نقشه مناطق جغرافیایی مورد نظر را نشان می دهد. معمولاً زمانی از نقشه استفاده می شود که در مورد تفاوت های بین مناطق جغرافیایی صحبت می کنیم یا مکان چیزی را نشان می دهیم.

• جزوه: می توانید نمودارها، تصاویر و سایر مطالب را در جزوات چاپ کنید و آنها را قبل، در حین یا بعد از سخنرانی بین مخاطبان توزیع کنید. ویژگی مهم استفاده از بروشور این است که فرد می تواند آن را مدت ها بعد از کنفرانس نزد خود نگه دارد و مطالب و موضوعات کنفرانس را بهتر به خاطر بسپارد.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

نمودارها و داده ها

در ارائه های حضوری و ارائه های الکترونیکی، از نمودارها می توان به عنوان یکی از انواع کمک های حسی برای تجسم روابط بین مقادیر مختلف استفاده کرد. سخنرانان از انواع مختلف نمودارها به عنوان کمک بصری استفاده می کنند. از جمله نمودار میله ای، نمودار خطی، نمودار دایره ای و نمودار پراکندگی. استفاده از نمودارها برای تجسم اطلاعات آماری بسیار مفید است.

گاهی برای استفاده از شواهد و اطلاعات آماری، اگر آن را به صورت متنی ارائه کنیم، چندان مؤثر نیست و توجه چندانی به آن نمی کنیم. البته لازم به ذکر است که پیچیدگی نمودار، محاسبات دقیق، داده های بزرگ و اشکال بزرگ نیز منجر به پیچیدگی و مشکل در درک نمودار در زمان ارائه خواهد شد. اگر جزئیات بیش از حد در نمودار ارائه دهیم، نمودار ما گیج کننده و ناکارآمد خواهد شد.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت کاریزماتیک، جذابیت کلام و عشق هوشمندانه می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

استفاده از طراحی در سخنرانی

طراحی زمانی استفاده می شود که عکس دقیقاً دیدگاه سخنرانی را نشان نمی دهد یا جزئیات پیچیده زیادی دارد. به عنوان مثال، ارائه نمودار یا شکلی از سیستم گردش خون در سراسر بدن بسیار موثرتر از یک عکس واقعی از بدن انسان است که سیستم گردش خون را نشان می دهد.

البته برای ایجاد طرح های حرفه ای باید استعداد و مهارت نشان دادن جزئیات مهم و ایجاد تصویری واقعی داشته باشیم. اگر طراحی را به درستی انجام ندهیم، طرحی درهم و برهم خواهیم داشت که عملکرد لازم را ندارد و حرفه ای به نظر نمی رسد.

ابزارهای ارائه پویا: ابزارهای ویدئو و ابزار چند رسانه ای

استفاده از اسلاید دیواری در محیط های حرفه ای و آموزشی

ابزارهای چند رسانه ای یکی از انواع کمک های حسی است که به سخنران این امکان را می دهد که ارائه خود را به صورت پویا و شخصی سازی شده انجام دهد و تعامل خود را با مردم افزایش دهد. برای مثال، می‌توانید از پیوندهای متنی، تصاویر بندانگشتی یا اسکرین‌شات‌های کوچک (عکس‌ها) برای پیمایش در میان مجموعه‌های بزرگ محتوای مرتبط استفاده کنید. این تکنیک های ارائه ارتباطی، به سخنران این امکان را می دهد که با مخاطبان خود تعامل داشته باشد و فقط با آنها صحبت نکند.

برای اطلاع از مفهوم مهارت تمرکز بر روی لینک کلیک کنید.

پذیرش محتوای پویا توسط مخاطب

تحقیقات نشان داده است که مخاطبان به سخنرانی هایی که در آنها از عناصر پویا استفاده شده است توجه و علاقه بیشتری نشان می دهند. صرف نظر از نوع محتوای ایستا یا پویا، همه ارائه ها باید اطلاعات یکپارچه و قانع کننده را در یک چارچوب زمانی محدود ارائه دهند. انواع مختلف فناوری‌های چندرسانه‌ای موجود، تجربه کاربر را افزایش می‌دهند، اطلاعات را سریع و آسان منتقل می‌کنند و تجربیاتی فراتر و بهتر از تجربیات روزمره ایجاد می‌کنند.

معرفی نرم افزارهای مختلف سخنرانی

نرم افزار کنفرانس یکی از انواع کمک های حسی است که به سخنرانان اجازه می دهد تا فیلم ها، عکس ها و سایر محتوای پویا را به صورت نمایش اسلاید برای گروه های بزرگ و کوچک مخاطبان نمایش دهند. به عنوان مثال، با استفاده از برنامه iPhoto اپل، می توانید مجموعه ای از عکس های دیجیتال را به صورت اسلاید نمایش دهید. برنامه هایی مانند Prezi که دارای قابلیت زوم هستند، محتوا را روی یک صفحه سفید بزرگ (Canvas) نمایش می دهند. به این ترتیب می توان محتوا را به صورت غیرخطی نمایش داد و با ارائه جزئیات بیشتر، پیام ها و روابط بصری پیچیده را بررسی و بهتر درک کرد.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی اتیکت و آداب معاشرت بر روی لینک کلیک کنید.

ابزارهای چند رسانه ای در نرم افزار دوره

آشنایی با انواع کمک های حسی در سخنرانی

بسیاری از برنامه های مورد استفاده در سخنرانی ها دارای تصاویر از پیش طراحی شده (کلیپ آرت) یا قابلیت وارد کردن تصاویر گرافیکی هستند. برخی از این ابزارها قابلیت جستجو و وارد کردن تصاویر از فلیکر یا گوگل را نیز دارند. گرافیک های سفارشی را می توان در برنامه های دیگر مانند Adobe Photoshop یا Adobe Illustrator نیز ایجاد کرد و سپس به آن برنامه ها وارد کرد.

به عنوان مثال، یک ارائه پاورپوینت را می توان به عنوان یک سند PDF صادر کرد. این کار ارائه آن را با اشتراک گذاری آن در اینترنت تسهیل می کند. فایل های PDF را می توان در هر پلتفرمی به اشتراک گذاشت. بنابراین استفاده از این فرمت باعث می شود تا محتوا در دسترس بیشتری قرار گیرد.

در برخی از برنامه‌ها، یک عنصر سخت‌افزاری تعاملی و یکپارچه وجود دارد که برای ایجاد تعامل با کاربر (مانند سیستم‌های پاسخ مخاطب) یا تسهیل سخنرانی‌ها و ارائه‌ها در مکان‌های جغرافیایی مختلف (مثلاً کنفرانس وب) طراحی شده است. استفاده از دستگاه‌های سخت‌افزاری داخلی مانند نشانگرهای لیزری و تخته‌های سفید هوشمند تعاملی نیز با جلب توجه مخاطب و تأکید بیشتر بر نکات خاص، کار مجری را آسان‌تر می‌کند.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد سخنرانی انگیزشی و مزایای آن، بر روی لینک کلیک کنید.

نمایش اسلاید

نمایش اسلاید یا نمایش اطلاعات یا ایده ها بر روی صفحه نمایش با استفاده از نرم افزارهای ارائه و پروژکتورهای آموزشی یکی از انواع کمک های حسی است. از اواخر دهه 1960، هنرمندان تجسمی در موزه‌ها و گالری‌ها از نمایش اسلاید به عنوان ابزاری برای نمایش اطلاعات خاص در مورد یک کنش یا به عنوان یک شکل پدیدار شناختی استفاده می‌کردند.

قبل از ظهور تصاویر متحرک، اسلایدها توسط دستگاه های نمایش اسلاید قدیمی (به نام فانوس جادویی) روی صفحه سینما نمایش داده می شدند. این روش بعدها به نمایش تصاویر متحرک تبدیل شد. پس از مدتی، اسلایدها با استفاده از وسایلی مانند چرخ فلک یا پروژکتورهای آموزشی نمایش داده شدند. اخیراً اسلایدشوهای مدرن با نرم افزارهایی مانند Microsoft PowerPoint یا Prezi ساخته می شوند.

برای آشنایی با روش های تمرین سخنرانی، بر روی لینک کلیک کنید.

برنامه های شخصی و تجاری

استفاده از برنامه های شخصی و انواع کمک های حسی در سخنرانی

نرم افزار ارائه معمولاً در سخنرانی ها یا برای ایجاد یک ارائه پویا و سمعی و بصری استفاده می شود. تمامی نکات و تصاویر مربوط به سخنرانی در اسلایدها قرار می گیرد و سخنران با ارائه خود به توضیح آنها می پردازد. برای ارائه یک نمایش اسلاید موفق، به استعداد، تجربه و تمرین صحبت کردن نیاز داریم. اسلایدشوها کاربردهای هنری هم دارند؛ معمولاً برای ارائه تصاویر پویا در برنامه ها و سخنرانی ها در موزه ها و تاسیسات هنری استفاده می شود.

مردم عادی نیز از نمایش اسلاید استفاده می کنند. به عنوان مثال، می توانید از نمایش اسلاید در محافظ صفحه نمایش رایانه یا برای نمایش عکس های دیجیتال استفاده کنید. فروشندگان یا مصرف کنندگان می توانند با استفاده از عکس های خود و افزودن موسیقی به آنها، اسلایدشوهای ویژه و شخصی سازی شده ایجاد کنند. نمایش اسلایدها معمولاً به فرمت ویدیوی HD تبدیل می شوند یا به یک فایل اجرایی برای مشاهده در رایانه ذخیره می شوند. امروزه نرم‌افزارهای نمایش اسلاید عکس، دوربین‌های دیجیتال و فناوری رایانه، ایجاد اسلایدشو عکس را آسان‌تر کرده‌اند.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد اجزای سخنرانی خوب، بر روی لینک کلیک کنید.

ویژگی های رایج نمایش اسلاید

نرم افزار نمایش اسلاید عکس، طیف وسیعی از قابلیت های ویرایش را به ما می دهد. برای مثال، کاربران می‌توانند جلوه‌های انتقال، حرکت و زوم، کلیپ‌های ویدیویی، موسیقی پس‌زمینه و توضیحات گفتاری یا نوشتاری را به نمایش اسلاید خود اضافه کنند. در محیط های تجاری، فایل به دست آمده از نمایش اسلایدهای ایجاد شده توسط نرم افزارهای ارائه، فایل ارائه شرکتی (Slide Deck) نامیده می شود. برخی از ویژگی های کلیدی و مفید موجود در نرم افزار ارائه دسکتاپ یا ابری عبارتند از:

• اسکرین شات
• روتوش تصاویر
• ابزار حاشیه نویسی
• حالت های انتقال اسلاید
• جلوه های متنی

نمایش اسلایدهای وب را می توان با استفاده از یک مرورگر وب مشاهده کرد. برخی از نمایش اسلایدهای وب در نرم افزار ارائه تولید می شوند و ممکن است ویرایش آنها دشوار باشد. نرم افزارهای دیگر قالب هایی را ارائه می دهند که در آنها می توانید به راحتی نمایش اسلاید را ویرایش و تغییر دهید. نمایش اسلایدهای وب معمولاً با استفاده از کدهای HTML، جاوا اسکریپت و CSS (فایل ها) تولید یا نوشته می شوند. البته اسلایدشوهای مبتنی بر وب نسبت به برنامه های ارائه دسکتاپ دارای ویژگی ها و قابلیت های محدودتری هستند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *