بلوغ فکری

بلوغ فکری چیست؟

بسیاری از مردم تصور می کنند؛ کسی که به بلوغ جسمی رسیده است قطعا نشانه هایی از بلوغ فکری هم در مورد او نمایان خواهند شد. از طرفی کم نیستند تعداد کسانی که به طور کلی از معنی و مفهوم این نوع از بلوغ مطلع نبوده و به همین خاطر اگر با نشانه های آن هم مواجه باشند؛ تغییری را در فرد مقابل احساس نمی کنند. متاسفانه این نوع از بلوغ موضوعی غریب است که اطلاعات اشتباهی هم در مورد آن رواج یافته است. اطلاعاتی که می توانند باعث ایجاد توقعات بیش از حد در مورد کسانی شوند که به بلوغ فکری نرسیده اند، یا حتی دست کم گرفتن کسانی که این نوع از بلوغ در وجودشان شکل گرفته است. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف بلوغ فکری بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

بلوغ فکری چیست؟

بلوغ فکری چیست

کم نیستند تعداد موضوعات مهمی که اغلب مردم در مورد آن ها اطلاعات کافی ندارند. بلوغ فکری هم دقیقا جزء همین موارد است و اگر از افراد مختلفی پیرامون این نوع بلوغ سوال بپرسید؛ جواب واضحی بیان نمی کنند. از طرفی معانی مختلفی برای این موضوع وجود دارند و نمی توان مفهوم آن را در یک جمله خلاصه کرد. برای مثال کسی که می تواند در مورد موضوعات مختلف به صورت منطقی و با تحت کنترل قرار گرفتن احساسات، تصمیم گیری کند یعنی از لحاظ فکری به بلوغ رسیده است. پایبند نبودن به افکار اشتباه، متعصب نبودن نسبت به الگوهای فکری فرسوده، منطقی فکر کردن، کنترل هیجانات، کمک کردن به دیگران، درک وجود مشکلات در زندگی همه مردم؛ همگی جزء مفاهیم مربوط به این نوع از بلوغ هستند.

نکته مهم ماجرا این است که رسیدن به سن بلوغ جسمی هیچ ارتباطی با بلوغ از نوع فکری ندارد؛ یعنی کسی که به بلوغ جسمی می رسد، لزوما در همان سن از لحاظ فکری هم بالغ نشده است. یک نفر ممکن است قبل از رسیدن به سن بلوغ جسمی از لحاظ فکری بالغ شود و فرد دیگر حتی در میانسالی هم نشانه هایی از بالغ شدن فکری در وجود او نمایان نمی شود. تا اینجای مطلبو گرفتین؟

برای یادگیری تکنیک های تقویت هوش هیجانی، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نشانه های بلوغ فکری

نشانه های بلوغ فکری

اغلب ویژگی های مثبت انسان با بروز نشانه های مختلفی همراه هستند و بر همین اساس می توان از وجود یا عدم وجود آن ها مطلع شد. بلوغ فکری هم از این موضوع مجزا نیست و با توجه به اینکه هیچ ارتباطی با بلوغ جسمی ندارد؛ بهتر است از طریق نشانه های آن از بالغ شدن یک فرد از لحاظ فکری مطلع شوید. از جمله مهم ترین نشانه های این نوع بلوغ می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

قدردانی کردن

یکی از مهم ترین نشانه های بالغ شدن از لحاظ فکری؛ قدردانی کردن از دیگران است. کسی که به این نوع از بلوغ رسیده است؛ دیگران را موظف به انجام خواسته های خود نمی داند. به همین علت قدردان محبت ها، همدلی ها و کارهایی است که دیگران در حق او انجام می دهند.

برای اطلاع از روش های زمان بندی درست در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

صبر

اگر می خواهید متوجه بالغ شدن یک نفر از لحاظ فکری شوید؛ بهتر است صبر او را بسنجید. افرادی که به بلوغ فکری رسیده اند؛ در کمترین زمان ممکن صبر و حوصله خود را از دست نمی دهند، عجول نیستند، در کسری از ثانیه تصمیم گیری نمی کنند و به طور کلی صبور بودن از مهم ترین ویژگی های شخصیتی آن هاست. دیدی چی شد؟

ارزشمند بودن وقت

وقت برای افرادی که از لحاظ فکری بالغ شده اند؛ بسیار ارزشمند است. به همین علت وقت خود را برای انجام کارهای بیهوده تلف نمی کنند. در عوض کارهایی را انجام می دهند که برای ساختن زندگی و رسیدن به موفقیت، موثر واقع می شوند.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

کمک به دیگران

علائم بلوغ فکری

یکی دیگر از نشانه های رسیدن به بلوغ فکری؛ کمک کردن به دیگران است.

این افراد می دانند همه مردم در طول زندگی خود در موقعیت هایی سخت قرار می گیرند که به کمک اطرافیان خود نیاز دارند. به همین علت تا حد امکان از کمک کردن به دیگران دریغ نمی کنند. اوه اوه عجب نکته ای بود!

کنترل هیجانات

بهتر است بدانید کسی که می تواند احساسات و هیجانات خود را به خوبی کنترل کند، زیرا آن ها را به اندازه کافی می شناسد؛ نه تنها هوش هیجانی بالایی دارد بلکه به بلوغ عاطفی هم رسیده است. از طرفی کسانی که به بلوغ از نوع فکری رسیده اند هم توانایی کنترل هیجانات خود را دارند، پس این دو نوع بلوغ تا حدودی به یکدیگر وابسته اند.

برای آشنایی با تمرین های خوش فکری بر روی لینک کلیک کنید.

علاقه به یادگیری

در مورد افرادی که از لحاظ فکری به بلوغ رسیده اند باید بدانید؛ این افراد علاقه شدیدی به یادگیری دارند. به همین علت بخشی از وقت خود را صرف یادگیری موضوعات جدید و تکمیل آموخته های قبلی می کنند. بر همین اساس زمینه پیشرفت در زندگی را نیز برای خودشان فراهم خواهند کرد.

عدم تقلید کورکورانه

کسی که به بلوغ فکری رسیده است از کارهای دیگران الگوبرداری می کند، ولی تقلید کورکورانه نه! در واقع چنین کسانی چارچوب یک کار را از دیگران یاد می گیرند و با توجه به آنچه که در ذهن دارند آن را تکمیل و شخصی سازی می کنند. پس الگوبرداری با تقلید کورکورانه و بدون فکر، یکی نیست و این دو موضوع مفاهیم مختلفی دارند.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه تشخیص رسیدن افراد به بلوغ فکری

نحوه تشخیص رسیدن به بلوغ فکری

بدون شک از اینکه بدانید کدام یک از اطرافیان شما از لحاظ فکری به بلوغ رسیده اند؛ می تواند بر روابط میان شما و آن ها تاثیر بگذارد. برای مثال با چنین کسانی می توانید در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید، مشورت کرده و راهنمایی دریافت کنید و حتی معاشرت هایی جذاب داشته باشید. به همین علت بهتر است در کنار مطلع بودن از نشانه های بلوغ فکری از نحوه تشخیص افراد بالغ از لحاظ فکری هم مطلع باشید. از جمله راهکارهای تحقق این هدف می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

صداقت دارند

افرادی که از لحاظ فکری به بلوغ رسیده اند؛ می دانند با دروغگویی یا پنهان کاری، نتایج خوبی را کسب نمی کنند. این افراد می دانند صداقت داشتن چه قدر برای برقراری ارتباط با دیگران موثر است و کسی که صادق نیست با مشکلات جدی مواجه می شود. به همین علت این افراد صداقت در رفتار، کارها و حرف هایشان نمایان است و پنهان کاری جزء خصلت های آن ها نیست. برگرد عقب دوباره بخون!

در خوش بینی تعادل دارند

درست است که خوش بین بودن نسبت به آینده و موضوعات مختلف از جمله مشکلاتی که در زندگی ایجاد می شوند؛ به پیشرفت در زندگی کمک می کند، ولی گاهی اوقات خوش بین بودن به نفع برخی افراد نیست. کسانی که به بلوغ فکری رسیده اند این موضوع را درک کرده و سعی می کنند در خوش بینی متعادل باشند.

برای اطلاع از نحوه خلق ایده جدید در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

به خودآگاهی رسیده اند

تشخیص دادن بلوغ فکری

بهتر است بدانید برای داشتن یک زندگی خودساخته و موفق ابتدا باید خودتان را به خوبی بشناسید؛ باید از توانایی ها، استعدادها و احساسات خود مطلع باشید. افرادی که از لحاظ فکری، بالغ شده اند هم به خودآگاهی رسیده اند و خود را به خوبی می شناسند.

فروتن هستند

معاشرت کردن با افرادی که از لحاظ فکری بالغ هستند؛ بسیار لذت بخش است، زیرا این افراد به شدت فروتن هستند. ریاکاری، تملق و خودنمایی جزء خصوصیات چنین کسانی نیست و به همین علت می توانید یک رابطه سالم، صمیمی و موفق با آن ها برقرار کنید.

برای اطلاع از روش های تصمیم گیری گروهی بر روی لینک کلیک کنید.

به باورهای اشتباه پایبند نیستند

برای اینکه بتوانید رسیدن به بلوغ فکری را در اطرافیان خود تشخیص دهید؛ بهتر است به طرز فکر و باورهایشان توجه کنید. اگر یک نفر به محض مطلع شدن از اشتباه بودن باورها و الگوهای فکری خود، از پایبند بودن به آن ها منصرف شد؛ یعنی از لحاظ فکری به بلوغ رسیده است. مطلب سنگین نبود که؟

خلاصه مطلب

برخلاف تصور بسیاری از مردم؛ سن رسیدن به بلوغ جسمی و فکری، یکسان نیست. در واقع کسی که به بلوغ جسمی رسیده است؛ لزوما از لحاظ فکری هم بالغ نیست. کسی که به بلوغ فکری رسیده است می تواند با کتترل احساسات و به کار گرفتن منطق، فکر و تصمیم گیری کند. چنین کسانی به باورهای اشتباه اتکا نمی کنند و انعطاف پذیری دارند.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، زبان بدن و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *