تاثیر گذاری

تاثیرگذاری

به نظر شما چه راه های موثری برای تاثیرگذاری بر دیگران وجود دارند؟ از چه طریقی می توانیم بر ذهن دیگران تاثیر بگذاریم؟ یا به بیان دیگر چگونه می توانیم دیگران را مجذوب خودمان کنیم بدون اینکه کار اشتباهی انجام داده و یا آن ها را گمراه کنیم؟ برای تحقق این هدف راهکارهای مختلفی وجود دارند. متاسفانه برخی افراد از روش های غیر اخلاقی برای فریب دادن دیگران استفاده می کنند. این افراد نمی دانند که بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه تاثیر حرف ها و کارهایشان از بین می رود.

در عین حال کم نیستند تعداد کسانی که با بهرمندی از راهکارهای اصولی برای همیشه بر دیگران تاثیر گذاشته و در ذهنشان نفوذ می کنند. همه ما برای رسیدن به موفقیت در زندگی به برقراری ارتباط موثر با دیگران نیاز داریم، به همین علت باید با روش های نفوذ بر ذهن اطرافیان خود آشنا شویم. با توجه به اهمیت تاثیر بر ذهن دیگران و دستیابی به آنچه که می خواهیم، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف تاثیرگذاری بر دیگران بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تاثیرگذاری چیست؟

تاثیر گذاری چیست

حتما شما هم تا به حال شرایطی را تجربه کرده اید که ناخودآگاه تحت تاثیر حرف ها، رفتار و کارهای یک نفر قرار گرفته اید. نمی دانید چرا ولی به شدت بر ذهن شما نفوذ کرده و تمایل دارید درخواست کمک، همکاری و انجام دادن یک کار مشخص را قبول کنید. چنین افرادی به خوبی روش های تاثیرگذاری بر دیگران را یاد گرفته اند. می دانند از طریق، استفاده از چه راهکارهایی، در چه زمان و موقعیتی بر ذهن فرد مورد نظر نفوذ کنند. برای تحقق این هدف راهکارهای مختلفی وجود دارند.

در واقع نفوذ بر ذهن دیگران یک کار منحصر به فرد نیست که فقط در انحصار برخی از افراد باشد. بلکه هر یک از ما می توانیم با کسب آگاهی و سپس تمرین و تکرار بر ذهن اطرافیان خود نفوذ کنیم. حال سوال مهمی که ایجاد می شود این است که ما چرا باید چنین کاری را انجام دهیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم ما برای رسیدن به موفقیت به کمک، همکاری و برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم. حال بهتر است به جای سوء استفاده و یا گمراه کردن آن ها، از طریق راهکارهای مناسب بر ذهنشان نفود کنیم. برای دیگران جذاب به نظر رسیده و کاری کنیم که هنگام مطرح کردن درخواست هایمان، امکان رد کردن آن ها را نداشته باشند. در واقع با کمال میل کاری که از آن ها می خواهیم را برایمان انجام دهند.

برای اطلاع از ویژگی های کارآفرینان موفق بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین نفوذ بر ذهن دیگران فقط برای گرفتن جواب مثبت از فردی که دوستش داریم نیست، متاسفانه برخی افراد تاثیرگذاری را فقط محدود به همین موضوع می دانند. بهتر است محدودیت ذهنی خود را از بین برده و به سایر فواید نفوذ بر ذهن دیگران هم فکر کنید.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، هوش کلامی و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه تاثیرگذاری بر ذهن دیگران

نحوه تاثیر گذاری بر دیگران

آیا تمایل دارید دیگران برای پذیرفتن درخواست های منطقی شما، بهانه تراشی نکنند؟ با کمال میل به شما کمک کرده و حتی قبل از اینکه درخواست کمک را مطرح کنید خودشان پیش قدم شوند؟ متاسفانه برخی از افراد چون نمی دانند چگونه بر ذهن دیگران نفوذ کنند حتی با بیان درخواست های منطقی، فرد مقابلشان بهانه تراشی می کند. با توجه به اینکه همه ما در موقعیت هایی قرار می گیریم که برای انجام کارهایمان و حتی بهبود حال روحی خود به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم، باید با راهکارهای تاثیرگذاری بر اطرافیان خود آشنا شویم. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از این راهکارها اشاره می کنیم:

صمیمیت ایجاد کنید

یکی از مهم ترین و در عین حال اولین اقداماتی که برای تاثیرگذاری بر دیگران باید انجام دهید، ایجاد صمیمیت است.

برای تحقق این هدف بهتر است از برتر نشان دادن خودتان نسبت به فرد مقابل خودداری کنید. در عین حال می توانید او را با اسمش مورد مخاطب قرار دهید. با انجام این کار به فرد مقابل نشان می دهید که نسبت به او بی توجه نیستید. به طور کلی صدا زدن اسم دیگران موجب ایجاد صمیمیت می شود. بنابراین از انجام این کار ساده ولی موثر غافل نشوید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

از تکنیک های زبان بدن استفاده کنید

کم نیستند تعداد افرادی که با کسب اطلاعات در مورد تکنیک های زبان بدن بر ذهن دیگران نفوذ می کنند. از اصول کاریزماتیک بودن مطلع شده و از آن ها برای تاثیرگذاری بر دیگران استفاده می کنند. بنابراین شما نیز برای نفوذ بر ذهن کسی که در نظر دارید باید چند مورد از این تکنیک ها را یاد گرفته و اجرا کنید. برای مثال حین برخورد با دیگران لبخند بزنید، تا حد امکان برای دست دادن پیش قدم شوید، ظاهری آراسته و مرتب داشته باشد و از انجام کارهای اضافی حین صحبت کردن فرد مقابل خودداری کنید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

مردم تحت تاثیر کسی قرار می گیرند که اعتماد به نفس بالایی دارد. نسبت به توانمندی های خود اطمینان داشته و برای انجام هر کاری به دیگران متوسل نمی شود. کسانی که اعتماد به نفس خوبی دارند انرژی مثبتی را به دیگران منتقل کرده و به همین علت بر ذهن فرد مقابل نفوذ می کنند. البته توجه داشته باشید که اعتماد به نفس بالا به معنای کاذب بودن آن نیست. کسی که اعتماد به نفس کاذب دارد به داشتن این ویژگی تظاهر می کند.

شنونده خوبی باشید

در برابر دیگران پیوسته و مداوم حرف نزنید، بلکه فرصت حرف زدن را به فرد مقابل خود هم بدهید. هر کسی دوست دارد در برخورد با اطرافیان خود، صحبت کند. در مورد موضوعی خاص، شرایط زندگی و حتی اتفاقی که در همان روز افتاده حرف هایی به میان آورد.

برای تاثیرگذاری بر دیگران باید شنونده خوبی برایشان باشید.

کسی که به حرف های فرد مقابل خود گوش نمی دهد و مدام در حال حرف زدن است، جذابیتی برای کسی ندارند. به همین علت سعی کنید به موقع حرف بزنید و در عین حال به موقع شنونده خوبی هم برای فرد مقابل خود باشید.

برای اطلاع از نحوه تشخیص سندروم ایمپاستر بر روی لینک کلیک کنید.

با دیگران همدلی کنید

شما همدلی کردن را در چه چیزی می بینید؟ اینکه برای وضعیت یک نفر غصه بخورید؟ به او بگویید همه چیز درست می شود؟ یا اینکه او را مقصر اتفاق رخ داده بدانید؟ متاسفانه هیچ کدام از این موارد معنای درست همدلی کردن نیستند. برای اینکه بتوانید به درستی همدلی کنید باید خود را به جای فرد مقابل قرار دهید تا وضعیت او را بهتر درک کنید. اجباری به گریه کردن نیست، همین که به حرف های او گوش دهید و در کنارش باشید کفایت می کند. برای تاثیرگذاری بر دیگران از طریق همدلی نباید به فکر عوض کردن حال فرد در همان لحظه باشید. مدام سعی کنید او را بخندانید یا اینکه تنقلات مورد علاقه اش را آماده کنید. بلکه باید پناهی برای درک کردن او باشید.

از موفقیت دیگران خوشحال باشید

تصور کنید در یک جمع حضور دارید و خبر موفقیت خود را به حاضرین می دهید. در این میان یک نفر از شنیدن این خبر خوشحال نمی شود، چه احساسی نسبت به او پیدا می کنید؟ به خاطر این رفتار شگفت انگیز، جذب شخصیت او خواهید شد؟ یا اینکه او دیگر نمی تواند بر ذهن شما تاثیر بگذارد؟ به همین علت برای تاثیرگذاری بر کسانی که مورد نظرتان هستند باید برای موفقیت هایشان خوشحال باشید. از طرفی می توان گفت کسی که شخصیت سالم دارد بدون شک از موفقیت های کسب شده توسط اطرافیان خود خوشحال خواهد شد.

به موقع کمک کنید

زمانی که اطمینان دارید درخواست کمک فرد مقابل معنی سوء استفاده ندارد و این کار تبدیل به یک عادت نشده، بهتر است تا حد امکان به او کمک کنید. اگر برای انجام یک پروژه درسی از شما درخواست کمک کرده و یا برای انجام یک کار ضروری، نباید درخواست او را رد کنید. در این شرایط به جای تاثیرگذاری بر او و نفوذ بر ذهنش، یک دیدگاه منفی از خود برای فرد مقابل ایجاد می کنید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، ارتباط موثر و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

دیگران را قضاوت نکنید

قدرت تاثیر گذاری

هیچ کسی دوست ندارد برای کارهایی که انجام داده مورد قضاوت اطرافیان خود قرار بگیرد. بدون شک هر فردی بهتر از دیگران می داند چه کار اشتباهی را انجام داده یا اینکه مقصر رخ دادن یک اتفاق تلخ، خود اوست. زمانی که یک نفر را در اوج ناراحتی و مواجه شدن با مشکلات، قضاوت می کنید موجب تاثیرگذاری و نفوذ بر ذهن او نخواهید شد. بلکه فرد مقابل از شما دور شده و رابطه ای که دارید دیگر مانند گذشته صمیمی نخواهد بود.

قدرت تاثیرگذاری

شاید شما هم مانند برخی افراد به این موضوع فکر کنید که اگر از روش های تاثیرگذاری بر دیگران استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟ اصلا اگر بر ذهن کسی نفوذ نکنیم چه شرایطی در انتظارمان خواهد بود؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم ما برای پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت علاوه بر تلاش فردی و استفاده از توانمندی های خودمان به کمک دیگران هم نیاز داریم. گاهی مشورت کردن با یک نفر، درخواست همکاری، راهنمایی و یا کمک از او برای به نتیجه رسیدن کارهایمان ضروری محسوب می شوند. از طرفی همه ما به برقراری روابط دوستانه و حتی عاطفی نیاز داریم.

بنابراین باید بتوانیم بر دیگران تاثیر گذاشته و در ذهنشان نفوذ کنیم. زمانی که از روش هایی اصولی برای تحقق این هدف استفاده می کنید روابط محکم و طولانی مدتی با فرد مورد نظر برقرار می شود. از بابت اینکه ممکن است روزی به کمک دیگران نیاز داشته باشید و کسی برای یاری شما وجود نداشته باشد، نگران نخواهید بود. حتی تاثیرگذاری بر دیگران، اعتماد به نفس شما را تقویت می کند. در این شرایط به خودتان افتخار می کنید که می توانید بر ذهن دیگران نفوذ کنید.

برای آشنایی با محصول صوتی شخصیت شناسی بر روی لینک کلیک کنید.

روش های تاثیرگذاری بر روی دیگران

خوشبختانه برای نفوذ بر ذهن دیگران، افزایش جذابیت و تاثیرگذاری راهکارهای مختلفی وجود دارند. روش هایی که اخلاقی هستند و موجب برقراری یک رابطه محکم با دیگران می شوند. توجه داشته باشید برای نفوذ بر ذهن دیگران نباید آن ها را فریب دهید. گمراه کردن فرد مورد نظر ممکن است کار شما را یکبار پیش ببرد ولی قطعا آن چیزی که پشت پرده درخواست شما بوده، نمایان می شود. بنابراین بهتر است در ادامه مطلب با چند مورد از راهکارهای اصولی برای نفوذ بر ذهن دیگران آشنا شوید:

مهارت های ارتباطی را تقویت کنید

روش های تاثیر گذاری

برای اینکه بتوانید تاثیرگذاری بیشتری بر دیگران داشته باشید باید با انواع مهارت های ارتباطی آشنا شده و آن ها را تقویت کنید. به فکر ارتقاء سطح مهارت نوشتن باشید و نکات مهم این مهارت را یاد بگیرید. از طرفی از اصول و راه های مهارت گوش دادن مطلع شده و سطح تسلط خود در این موضوع را ارتقاء دهید. گاهی لازم است با نوشتن، گوش دادن و یا تهیه یک تصویر، منظور خود را به فرد مقابل برسانید. تصور نکنید که ارتباط فقط با حرف زدن برقرار می شود. در این مورد باید اطلاعات کسب کرده و سپس تمرین کردن را جزء لیست برنامه های زندگی خود قرار دهید.

دیگران را سرزنش و نصیحت نکنید

کسی که شخصیت سالمی دارد از اینکه مورد سرزنش دیگران قرار بگیرد، بیزار است. کمتر کسی در این دنیا پیدا می شود که نصیحت کردن را دوست داشته باشد. نصیحت معمولا لحن و بیانی ناخوشایند دارد. به جای نصیحت باید آموزش، راهنمایی و توصیه صورت بگیرد.

برای تاثیرگذاری بر دیگران نباید کسی را سرزنش و یا نصیحت کنید.

با انجام این کار به فرد مقابل ثابت نمی کنید که چقدر فرد جذابی هستید بلکه این تصور را در ذهن او ایجاد خواهید کرد که خود را نسبت به دیگران فهمیده تر می دانید.

برای اطلاع از مفهوم اخلاق حرفه ای بر روی لینک کلیک کنید.

مثبت اندیش و خوش بین باشید

تا به حال با کسی برخورد داشته اید که از حرف ها و طرز فکر او انرژی مثبت دریافت کنید؟ تمایل داشته باشید ساعت ها به حرف های او گوش داده و در عین حال به دیدگاهی که دارد فکر کنید؟ چنین کسانی مثبت اندیشی و خوش بینی را در شخصیت خود نهادینه کرده اند. به آمدن روزهای خوب امید دارند، زیبایی های بیشتری را در این دنیا می بینند و شما را نیز به خوش بینی تشویق می کنند. با این اوصاف چرا شما هم جزء این افراد قرار نگیرید؟ کاری نکنید که مردم مجذوب طرز فکر، دیدگاه و حرف های شما شوند؟ بنابراین برای تاثیرگذاری بر دیگران و همچنین بهبود شرایط زندگی خود، مثبت اندیشی و خوش بینی را تمرین کنید.

هوش هیجانی خود را تقویت کنید

کسانی که در موقعیت های مختلف احساسات خود را کنترل کرده، به موقع و به اندازه کافی آن ها را ابراز می کنند، هوش هیجانی (EQ) بالایی دارند. این افراد با ابراز احساسات اشتباه، دیگران را ناراحت نمی کنند. می دانند چه زمانی و به چه نحوی احساسات خود را ابراز کرده تا موجب تاثیرگذاری بر فرد مورد نظر شود. همانطور که گفتیم بیان احساسات یکی از مهم ترین راه های نفوذ بر ذهن دیگران است به شرطی که درست انجام شود.

نسنجیده حرف نزنید

متاسفانه کم نیستند تعداد افرادی که قبل از حرف زدن فکر نمی کنند. هرآنچه که به زبانشان می آید می گویند و بعد از ناراحت شدن دیگران احساس پشیمانی می کنند. گاهی اوقات حرف های نسنجیده ای که بیان می شوند موجب تاثیرگذاری منفی بر دیگران شده و هیچوقت هم امکان جبران برایشان فراهم نمی شود. به همین علت بهتر است به فکر کردن قبل از حرف زدن عادت کنید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، زبان بدن و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

اطمینان ایجاد کنید

برای تاثیرگذاری بر دیگران باید در ذهن آن ها نسبت به خودتان اطمینان ایجاد کنید. برای تحقق این هدف می توانید رازدار خوبی باشید، کاری که به شما می سپارند را به خوبی انجام دهید یا حتی آن ها را فریب ندهید. در این مورد باید خلاق باشید و با قرار گرفتن در موقعیت های مختلف، کارهای متفاوتی برای جلب اطمینان انجام دهید. زمانی که فرد مورد نظر متوجه شود می تواند به شما اطمینان کند در ذهن خود یک شخصیت محکم و مثبت از شما می سازد.

برای اطلاع از اصول تمرین هدفمند بر روی لینک کلیک کنید.

به افکار و عقاید دیگران احترام بگذارید

یکی از ویژگی های مثبت هر فردی که می تواند برای همیشه در ذهن ما ثبت شود، احترام گذاشتن به افکار و عقاید است. کسی که درک می کند هر فردی برای خودش عقایدی دارد و به یک نحو فکر می کند، بسیار جذاب است. معاشرت با این اشخاص لذت بخش بوده و باعث شکل گیری یک رابطه محکم و طولانی مدت می شود. به همین علت شما هم می توانید برای تاثیرگذاری بر دیگران به افکار و عقاید آن ها احترام بگذارید.

خلاصه مطلب

همه ما برای پیشرفت در زندگی و کسب موفقیت نه تنها به تلاش، پشتکار و توانمندی های فردی خودمان نیاز داریم بلکه تاثیرگذاری بر دیگران نیز ضروری محسوب می شود. برای انجام این کار و نفوذ بر ذهن دیگران روش های مختلف و موثری وجود دارند که در استفاده از آن ها باید اصول اخلاقی را نیز رعایت کنید. نباید دیگران را فریب داده و برای نفوذ بر ذهنشان آن ها را گمراه کنید.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، موفقیت کلامی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

یک پاسخ

  1. مقاله ی جالبی بود بنظرم و تا حدی تونست کمک کنه که بفهمم تاثیر گذاری تو کجاهای زندگی بدرد میخوره، من مینی دوره شما رو تهیه کردم و میخواستم ببینم دوره ی کامل تر هم هست، چون که واقعا به این مهارت نیاز دارم
    سربلند باشین♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *