تفاوت هوش سیال و متبلور

تفاوت هوش سیال و متبلور

معمولاً اعتقاد بر این است که هوش یک پدیده خدادادی و غیرقابل تغییر است و تنها افرادی که دانشمند یا ریاضیدان هستند، از هوش بالایی برخوردارند. اگر بدانیم تعریف هوش چیست و اگر هوش سیال و متبلور را بشناسیم، متوجه خواهیم شد که هوش به چه عواملی بستگی دارد و آیا می توان آن را افزایش داد یا خیر؟ عده ای معتقدند که هوش آنها با افزایش سن کم می شود اما تحقیقات نشان می دهد که هوش سیال بعد از دوران نوجوانی کم می شود، در حالیکه هوش متبلور با افزایش سن بیشتر می شود. در این مقاله به تعریف کامل هوش سیال، هوش متبلور، بررسی تفاوت هوش سیال و متبلور و راه های تقویت این دو هوش می پردازیم.

هوش سیال چیست؟

هوش سیال چیست؟

هوش سیال به مجموعه ای از توانایی ها همچون یادگیری، ارزیابی، استدلال، تفکر انعطاف پذیر و حل مسئله گفته می شود. این توانایی مستقل از یادگیری، تجربه و آموزش در نظر گرفته می شود. مربیان یا کارفرمایان، هوش سیال را با آزمون های استعداد اندازه گیری می کنند. در واقع، هوش سیال گاهی اوقات می تواند موفقیت تحصیلی و شغلی افراد را پیش بینی کند. رشد هوش سیال از سال های اولیه زندگی شروع می شود و میزان این هوش در دوران نوجوانی به اوج خود می رسد و پس از آن به تدریج کاهش می یابد.

برای اطلاع از روش های زمان بندی درست در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

هوش متبلور چیست؟

منشا هوش متبلور در تجربیات است و نشان دهنده دانش و مهارت هایی است که در طی زندگی خود کسب کرده اید. تست های دانش نرم افزاری که از متقاضیان شغل یا امتحانات پایان ترم مدارس گرفته می شود، نمونه هایی از هوش متبلور هستند. هوش متبلور با تجربه در طول زندگی افزایش می یابد. روند رشد این هوش در بزرگسالی کند می شود اما متوقف نمی شود. متأسفانه آموزش مدارس عمدتاً مبتنی بر افزایش هوش متبلور است و مؤسسات آموزشی نیز بر تقویت هوش متبلور تأکید بیشتری دارند.

تفاوت هوش سیال و متبلور

• هوش سیال جزو حافظه کوتاه مدت قرار دارد در حالیکه هوش متبلور جزو حافظه بلندمدت است.
• هوش متبلور با افزایش سن افزایش می یابد، در حالیکه هوش سیال با افزایش سن کاهش می یابد.
• هوش سیال نشانگر توانایی های فعلی است، در صورتی که هوش متبلور نشانگر آموخته ها است.
• عملکرد هوش سیال در بدن به صورت حافظه کاری، سرعت پردازش، استدلال، کنترل شناختی و مهارت های پیچیده و خلاقیت است. در صورتی که عملکرد هوش متبلور در بدن به صورت دانش عملی، دانش واقعی، دانش عمومی و تخصصی و حکمت است.

برای اطلاع از مهم ترین خواسته های زنان در رابطه بر روی لینک کلیک کنید.

مثال هایی از هوش سیال و متبلور در بدن انسان

آشنایی با تفاوت هوش سیال و متبلور

وقتی به استراتژی حل یک مسئله پیچیده ریاضی فکر می کنید، از هوش سیال استفاده می کنید و وقتی این مسئله ریاضی را حل می کنید، دانش شما از هوش متبلور شما می آید. مثال دیگر زمانی است که می‌خواهید با استفاده از مهارت‌های نجاری که پدرتان سال‌ها پیش به شما آموخته، میزی بسازید.

شما می دانید که برای ساخت این میز باید از چه مواد اولیه و ابزاری استفاده کنید. این مسئولیت هوش متبلور شماست. حال ممکن است برای ایجاد این میز به ابزار خاصی نیاز داشته باشید و این ابزار در دسترس شما نباشد، بنابراین به یک ابزار جایگزین نیاز دارید. اینجاست که هوش سیال شما برای تجزیه و تحلیل موقعیت و یافتن راه حلی برای مانع پیش روی شما وارد عمل می شود.

تعامل هوش سیال و متبلور نیز در حین پخت و پز اتفاق می افتد. شما از هوش متبلور خود برای پیروی از یک دستور العمل خاص استفاده می کنید. با این حال، اگر ادویه ها را تغییر دهید و برخی از مواد را بر اساس ذائقه و نیازهای غذایی خود جایگزین کنید، از هوش سیال خود استفاده می کنید.

برای اطلاع از نشانه های آسیب زدن به رابطه عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

هوش سیال مهمتر است یا هوش متبلور؟

هیچ یک! هوش سیال و هوش متبلور به یک اندازه مهم هستند، زیرا برای حل هر مشکلی در زندگی به جفت آنها نیاز داریم. از طرفی این دو نوع هوش بر یکدیگر تأثیر می گذارند. به زبان ساده، برای افزایش هوش متبلور و فعال کردن آن به خوبی باید هوش سیال خود را بهبود بخشید؛ اما آیا نگفتیم که هوش سیال بعد از نوجوانی کم می شود؟ پس چگونه می توانیم به افزایش آن کمک کنیم؟ که در ادامه به بررسی پاسخ این سوالات می پردازیم.

نحوه تقویت هوش سیال و متبلور

نحوه تقویت هوش سیال و متبلور

هوش سیال و متبلور بیشتر در سال های اولیه زندگی توسعه یافته است اما برخی از جنبه های هوش را می توان حتی تا سن 40 سالگی و شاید تا 70 سالگی افزایش داد. با تجزیه و تحلیل تحقیقات منتشر شده در سال 2014، مشخص شد که امکان بهبود وجود دارد. هوش سیال با آموزش مغز امکان پذیر است.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

راه هایی برای تقویت هوش سیال

• تمرین منظم داشته باشید.
• سعی کنید استرس کمتری داشته باشید.
• خلاقانه فکر کنید.
• خودتان را به چالش بکشید.
• بیشتر معاشرت کنید.
• بازی های استراتژیک مانند شطرنج را انجام دهید.

هوش متبلور همچنین به میزان دانش و اطلاعات یک فرد بستگی دارد. بنابراین، هر چه دانش بیشتری داشته باشید، هوش متبلور بیشتری خواهید داشت.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

راه هایی برای تقویت هوش متبلور

راه هایی برای تقویت هوش متبلور

• برای یادگیری یک زبان جدید تلاش کنید.
• نواختن ساز را یاد بگیرید.
• برای خواندن یک کتاب برنامه ریزی کنید.
• در کلاس های مهارت شرکت کنید.

شما می توانید هوش سیال و متبلور خود را با انجام کارهای زیادی مانند خواب کافی و بهبود رژیم غذایی خود تقویت کنید. به خاطر سپردن چیزها به جای ذخیره آن ها در اپلیکیشن ها و دستگاه های هوشمند، تماشای فیلمی با ژانر جدید و بازگشت به خانه پس از یک مسیر جدید، همه راه هایی هستند که به تقویت و بهبود هوش کمک می کنند.

برای اطلاع از ویژگی های زنان کاریزماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

کلام آخر

تلاش کنید همیشه چیزهای جدید در زندگی کشف کنید. با یادگیری یک زبان جدید خود را به چالش بکشید و مهارت جدیدی بیاموزید. هر چه بیشتر مغز خود را درگیر فعالیت ها و روش های جدید کنید، عملکرد بهتری در زندگی خواهید داشت. تصمیم شما چیست؟ امروز چه اقداماتی را برای بهبود هوش خود انجام می دهید؟ امیدواریم با مطالعه این مقاله روش های مفیدی که برای تقویت هوش سیال و متبلور مورد نیاز را یاد خواهید گرفت. با تمرین و تکرار این روش ها می توانید تسلط بهتری بر روی عملکرد و رفتارهای خود داشته باشید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *