خلق ایده

خلق ایده های جدید در زندگی

بدون شک کسانی که با روزمرگی مواجه هستند، در زندگیشان تغییری ایجاد نمی شود و به طور کلی ایده پردازی نمی کنند؛ شاهد پیشرفت خود و رسیدن به خواسته هایشان نخواهند بود. خلق ایده جدید یکی از عوامل رسیدن به موفقیت است و شما را زودتر از آنچه که تصور می کنید به خواسته هایتان می رساند زیرا پیشرفت در دل تغییر کردن نهفته است. متاسفانه اغلب مردم نسبت به این موضوع بی توجه هستند و به همین علت با ناکامی در رسیدن به خواسته هایشان مواجه می شوند. با توجه به اهمیت ایده پردازی در رسیدن به موفقیت، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی مهم ترین روش های خلق ایده جدید بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

روش های خلق ایده های جدید

روش های خلق ایده جدید

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چقدر از قدرت خلاقیت خود برای ایده پردازی استفاده می کنید؟ آیا برای تقویت خلاقیت فردی خود کاری انجام داده اید؟ بهتر است بدانید هر کسی می تواند در مورد موضوعات مختلف ایده پردازی کند، ولی اغلب مردم این کار را انجام نمی دهند. برخی افراد از خلق ایده نو می ترسند، برخی برای انجام این کار تنبلی می کنند و برخی هم خودشان را دست کم می گیرند. در نتیجه دنیا به خواست کسانی می چرخد که ایده های جدید خلق می کنند و می توانند به خواسته هایشان نزدیک شوند. بنابراین اگر رویای رسیدن به خواسته هایتان را در سر دارید؛ باید به فکر ایده پردازی باشید. از جمله مهم ترین راه هایی که به خلق و ایجاد ایده های جدید کمک می کند، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

ذهن خود را آزاد بگذارید

متاسفانه برخی افراد حتی ذهن خود را نیز محدود و زندانی می کنند، نمی دانم شاید چنین کسانی تصور می کنند اگر از ذهنشان کار بکشند برایشان صورت حساب صادر می شود یا اینکه باطری ذهنشان زودتر تمام خواهد شد. بهتر است بدانید هر چقدر ذهن را برای پردازش افکار مثبت، جستجو و کنجکاوی آزادتر بگذارید؛ بهتر ایده پردازی می کنید و حتی احتمال مواجه شدن با مشکلاتی مانند آلزایمر نیز کاهش می یابد.

برای اطلاع از مفهوم تفکر استعاره ای بر روی لینک کلیک کنید.

از ایده پردازی نترسید

در میان مردم این جهان کسانی هم هستند که از ترس قضاوت شدن توسط دیگران، مورد تمسخر قرار گرفتن یا ایجاد مشکلات دیگری؛ ایده پردازی نمی کنند. بنابراین اگر شما به فکر پیشرفت در زندگی هستید نباید از خلق ایده جدید بترسید، بلکه باید آنچه که در ذهن دارید را به زبان بیاورید.

از دیگران کمک بگیرید

با کسانی که به آن ها اعتماد دارید، در کنارشان خودتان هستید و از قضاوت شدن توسط آن ها نمی ترسید؛ برای ایده پردازی کمک بگیرید. با آن ها در مورد موضوعات مختلف صحبت کنید، به تبادل نظر بپردازید و از میان حرف هایشان، نکات مهمی را پیدا کنید. دیدی چی شد؟

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

تقویت خلق ایده

هر کسی به نوبه خود توانایی ها و استعدادهایی دارد، مهارت های مختلفی را کسب کرده است و می تواند در مورد چندین موضوع ایده پردازی کند. بنابراین باید اعتماد به نفس خود را برای خلق ایده نو، تقویت کنید و به توانایی های ذهنی خود برای ایده پردازی اطمینان داشته باشید.

تمرکز خود را افزایش دهید

ایده پردازی؛ کار یدی یا همان دستی نیست که بتوانید با فعالیت های فیزیکی، ایده های جدید خلق کنید. بنابراین باید عوامل ذهنی لازم را برای ایده پردازی فراهم کنید. یکی از مهم ترین عوامل هم؛ افزایش تمرکز است، قطعا بدون تمرکز نمی توانید از خلاقیت فردی خود استفاده کنید.

برای اطلاع از کاربرد نردبان استنتاج بر روی لینک کلیک کنید.

بازی کنید

بازی های فکری فردی و گروهی یا نقاشی کشیدن هم باعث خلق ایده جدید می شوند.

هر چه که ذهن شما را وادار به فعالیت کند؛ به ایده پردازی هم کمک خواهد کرد. پس بهتر است حوصله ندارم، بازی چیه و ولم کن بابا را کنار بگذارید و از بازی کردن برای تقویت ایده پردازی استفاده کنید.

به موسیقی گوش دهید

گوش دادن به قطعه های موسیقی که غم دنیا را بر سر شنونده آوار نمی کنند؛ نه تنها باعث افزایش تمرکز می شود، بلکه آرامش ذهنی را نیز تقویت کرده و در نهایت می تواند از شرایط مناسب حین گوش دادن به موسیقی برای ایده پردازی استفاده کنید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

از تاثیر مدیتیشن غافل نشوید

راه های خلق ایده

برای اینکه بتوانید بر ذهن خود مسلط شوید، هر زمان که می خواهید افکار مزاحم را از ذهن دور کرده و با تمرکز بالا ایده پردازی کنید؛ بهتر است از تکنیک های مدیتیشن استفاده کنید. یوگا و مدیتیشن تاثیرات مثبتی را بر ذهن، روح و آرامش شما به جای می گذارند.

الگوهای فکری را از بین ببرید

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که به واسطه پایبند بودن به یکسری الگوی فکری، ذهن خود را از فکر کردن به موضوعات جدید منع می کنند و در نتیجه مانع خلق ایده جدید می شوند. پس بهتر است چنین الگوهایی را از بین ببرید و موانع پیشرفت در زندگی را ایجاد نکنید.

برای اطلاع از مراحل چرخه برقراری ارتباط بر روی لینک کلیک کنید.

زاویه دید خود را تغییر دهید

گاهی اوقات همه چیز برای ایده پردازی فراهم است ولی یک عامل، تاثیر سایر موارد را از بین می برد. این عامل همان زاویه دید افراد نسبت به موضوع مورد نظر است. یک نفر ممکن است از اعتماد به نفس کافی برای ایده پردازی برخوردار باشد، از قضاوت شدن نترسد و تمایل بسیار زیادی به ایده پردازی داشته باشد، ولی زاویه دید اشتباه او مانع از خلق جدیدترین ایده ها شود. پس بهتر است شما هم از زاویه های مختلفی به موضوعات جدید نگاه کنید.

بی ربط ها را به هم ربط دهید

حتما تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که تصور می کنید؛ دو یا چند موضوع کاملا نسبت به هم بی ربط هستند و اصلا در ذهنتان به خلق ایده جدید توسط آن ها فکر نمی کنید. در همین شرایط یک نفر از راه می رسد که با همان موضوعات بی ربط، ایده پردازی می کند. پس بهتر است از تاثیر ارتباط دادن بی ربط ها به هم غافل نشوید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

مطالعه کنید

خلق کردن ایده

همانطور که ما برای رفع گرسنگی جسم خود به غذا خوردن نیاز داریم، ذهن و روح ما نیز به مطالعه کردن برای رفع نیازهای خود احتیاج دارند. بنابراین از تغذیه ذهن خود برای ایده پردازی غافل نشوید و زمانی مناسب برای مطالعه کردن در نظر بگیرید.

مهارت های جدید یاد بگیرید

یکی دیگر از راه هایی که به خلق ایده جدید کمک می کند؛ یادگیری مهارت های جدید است.

با انجام این کار، با موضوعات بیشتری آشنا می شوید و به این ترتیب زمینه ایده پردازی نیز فراهم می شود. همانطور که گفتیم مواجه شدن با روزمرگی؛ بدترین کاری است که می توانید در حق قدرت خلاقیت خود انجام دهید.

برای اطلاع از مفهوم ماشین رفتار بر روی لینک کلیک کنید.

بنویسید

به عنوان یکی دیگر از راه های خلق ایده جدید و نو بهتر است هر لحظه هر آنچه که به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید. با انجام این کار نکته هایی که ممکن است بسیار مفید و سازنده باشند را فراموش نکرده و به خوبی ایده پردازی کنید.

ورزش کنید

آیا می دانید با ورزش کردن می توانید به سلامت ذهن خود نیز کمک کنید؟ ورزش کردن باعث تقویت روحیه، افزایش انگیزه و در نتیجه تقویت قدرت ذهن برای ایده پردازی می شود. پس بهتر است زمانی مناسب را برای ورزش کردن آن هم به صورت منظم اختصاص دهید. برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

سوال بپرسید

نحوه خلق کردن ایده

اجازه ندهید ابهامات، ذهن شما را درگیر کنند و تبدیل به یک مانع بزرگ برای خلق ایده جدید شوند.

بنابراین در مورد هر موضوعی که برایتان ابهام ایجاد می شود از اطرافیان خود، متخصصین آن حوزه و هر کسی که تصور می کنید راهنمای خوبی برای شماست، سوال بپرسید.

در دکوراسیون محیط تغییر ایجاد کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که به تقویت قدرت خلاقیت و ایده پردازی کمک می کند؛ تغییر دکوراسیون است. تا حدی که می توانید هر چند وقت یکبار نحوه چیدمان وسایل محیط زندگی یا حتی کار خود را تغییر دهید. با انجام این کار از روزمرگی دور شده و باعث تقویت ذهن خود خواهید شد.

برای اطلاع از مفهوم تفکر مثبت بر روی لینک کلیک کنید.

از گذشته درس بگیرید

گاهی اوقات می توانید از میان اشتباهاتی که در گذشته انجام داده و شکست هایی که تجربه کرده اید؛ ایده جدید خلق کنید. پس بهتر است به جای افسوس خوردن برای گذشته از میان شکست های شکل گرفته، به همان نکته متفاوت نگاه کنید و به فکر ایجاد ایده های جدید باشید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

رویا پردازی کنید

ایده های جدید را می توانید به ساده ترین روش ممکن هم خلق کنید، برخی افراد آنقدر به دور دست ها نگاه می کنند که نکات مثبت همین نزدیکی را نمی بینند. بهتر است به کمک رویا پردازی، فکر کردن به هر آنچه که دوست دارید و بدون محدودیت ذهنی، ایده های نو خلق کنید.

برای اطلاع از روش های تصمیم گیری سریع بر روی لینک کلیک کنید.

به کمیت فکر نکنید

متاسفانه فکر کردن به کمیت، بزرگ بودن یک موضوع و موارد این چنینی؛ بسیاری از افراد را از خلق ایده محروم می کند.

به جای اینکه به کمیت ایده هایتان فکر کنید، به فکر این باشید که از ذهنتان استفاده کرده و ایده پردازی کنید.

به ساده ترین موارد هم توجه کنید

درست است که برخی از ایده ها حاصل فکر کردن های طولانی مدت، بررسی موضوعات مختلف و به طور کلی سخت فکر کردن هستند، ولی برخی از ایده ها نیز در ساده ترین حالت ممکن خلق می شوند. بنابراین بهتر است ایده پردازی را سخت نگیرید و از بارش فکری استفاده کنید.

برای اطلاع از انواع خطای ذهنی بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

یکی از مهم ترین عواملی که به شما در رسیدن به موفقیت کمک می کند؛ خلق ایده است. با خلق و ایجاد ایده های جدید می توانید راه های مختلفی را برای پیشرفت در زندگی پیدا کنید و به یک راه سخت، ناهموار و حتی بن بست محدود نباشید. برای ایده پردازی باید ذهن خود را رها کنید و الگوهای فکری اشتباه را از بین ببرید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، جادوی جذابیت و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *