خوش اخلاقی

راهکارهای خوش اخلاقی با دیگران

این آسان نیست که همیشه با دیگران خوب رفتار کنید، به خصوص زمانی که روحیه خوبی ندارید یا زمانی که با کسی سروکار دارید که شما را آزار می دهد؛ اما اگر سعی کنید ابتدایی ترین کارها را انجام دهید مانند لبخند زدن، در را برای عبور مردم نگه داشتن یا سلام کنید، از این طریق می توانید فضای دلپذیری را برای خود و اطرافیانتان ایجاد کنید. خوش اخلاق بودن با دیگران، همیشه راهکار ساده ای نیست، به خصوص زمانی که از نظر روحی، در شرایط خوبی قرار نداریم. خوش اخلاقی با دیگران نه تنها باعث می شود که آنها بیشتر به شما احترام بگذارند، بلکه باعث می شود شما روز خوبی را سپری کنید.

راهکارهای خوش اخلاقی با دیگران

راهکارهای خوش اخلاقی با دیگران

خوش اخلاقی با افرادی که آشنا نیستند

1. لبخند زدن

یکی از ساده ترین کارها برای زیبا به نظر رسیدن، لبخند زدن است. وقتی به غریبه‌ها یا حتی افرادی که می‌شناسید لبخند می‌زنید، آن‌ها را تشویق می‌کنید که پاسخ دهند. گاهی اوقات، فقط به این دلیل که شخصیتی خجالتی دارید و به راحتی لبخند نمی زنید، بسیاری از مردم ممکن است فکر کنند شما سرد یا عبوس هستید. بنابراین دفعه بعد که با یک فرد نسبتا آشنا یا حتی یک غریبه روبرو شدید، لبخند بزنید. این لبخند، شما را شاد نشان می دهد حتی اگر در بهترین حالت نباشید. بنابراین این کار هم برای خودتان و هم برای دیگران مفید است.

برای اطلاع از مفهوم خود واقعی بر روی لینک کلیک کنید.

2. خود را به افراد جدید معرفی کنید

اگر در جایی هستید که همه شما را نمی شناسند اما به نظر می رسد همدیگر را می شناسند، برای معرفی خود وقت بگذارید. اگر قصد دارید با فرد کناری خود در کافه گفتگو کنید، در زمان مناسب حاضر شوید. این رفتار خوب و مودبانه است که یخ بین شما را آب می کند. فقط چیزی شبیه به این بگویید: “سلام، نام من سارا است. “از آشنایی با شما خوشحالم” و گفتگو ادامه خواهد یافت. افرادی که روحیه خوبی دارند خود را به دیگران معرفی می کنند زیرا مشتاق ملاقات با افراد جدید هستند.

3. مکالمه کوتاهی داشته باشید

داشتن مکالمه کوتاه نشانه خوش اخلاقی با دیگران

در مورد موضوعات کوچکی که شریک عاطفی تان علاقه مند است صحبت کنید. اگر فرد را به خوبی نمی شناسید و علایق او را نمی دانید، سعی کنید در مورد چیزهایی که در اطرافتان می گذرد صحبت کنید (دیداری که شما دو نفر یک ساعت پیش داشتید، فرد جدید در کلاس ریاضی، کفش جدیدی که همکارتان پوشیده است، و غیره.) شوخی‌ها همیشه مفید هستند، زیرا مردم کسی را دوست دارند که آنها را بخنداند یا شوخ طبع باشد و آنها را درک کند. از آن دسته افرادی نباشید که فکر می کنند صحبت های کوچک، بیهوده و صرفا اتلاف وقت است. مکالمات کوتاه، می تواند پایه ای برای ارتباطات عمیق در آینده باشد.

برای اطلاع از ویژگی های زنان کاریزماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

4. بدون ریا تعریف کنید

یکی از آداب خوش اخلاقی با دیگران، تعریف کردن است، همه تعریف را دوست دارند، پس از گفتن چیزهای مثبت به دیگران نترسید. با این حال، مراقب باشید که چاپلوسی نکنید؛ تعریف بیش از حد می تواند چاپلوس کننده به نظر برسد. به خصوص اگر فرد مقابل شما دوست یا مدیر جدید شما باشد، ممکن است فکر کند شما احمق هستید. فقط چیز ساده ای برای تعریف کردن پیدا کنید، مانند ژاکتی که پوشیده اند یا جواهراتی که استفاده می کنند. برای شروع مکالمه می توانید از تعریف و تمجید استفاده کنید. مثلاً بگویید: من پیراهن تو را دوست دارم. ” آن را از کجا خریدی؟”

5. زمانی را با فردی که به تازگی ملاقات کرده اید بگذرانید

زمانی را با فردی که به تازگی ملاقات کرده اید بگذرانید

اگر با فرد جدیدی آشنا شده اید و همه چیز به خوبی پیش می رود، بهتر است پیگیری کنید و بپرسید که آیا دوست دارد با شما معاشرت کند یا خیر. اگر این شخص دوست جدید شماست، او را به تماشای یک بازی بسکتبال یا کنسرت با دوستان دیگر دعوت کنید یا حتی یک روز را با هم در پارک بگذرانید. قطعاً در ابتدا نباید خیلی نزدیک شوید و در مورد مسائل شخصی خود صحبت کنید، فقط جزئیات تماس ضروری را به او بدهید. به او بگویید که از دیدن او خوشحال هستید و مشتاقانه منتظر گذراندن وقت با او هستید.

برای اطلاع از مفهوم تاب آوری بر روی لینک کلیک کنید.

6. با ادب باشید

شما باید به همان اندازه که با خانواده خود مودب هستید با غریبه ها رفتار کنید. حتی اگر روز بدی را پشت سر گذاشته اید، برای گفتن «متاسفم» وقت بگذارید، در را به روی مردم ببندید و مؤدب باشید. در اتوبوس دو صندلی را به تنهایی اشغال نکنید یا با تلفن همراه خود با صدای بلند صحبت نکنید؛ در عوض، مودب باشید و به دیگران یک صندلی خالی پیشنهاد دهید.

7- توهین نکنید

توهین کردن باعث می شود که شما در مقابل دیگران بی نزاکت و بداخلاق جلوه کنید.

اگر مردم ببینند که عصبانی می شوید و فحش می دهید، انرژی منفی شما را جذب می کنند و از شما دور می شوند. دفعه بعد که عصبانی شدید و می خواهید نفرین کنید، سعی کنید نفرین را در ذهن خود نگه دارید و حتی سعی کنید با لبخند با آن مبارزه کنید.

برای اطلاع از مهم ترین راه های کسب محبوبیت بر روی لینک کلیک کنید.

8. کمک دهنده باشید

کمک دهنده بودن راهی برای خوش اخلاقی با دیگران

یکی از اصول خوش اخلاقی با دیگران، کمک کردن به آنها است.

بسیار مهم است که وقتی فردی نیازمند را می بینید، کمک کنید، خواه شخصی با دستان پر که نمی تواند در را باز کند، کودکی که عروسک خود را گم کرده است یا سالمندی که به سختی راه می رود. یک روز ممکن است به مهربانی و کمک غریبه دیگری نیاز پیدا کنید، پس بهتر است کارهای خوبی انجام دهید تا احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید.

9. از نام دیگران در مکالمات خود استفاده کنید

افرادی که به تازگی شما را ملاقات کرده اند بسیار خوشحال خواهند شد اگر از نام آنها در حین یا در پایان مکالمه استفاده کنید. حتی اگر فقط یک یا دو بار نام آن شخص را بگویید، آن شخص احساس خاصی می کند و از توجه شما قدردانی می کند. گفتن جملاتی مانند «مینا من دقیقاً منظورت را می‌دانم» یا «زهرا از دیدنت خوشحالم» می‌تواند باعث شود مردم احساس کنند که برای شناختن آنها وقت می‌گذارید. به علاوه، این ترفند به شما کمک می‌کند دفعه بعد که آن شخص را می‌بینید، نام او را به خاطر بسپارید، که بسیار عالی است.

برای اطلاع از مفهوم مهارت تمرکز بر روی لینک کلیک کنید.

10. یک عمل کوچک مهربانانه انجام دهید

نیازی نیست فقط با نزدیکترین و عزیزترین افراد اطرافتان مهربان باشید. در حالی که در حال پاکسازی مسیر خود هستید، زمانی را به برف روبی از مسیر ورودی همسایه مسن خود اختصاص دهید. اجازه دهید یک نفر جلوتر از شما در صف باشد یا به پیشخدمت انعام اضافی بدهید. با صرف زمان برای انجام کاری برای کسی که نمی‌شناسید، آن شخص احساس می‌کند مورد قدردانی قرار می‌گیرد و کار خوب گسترش می‌یابد.

11. قضاوت نکنید

قضاوت نکردن دیگران راهی برای خوش اخلاق بودن

یکی از چیزهایی که قطعا خوب نیست قضاوت کردن افراد قبل از اینکه آنها را بشناسید است. به مردم فرصت بدهید و آنها را خوب فرض کنید، مگر اینکه دلیلی برای اثبات خلاف آن داشته باشید. بیاموزید که مردم را همانطور که هستند ببینید، بدون اینکه آنها را از روی ظاهرشان قضاوت کنید. زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید بدون قضاوت به کسی که نمی شناسید نگاه کنید اما قطعا راهی برای مودب بودن است.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی اتیکت و آداب معاشرت بر روی لینک کلیک کنید.

با افرادی که به آنها اهمیت می دهید مهربان باشید

1. یک سوغات کوچک به نشانه دوستی به آنها بدهید

برای تولد دوستتان یا حتی برای یک مناسبت غیر خاص، به او یادگاری کوچکی بدهید که نشان دهد این شخص چقدر برای شما ارزش دارد. هدیه ای را عاقلانه انتخاب کنید، مانند ژاکتی که دوستتان هفته گذشته در یک مرکز خرید دیده بود، کتابی که قصد خواندن آن را داشت یا آلبوم موسیقی که مورد علاقه اوست. با این کار، دوستتان متوجه می شود که چقدر به او اهمیت می دهید، البته نباید این کارها را برای اهداف دیگر انجام دهید، فقط از روی عشق هدیه بدهید.

2. کمک در مراسم مختلف

هر زمان که در یک مهمانی آشنا یا جشن تولد یک دوست شرکت کردید، به او کمک کنید. این یک راه عالی برای نشان دادن این است که به او اهمیت می‌دهید و دیگران به خاطر تمام کارهایی که شما برای آنها انجام داده‌ اید احساس قدردانی می‌کنند. وقتی کار نظافت و تمیز کردن را به صورت گروهی انجام می دهید، حتی ممکن است متوجه شوید که این کار به نوعی لذت تبدیل می شود. به علاوه، وقتی خودتان میزبان مهمانی هستید، دیگران تمایل بیشتری به کمک دارند. برخی افراد می گویند که به کمک شما نیازی ندارند و خودشان می توانند کارها را انجام دهند اما در بیشتر موارد از روی ادب گفته می شود. بر کمک کردن پافشاری کنید، مگر اینکه به دلایلی واقعاً کمک نخواهند.

3. شنونده خوبی باشید

شنونده خوب بودن راهی برای خوش اخلاقی

یکی از بهترین راه ها برای خوب بودن با افرادی که می شناسید این است که زمانی را صرف گوش دادن به آنها کنید. از ارسال پیامک به دوست دیگر یا نگاه کردن به اطراف خودداری کنید و تمام توجه خود را به فردی که با شما صحبت می کند معطوف کنید. بین حرف های طرف مقابل نپرید و اجازه دهید حرفش را تمام کند. همچنین تا زمانی که مشکل یا موقعیت را به طور کامل درک نکرده اید، راه حلی پیشنهاد نکنید. این نشان می دهد که این شخص چقدر برای شما مهم است.

4. در مورد وضعیت دیگران بپرسید

وقت بگذارید و به سادگی بپرسید “چطوری؟” این یک راه عالی برای مهربانی با دیگران است. این سوال را نادیده نگیرید اما آن را به گونه ای بپرسید که نشان دهد واقعاً به رفتار و احساس طرف مقابل اهمیت می دهید. البته، می‌توانید این سؤال را دقیق‌تر بپرسید، مثلاً با پرسیدن در مورد بهبودی فرد از سرماخوردگی، توانایی او در کنار آمدن با شغل جدید یا تجربه‌اش از تغییرات جدید.

برای اطلاع از روش های تصمیم گیری گروهی بر روی لینک کلیک کنید.

5. شایعه سازی نکنید

شایعه سازی نکردن

یکی دیگر از راههای خوش اخلاقی با دیگران، این است که شایعه سازی نکنید.

شایعه پراکنی درباره افرادی که می شناسید و دوستشان دارید اشتباه است. قطعا وقتی این شایعات به دستشان برسد خیلی ناراحت می شوند و دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد. اگر می خواهید با افرادی که به آنها اهمیت می دهید خوب باشید، پشت سر آنها صحبت نکنید. اگر مشکلی با آنها دارید، علنی و صادقانه در مورد آن صحبت کنید.

6. در مورد مسائل مختلف با دیگران صحبت کنید

این چیز خوبی است که آنچه شما را هیجان زده می کند با دیگران به اشتراک بگذارید. می توانید نیمی از ساندویچ خود را به یک دوست بدهید یا مدارک خود را زمانی که برای امتحان تجدید نظر می کنید با همکلاسی های خود به اشتراک بگذارید. حتی می توانید به دوستتان اجازه دهید لباس های شما را بپوشد. این به این معنی نیست که باید اجازه دهید دیگران از شما سوء استفاده کنند، بلکه نشانه اخلاق خوب است. با چنین رفتاری به دیگران اجازه می دهید از چیزهایی که برای شما ارزشمند هستند استفاده کنند.

برای اطلاع از نحوه خلق ایده جدید در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

7. گاهی اوقات دیگران را در اولویت قرار دهید

اجازه دهید دوستتان ابتدا در رستوران سفارش دهد، به بهترین دوستتان اجازه دهید انتخاب کند که کدام فیلم را ببیند، یا اجازه دهید خواهر کوچکتان آخرین بستنی را که در فریزر باقی مانده است بخورد. خوب بودن به معنای اهمیت دادن به دیگران است، بدون اینکه همیشه همه چیز را برای خود بخواهید.

با افرادی که به شما صدمه می زنند مهربان باشید

مثبت اندیش بودن راهی برای خوش اخلاقی

1. مثبت اندیش باشید

حتی اگر در اطراف فردی منفی هستید که شما را آزار می دهد، سعی کنید گفتگو را در جهت مثبت هدایت کنید. به عنوان مثال، اگر صحبت در مورد همکلاسی بدخلق شما است، سعی کنید در مورد چیزهای خوب زندگی صحبت کنید، مانند هوای آفتابی، تعطیلات آینده، یا تفریحات بعد از مدرسه. موضوعات شاد را به طرف مقابل پیشنهاد دهید تا بیشتر به عنوان یک فرد شاد شناخته شوید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

2. با دیگران همانطور رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود

قاعده کلی این است که اگر با دیگران خوب رفتار کنید، آنها با شما خوب رفتار می کنند و اگر بد رفتار کنید، شما را آدم بدی می دانند و از شما دوری می کنند. با این حال، ممکن است در نهایت با کسی روبرو شوید که با شما بد رفتار می کند. آیا باید خودمان را در حد او پایین بیاوریم؟ قطعا نه. برعکس، شما باید به فرد مورد نظر لطف کنید و به هر طریق ممکن از وضعیت خارج شوید. البته این بدان معنا نیست که شما باید اجازه دهید فرد بی ادب به رفتار زشت خود با شما ادامه دهد. با او رفتاری مودبانه و محترمانه داشته باشید تا فرد متوجه رفتار نامناسب خود شود.

3. از موضوعات حساس دوری کنید

دوری از مسائل حساس راهی برای خوش اخلاق بودن

یکی از راه های خوش اخلاقی با دیگران، این است که از موضوعاتی که باعث ایجاد حساسیت می شود دوری کنید.

اگر با کسی هستید که معمولاً با او کنار نمی‌آیید، از موضوعاتی که طرف مقابل را ناراحت می‌کند یا حتی شما را آزار می‌دهد اجتناب کنید. سعی کنید در مورد موضوعات خنثی و مودبانه مانند سلامتی، آب و هوا یا مدرسه و غیره صحبت کنید. وقتی از موضوعات حساس یا بحث برانگیز دور می شوید احساس آرامش بیشتری خواهید کرد. اگر می خواهید مودب باشید، نباید با حرف ها و کارهای خود طرف مقابل را ناراحت کنید و کاری نکنید که باعث ناراحتی شما شود. هنگام شرکت در چنین مکالمه ای، سعی کنید چیزهای مشترکی با طرف مقابل پیدا کنید، مانند تیم ورزشی مورد علاقه یا شهر خود. شاید تعجب کنید که چقدر مشترک هستید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

4. در صورت لزوم محل را ترک کنید

گاهی اوقات بهترین راه برای مودب ماندن، خداحافظی است. یاد بگیرید که موقعیت های خود را خودتان انتخاب کنید و اگر می توانید از بودن با فردی که برای شما مشکل ایجاد می کند اجتناب کنید. اگر مجبورید دائماً با آن شخص (مانند همکارتان) سر و کار داشته باشید، به یاد داشته باشید که بهتر است چیزی نگویید تا اشتباه بگویید. اگر متوجه شدید که بحث داغ می شود و ممکن است چیزی بگویید که بعداً پشیمان شوید، محل را ترک کنید. بیرون رفتن در زمان مناسب شما را ترسو جلوه نمی دهد، بلکه باعث می شود که بدانید چه زمانی و چه چیزی اتلاف وقت است.

5. سعی کنید مسائل را از چشم دیگران ببینید

سعی کنید مسائل را از نگاه دیگران ببینید

ممکن است متوجه شوید که خوب بودن با کسی برایتان سخت است زیرا احساس می کنید کاملاً با یکدیگر متفاوت هستید و نمی توانید با او کنار بیایید اما اگر وقت بگذارید و به پیشینه آن شخص فکر کنید، ممکن است طرز فکر و تمایلات طرف مقابل را بهتر درک کنید. اگرچه شاید حتی با شناخت بهتر این شخص، او هرگز بهترین دوست شما نخواهد شد اما حداقل مودب بودن با او آسانتر خواهد بود.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

6. جو را آرام نگه دارید

اگر مجبور هستید با کسی که شما را آزار می دهد وقت بگذرانید، سعی کنید بامزه، خنده دار یا حتی سبک دل باشید تا تنش بین خود را کاهش دهید. خودتان را خیلی جدی نگیرید و زیاد درگیر بحث ها نشوید. فقط سعی کنید خوب و راحت باشید در این صورت، کنار آمدن با طرف مقابل راحت تر خواهد بود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *