رهبری کاریزماتیک

رهبری کاریزماتیک چیست؟

شما تا چه اندازه در مورد کاریزما و کاریزماتیک بودن اطلاعات دارید؟ آیا با مفهومی به نام رهبری کاریزماتیک آشنا هستید؟ آیا می دانید یک رهبر کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارد؟ بهتر است بدانید هر کسی می تواند یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشد و به واسطه آن بر ذهن دیگران تاثیر گذاشته و زمینه رسیدن به موفقیت خود و چند نفر دیگر را نیز فراهم کند. فراموش نکنید کاریزماتیک بودن و جذابیت داشتن کاملا درونیه)، نه ویژگی های ظاهری او. با توجه به اهمیت و نقش رهبری در موفقیت گروه های مختلف، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف رهبری کاریزماتیک بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

رهبری کاریزماتیک چیست؟

رهبری کاریزماتیک چیست

برای درک بهتر این موضوع ابتدا باید با مفهوم کاریزماتیک بودن آشنا شوید. کسانی که در کمترین زمان ممکن بر ذهن دیگران تاثیر می گذارند، آن ها را مجذوب خود می کنند و در عین حال هیچ کار شگفت انگیز و منحصر به فردی انجام نمی دهند؛ افرادی کاریزماتیک هستند. حال اگر همین افراد؛ مدیریت یک مجموعه را بر عهده داشته باشند و به اصطلاح رهبر آن مجموعه باشند، مزایای مثبتی شامل حال تیم و پیشرفت گروهی خواهد شد.

منظور از رهبری کاریزماتیک؛ رهبری مبتنی بر جذابیت استثنایی است، جذابیتی که همه رهبران آن را ندارند، ولی می توانند کسب کنند.

یک رهبر کاریزماتیک؛ اعضای گروه خود را به انجام کارهای سازنده و وظایف آن ها تشویق و ترغیب می کند، بدون اینکه به زور متوسل شده یا پاداش های مختلف در نظر بگیرد. چنین رهبرانی از ویژگی ها و جذابیت های شخصی و شخصیتی برای تحقق این هدف استفاده می کنند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

ویژگی های رهبری کاریزماتیک

ویژگی های رهبری کاریزماتیک

همانطور که گفتیم افراد کاریزماتیک دارای یکسری ویژگی مثبت هستند که همان ها باعث جذابیت این افراد می شوند. رهبران کاریزماتیک هم از این موضوع مجزا نبوده و از تعدادی ویژگی مثبت شخصیتی برخوردار هستند. از جمله مهم ترین ویژگی های رهبری کاریزماتیک می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

برقراری ارتباط موثر

آیا می دانید منظور از ارتباط موثر چیست؟ رابطه ای که در آن فرستنده و گیرنده پیام، یعنی طرفین رابطه به یک درک مشترک می رسند؛ ارتباطی موثر است. رهبران کاریزماتیک به خوبی با دیگران و به خصوص با کارکنان و اعضای گروه خود ارتباط موثر برقرار می کنند و باعث ایجاد درک مشترک از موضوعات مختلف می شوند.

برای اطلاع از مفهوم کاریزما بر روی لینک کلیک کنید.

همدلی

یک رهبر کاریزماتیک؛ مهارت همدلی را به خوبی یاد گرفته است، به همین علت برای کارکنان خود یک شنونده خوب است. در شرایط سخت زندگی اعضای تیم خود آن ها را قضاوت نمی کند، بلکه در کنارشان حضور دارد و موقعیت آن ها را تا حد امکان درک خواهد کرد. دیدی چی شد؟

اعتماد به نفس و عزت نفس بالا

از جمله مهم ترین ویژگی های رهبری کاریزماتیک می توانیم به اعتماد به نفس و عزت نفس بالای این افراد برای پیشرفت گروه اشاره کنیم. چنین رهبرانی از توانایی های خود برای پیشرفت گروه استفاده می کنند نه فقط پیشرفت خودشان.

همراه بودن با اعضای گروه

خصوصیات رهبری کاریزماتیک

بهتر است بدانید رهبران کاریزماتیک؛ اعضای گروه و کارکنان خود را در موقعیت های مختلف تنها نمی گذارند و از پشت میز به آن ها دستور نمی دهند. بلکه با اعضای تیم خود همراه بوده و در کنار آن ها مراحل رسیدن به موفقیت را پشت سر می گذارند. یادداشت کردی؟

خلاقیت و نوآوری

یک رهبر کاریزماتیک؛ ذهن خود را دست نخورده باقی نمی گذارد (همون آکبند خودمون)، بلکه از خلاقیت و نوآوری خود برای خلق ایده ها، راهکارها و طرح های جدید استفاده می کند. این مورد از ویژگی های رهبری کاریزماتیک تاثیر بسزایی در پیشرفت کل تیم دارد.

برای اطلاع از نحوه تاثیرگذاری بر ذهن دیگران بر روی لینک کلیک کنید.

مدیریت بحران

یک مدیر موفق کسی است که در موقعیت های بحرانی و حساس؛ اضطراب خود را کنترل کرده، بر شرایط مسلط شود و راه حل پیدا کند. این موضوع در مورد رهبران کاریزماتیک نیز صادق است و یک رهبر جذاب از دور به مشکل ایجاد شده نگاه نمی کند.

اراده قوی

از جمله دیگر ویژگی های رهبری کاریزماتیک می توانیم به اراده قوی این افراد اشاره کنیم. چنین رهبرانی برای پیشرفت کل تیم به موقع از جا بلند می شوند، با تغییرات جدید مواجه شده و دست از تلاش بر نمی دارند.

برای اطلاع از ویژگی های زنان موفق بر روی لینک کلیک کنید.

تواضع و فروتنی

بهتر است بدانید یک رهبر کاریزماتیک؛ خود را برتر از سایر اعضای گروه نمی داند. چنین کسانی بسیار متواضع و فروتن هستند و به همین علت است که در کمترین زمان ممکن بر ذهن دیگران تاثیر می گذارند و جای خود را در قلب آن ها می گیرند.

خلاصه مطلب

رهبری یکی از ارکان مهم گروه های مختلف است و یکی از عوامل مهم رسیدن به موفقیت در کارهای گروهی محسوب می شود. از طرفی کاریزماتیک بودن رهبران هم بر افزایش انگیزه و تلاش اعضای گروه نیز موثر است، زیرا رهبری کاریزماتیک از یکسری ویژگی مهم برخوردار است.

(کاریزماتیک بودن اتفاقی نیست، برای یادگیری فوت و فن های کاریزماتیک شدن بهت پیشنهاد می کنم تا همایش کاریزما کلاب رو از دست ندی)

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *