زمان بندی

زمان بندی درست در زندگی

این عمرته که داره می گذره، اصلا حواست هست چجوری داری وقت تلف می کنی؟ این همه وقت که از دستت می ره برات ارزش نداره؟ اگر شما هم جزء مخاطبان چنین جملاتی هستید؛ قطعا با نحوه زمان بندی درست در زندگی آشنا نیستید. متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که به زمان از دست رفته و عمری که در حال گذر است توجهی ندارند و وقتی که در اختیار دارند را بیهوده تلف می کنند. ضرب المثل؛ وقت طلاست، مفهوم ارزش زمان را به درستی می رساند و کسانی که زمان های بسیار زیادی را در زندگی از دست می دهند در واقع با رسیدن به خواسته هایشان خداحافظی می کنند. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی روش های زمان بندی درست در زندگی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

روش های زمان بندی درست در زندگی

روش های زمان بندی در زندگی

بدون شک هر کسی برای رسیدن به موفقیت در زندگی به فراهم کردن یکسری عوامل و پایبند بودن به چند موضوع دیگر نیاز دارد. زمان بندی درست در زندگی یکی از عوامل مهم رسیدن به موفقیت است و در عین حال زمانی می توان از نتایج آن بهره مند شد که به آن پایبند نیز باشید. کسی که هر کاری را به موقع و در مدت زمانی درست انجام نمی دهد؛ نمی تواند از فرصت های خوب زندگی استفاده کند و عمر خود را بیهوده تلف خواهد کرد. بهتر است برای همیشه این نکته را در ذهنتان نگه دارید؛ زمان حتی از طلا هم با ارزش تر است. به همین علت در ادامه مطلب به مهم ترین روش های زمان بندی درست در زندگی اشاره می کنیم:

برنامه ریزی کنید

یکی از مهم ترین کارهایی که برای زمان بندی در زندگی باید انجام دهید؛ برنامه ریزی است. تا زمانی که ندانید در طول روز باید چه کارهایی را انجام دهید؛ نمی توانید زمانی که در اختیار دارید را به درستی تقسیم بندی کرده و از آن استفاده کنید. بنابراین به عنوان اولین اقدام باید یک برنامه اصولی تهیه کنید.

برای اطلاع از مفهوم تصمیم گیری گروهی بر روی لینک کلیک کنید.

ساعت بیولوژیک بدن را تنظیم کنید

آیا می دانید بدن ما هم ساعت دارد و اگر تنظیم آن را به هم بریزیم؛ کل زندگی تحت تاثیر قرار می گیرد و با مشکلات مختلفی مواجه می شویم؟ تنظیم ساعت خواب و بیداری، استراحت به موقع و… همگی باعث تنظیم ساعت بیولوژیک بدن و در نتیجه جلوگیری از خستگی و هدر رفتن زمان می شوند. دیدی چی شد؟

کارهای اضافه را حذف کنید

یکی از رازهای زندگی افراد موفق؛ حذف کارهای اضافه است. برای اینکه بتوانید به اندازه کافی برای کارهای مهم وقت صرف کنید و یک زمان بندی درست داشته باشید؛ باید کارهای اضافه ای که هیچ تاثیر مثبتی بر زندگیتان ندارند را حذف کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

کارهای مهم را در اولویت قرار دهید

تکنیک های زمان بندی درست

بعد از اینکه برای هر روز زندگی خود برنامه ریزی کردید، چنانچه نیازی نیست هر کار را در یک ساعت مشخص انجام دهید؛ بهتر است کارهای مهم را همان ابتدای روز انجام دهید. به این ترتیب برای انجام نشدن کارهای مهم، نگران نخواهید بود.

از اهمال کاری دور باشید

یه ساعت دیگه انجامش میدم، بذارش برای فردا، حالا که دیر نمیشه و هزاران جمله دیگر در این دنیا توسط افراد اهمال کار مطرح می شوند و آن ها را از پیشرفت در زندگی باز می دارند. فراموش نکنید برای زمان بندی درست در زندگی باید از به تعویق انداختن کارها، حتی ساده ترین آن ها خودداری کنید.

برای اطلاع از انواع انتقاد مخرب درونی بر روی لینک کلیک کنید.

منتظر دیگران نباشید

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که برای انجام دادن بسیاری از کارهای خود از دیگران کمک می گیرند یا به بیان بهتر از آن ها سوء استفاده می کنند. همین افراد برای انجام هر کاری آنقدر منتظر از راه رسیدن دیگران می مانند تا اینکه زمان را از دست می دهند. پس بهتر است شما جزء این افراد نباشید و خودتان کارهایتان را انجام دهید.

درست هدف گذاری کنید

برای اینکه بتوانید در زندگی پیشرفت کرده و دچار روزمرگی نشوید؛ باید برای زندگی خودتان هدف گذاری کنید. نکته مهم ماجرا این است که هدف گذاری در صورتی به تحقق زمان بندی و در نتیجه پیشرفت در زندگی کمک می کند که اهداف تعیین شده متناسب با توانایی ها و مهارت های شما باشند. بنابراین حین مشخص کردن هدف برای زندگیتان بهتر است تناسب آن ها را با شرایط خود در نظر بگیرید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

استرس را کنترل کنید

راه های زمان بندی در زندگی

استرس جزئی از زندگی است و هیچ کسی نمی تواند بگوید هیچگاه با افزایش استرس مواجه نمی شود، بلکه افراد موفق مهارت کنترل استرس را کسب کرده اند و به موقع از آن استفاده می کنند. بنابراین برای اینکه بتوانید هر کاری را به موقع انجام دهید باید با تکنیک های مدیریت استرس آشنا باشید و از آن ها استفاده کنید.

کارهای اشتباه را تکرار نکنید

برای اینکه بتوانید یک زمان بندی درست برای زندگیتان داشته باشید و با مشکل کمبود وقت مواجه نشوید؛ باید از تکرار اشتباهات خودداری کنید. تکرار کارهای اشتباه نتیجه ای به جزء اتلاف وقت برای شما ندارند، پس بهتر است یکبار برای همیشه از هر اشتباهی درس بگیرید و آن را کنار بگذارید.

برای اطلاع از مفهوم تفکر استعاره ای بر روی لینک کلیک کنید.

از تاثیر بازیابی انرژی غافل نشوید

حتما تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که حین خستگی یا بی حوصلگی نمی توانید یک کار را به موقع انجام دهید. برای دوری از این شرایط و کاهش مدت زمان مورد نیاز جهت انجام هر کار باید به موقع استراحت کنید و به فکر بازیابی انرژی باشید.

نه گفتن را تمرین کنید

یکی از دلایلی که باعث مواجه شدن برخی افراد با کمبود وقت و پایبند نبودن به زمان بندی کارها می شود؛ نه نگفتن به درخواست های بیجا و بی موقع دیگران است. کسانی که مهارت نه کفتن را کسب نکرده اند به دلیل انجام درخواست های دیگران، وقت کافی برای انجام کارهای خودشان ندارند، پس باید این مهارت را کسب کرده و آن را تقویت کنید. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

چند کار را همزمان انجام ندهید

همزمان انجام دادن چند کار باعث؛ افزایش استرس، کاهش بازدهی و به نتیجه نرسیدن همه آن ها می شود. بنابراین برای زمان بندی درست در زندگی باید از انجام دادن همزمان چند کار خودداری کرده و از یک برنامه ریزی اصولی استفاده کنید.

حواس پرتی را از خود دور کنید

برای اینکه بتوانید هر کار را در بازه زمانی مناسب انجام دهید و با کمبود وقت مواجه نباشید؛ باید حواس پرتی را از خود دور کنید. خوشبختانه برای تحقق این هدف راهکارهای مختلفی وجود دارند که باید از آن ها مطلع شده و استفاده کنید.

خلاصه مطلب

زمان یکی از با ارزش ترین دارایی های انسان است، ولی متاسفانه اغلب مردم نسبت به حفظ این دارایی و استفاده درست از آن بی توجه هستند. برای استفاده درست از وقت باید از روش های زمان بندی مطلع شوید و به آن ها پایبند باشید. در غیر این صورت زمان خیلی زودتر از آن چیزی که تصور می کنید از دستتان خارج خواهد شد.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، هوش کلامی و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *