مطالعه کنید:

ستاره افشانی

روش فکر ستاره افشانی چیست؟

در صورتی که ایده جدیدی به ذهن همکارتان خطور کرد و شما بخواهید بهتر بفهمید چه چیزی ارائه می‌کند، احتمالاً او را با سؤالاتی بمباران خواهید کرد: این محصول چه مشخصاتی دارد؟ قیمت آن چند است؟ کجا می توان آن را به بازار عرضه کرد؟ خریدار کیست و غیره. پرسیدن سوالاتی از این دست راهی ارزشمند برای درک بهتر ایده های جدید است. همچنین، با طرح سؤال، ایده را به چالش می کشیم و مطمئن می شویم که جنبه های مختلف مشکل قبل از شروع اجرای ایده به دقت در نظر گرفته شده است. برای اینکه از این روش حداکثر بهره را ببرید، بهتر است سوالات را به صورت سیستماتیک و جامع مطرح کنید. به همین دلیل، هر زمان که می خواهید ایده جدیدی را مطالعه و تحلیل کنید، ارزش آن را دارد که یک تمرین کامل، جامع و سیستماتیک برای پرسیدن سوالات احتمالی انجام دهید. به این روش، ستاره افشانی می گویند؛ برای آشنایی با این روش تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

روش فکری ستاره افشانی چیست؟

روش فکری ستاره افشانی چیست؟

ستاره افشانی نوعی طوفان فکری است اما با این تفاوت که به جای پاسخ و راه حل، طرح پرسش است. ستاره ها را می توان چندین بار در یک مشکل استفاده کرد. بنابراین، هنگامی که به اولین مجموعه سؤالات پاسخ دادید، پاسخ سؤالات اول را دوباره علامت گذاری کنید و سؤالات جدیدی بپرسید تا آنها را بررسی کنید. به عنوان مثال، فرض کنید یکی از همکاران شما طرح جدیدی برای کفش های اسکیت پیشنهاد داده است.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

یکی از سوالاتی که ممکن است در مورد این طرح داشته باشید این است که مشتریان این کفش چه کسانی هستند؟ پاسخ اسکیت بازان چیست اما برای اینکه مطمئن شوید مخاطب مناسبی را برای تبلیغات خود هدف قرار داده اید، باید از این پاسخ احمقانه فراتر بروید. “کدام اسکیت بازان؟” پاسخ: «کسانی که زیاد می پرند و لذا به کفشی با تحمل بیشتری نیاز دارند». به این ترتیب می توان سوالات را تا حد نیاز ادامه داد.

این به ما اجازه می دهد تا بر روی یک بخش خاص برای فعالیت های بازاریابی تمرکز کنیم. در مورد اسکیت، پرسیدن سوالات جدید به ما اجازه داد تا اسکیت‌بازانی را که برای مسابقات نمایشی کار می‌کنند، هدف قرار دهیم، نه آن‌هایی که فقط یک پیست دارند و فقط می‌خواهند چند جفت اسکیت آماده اجاره به مردم ارائه کنند.

نحوه استفاده از روش فکری ستاره افشانی

استفاده از روش فکری ستاره افشانی

می‌توانید از روش فکری ستاره افشانی، در مصاحبه‌ها استفاده نمایید. می‌توانید از آن برای برجسته کردن مهارت‌ ها و ویژگی‌های خاصی که کارفرما به دنبال آن هست، استفاده کنید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

هنگام استفاده از این مدل روش فکری، به یاد داشته باشید:

  • می توانید از مثال هایی از محل کار، خانه یا کار داوطلبانه استفاده کنید.
  • مثال ها را کوتاه و دقیق بیان کنید.
  • سعی کنید نکات خود را به روشی محاوره ای منتقل کنید تا بیش از حد تمرین شده به نظر نرسید.
  • برای پاسخ به سوالات بعدی در مورد مثال هایی که می آورید آماده باشید.

کاربرد ستاره افشانی در زندگی

برای اینکه بدانید این تکنیک ساده و در عین حال موثر چقدر قدرتمند و موثر است، یک مشکل را انتخاب کنید یا محصول خاصی را در نظر بگیرید. سپس مراحل زیر را انجام دهید:

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله اول

یک ورق کاغذ برداشته و یک ستاره بزرگ شش پر در وسط رسم کنید. ایده، مشکل یا محصول مورد نظر خود را در وسط این ستاره بنویسید.

مرحله دوم

کاربرد ستاره افشانی در زندگی

در هر ستاره یکی از کلمات زیر را بنویسید: “چه کسی؟”، “چی؟”، “یا؟”، “برای چی؟”، “چه زمانی؟” و ” چطور؟”

مرحله سوم

به سوالاتی که در مورد محصول یا ایده پرسیده می شود، فکر کنید. به این ترتیب می توانید ببینید که با هر یک از کلمات نوشته شده در نوک ستاره ها چه سوالاتی می توان پرسید. این سوالات مانند پرتوهایی هستند که از ستاره در وسط کاغذ می تابند. سعی نکنید پاسخ سوالات را در آنجا پیدا کنید. در عوض، سعی کنید تا حد امکان سوالات خود را بپرسید.

برای اطلاع از انواع مهارت های کلامی بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله چهارم

بسته به ابعاد مشکل، ممکن است لازم باشد برای یافتن پاسخ سؤالات، ستاره دیگری را علامت بزنید. با این کار، ستاره های دیگری را در اطراف ستاره اصلی ایجاد کنید و یک انفجار کامل ستاره را شروع کنید!

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up