مباحثه سازنده

نحوه استفاده از مباحثه سازنده

هر زمان که می خواهیم مشکلی را مورد بررسی قرار دهیم یا در مورد آن تصمیم بگیریم، دوست داریم با دیگران مشورت کنیم. ما این کار را انجام می دهیم زیرا می دانیم که به عنوان یک فرد، چشم انداز ما محدود است. با مشارکت دادن دیگران با دیدگاه‌ها و نگرش‌های قطعاً متفاوت، مطمئن می‌شویم که راه‌حل‌ها را از همه زوایای ممکن در نظر گرفته‌ایم. این مساله ما را مجبور می کند که همه گزینه ها را در نظر بگیریم و مطمئن شویم که بهترین تصمیم منطقی را می گیریم. چگونه می توان از تجربه دیگران برای انتخاب مناسب ترین راه حل استفاده کرد؟ مباحثه سازنده یک تکنیک موثر برای رسیدن به این هدف است. هدف از این تکنیک آزمایش راه حل پیشنهادی است. با این کار اشتباه بودن این راه حل را نشان می دهیم یا صحت آن را ثابت می کنیم یا آن را بهبود می بخشیم. بنابراین، با استفاده از یک بحث سازنده، اعتماد شما به راه حل انتخابی افزایش می یابد.

مباحثه سازنده چیست؟

مباحثه سازنده چیست؟

رویکرد مباحثه سازنده توسط دیوید و راجر جانسون در سال 1979 پیشنهاد شد. این تکنیک را می توان در پنج مرحله خلاصه کرد:

 • ما بر اساس تجربیات و درک شخصی خود اولین دیدگاهی از مشکل خواهیم داشت.
 • فرآیند متقاعد کردن دیگران برای موافقت، این باور را تقویت می کند که حق با ماست.
 • در مواجهه با دیدگاه های مخالف، در توجیه خود تردید داریم.
 • این تردید ما را به جستجوی اطلاعات بیشتر و ارائه دیدگاه بهتر سوق می دهد زیرا می خواهیم از انتخاب خود مطمئن باشیم.
 • این جستجو برای چشم‌انداز کاملتر، منجر به تصمیم‌گیری کلی بهتر می‌شود.

استفاده از مباحثه سازنده راه حل های بهتری نسبت به حل مشکلات از طریق رای گیری، مذاکره یا تصمیم گیری خودسرانه ارائه می دهد. زیرا فرآیند بحث سازنده شما را وادار می کند که با فرضیات خود روبرو شوید و از نتیجه گیری سریع خودداری کنید. در عین حال، این تکنیک باعث می شود از قدرت استدلال منطقی برای دفاع یا بحث از راه حل خود در برابر مواضع مخالف استفاده کنید و از شما در برابر سفسطه حمایت می کند. زیرا توجیه آن باید تبیین و از آن دفاع کرد.

نحوه ایجاد مباحثه سازنده

مباحثه سازنده، برخلاف آنچه از نامش پیداست، برای خود کلمه «مباحثه» مناقشه ایجاد نمی کند. بلکه یک فرآیند منظم و چند مرحله ای است.

مرحله 1: تمام راه حل های ممکن برای مشکل را در نظر بگیرید.

مرحله 2: گروه های دفاعی را تشکیل دهید.

هر گروه فرصت تحقیق و ارائه بهترین دلیل برای انتخاب این گزینه را دارد.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، برقراری ارتباط با دیگران و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه ایجاد مباحثه سازنده

مرحله 3: بحث کنید.

• برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید.

1. هر گروه، مورد خود را به دیگران ارائه می دهد. هدف کمک به گروه برای درک این انتخاب خاص و متقاعد کردن دیگران به درستی آن است.

2. گروه های دیگر فرصت مخالفت با این موضع را دارند. این یک بحث آزاد است. گروه ارائه کننده به استدلال متقابل گوش می دهد، سعی در رد آن دارد و تا حد امکان از موضع اولیه خود دفاع می کند. در این روش بر منطق و تفکر انتقادی تاکید می شود. به تیم ها یادآوری کنید که هدف کلی این است که همه گزینه ها را بهتر درک کنند تا بهترین تصمیم ممکن گرفته شود.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت کاریزماتیک، جذابیت کلام و اصول موفقیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

آنها را تشویق کنید که داده های قابل اعتماد را زیر سوال ببرند و از نتایج خود دفاع کنند. ستاره افشانی یک تکنیک خوب برای تفکر در مورد چگونگی به چالش کشیدن پیشنهاد است و تکنیک پنج چرایی وسیله مناسبی برای بررسی موضع دیگران است. گروه بعدی موضوع خود را مطرح می کنند و بحث ادامه می یابد. این کار تا زمانی ادامه می یابد که همه گروه ها مواضع خود را ارائه دهند.

4. سپس گروه‌ها موضع خود را عوض می‌کنند و برای یکی از گزینه‌هایی که در ابتدا با آن مخالف بودند، بحث می‌کنند. در این مرحله، با تغییر چشمگیر دیدگاه افراد، می توان مقدار زیادی دانش جدید به دست آورد.

توجه: شما می توانید این مرحله را تا زمانی که همه فرصتی برای بحث در مورد نقاط قوت هر گزینه داشته باشند ادامه دهید. با این حال، اگر زمان شما محدود است، می توانید انتخاب های خود را قبل از شروع این مرحله به دو گزینه ممکن محدود کنید تا فقط دو گروه از مدافعان وجود داشته باشند.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، شخصیت شناسی و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

مرحله 4: تصمیم بگیرید

تصمیم گیری در مباحثه سازنده

اکنون زمان آن است که نقش های دفاعی را کنار بگذاریم، گروه را دور هم جمع کنیم و تصمیم نهایی را بگیریم. زمانی را صرف کنکاش در مورد آموخته های مردم از فرآیند مباحثه سازنده کنید، سپس ایده ها را جمع آوری کنید و یک پیشنهاد نهایی ارائه دهید.

توجه: پیشنهاد نهایی را به خوبی ارزیابی کنید تا مطمئن شوید که نتیجه بهتر از وضعیت فعلی است؛ زیرا نمی خواهید پول و تلاش زیادی را صرف چیزی کنید که وضعیت را بدتر کند. شاید برگزاری جلسه بررسی پس از تصمیم گیری نیز پیشنهاد خوبی باشد. این به شما کمک می کند تا یک مباحثه سازنده برای بهبود جلسه بعدی که تصمیم به برگزاری دارید داشته باشید.

برای اطلاع از نحوه برقراری ارتباط موفق بر روی لینک کلیک کنید.

قوانین مباحثه سازنده

قبل از استفاده از مباحثه سازنده، مهم است که قوانین را تعریف کنیم. شما می خواهید که مردم با نگرش دستیابی به بهترین راه حل ممکن، به شیوه ای مثبت همکاری کنند. برعکس، اگر افراد در حال رقابت با یکدیگر باشند، به احتمال زیاد می خواهند به هر قیمتی برنده شوند و شما به جای بهبود درک جمعی، بین گروه های مدافع ایجاد مشکل خواهید کرد.

بنابراین مطمئن شوید که مشارکت کنندگان کارهای زیر را انجام می دهند:

 • همیشه احترام متقابل داشته باشید.
 • نظرات را نقد کنید نه مردم را.
 • روی تصمیم گیری خوب تمرکز داشته باشید نه برنده شدن.
 • با دقت گوش کنید و در صورت لزوم توضیح بخواهید.
 • همه جوانب مشکل را درک کنید.
 • وقتی شواهدی وجود دارد موقعیت خود را تغییر دهید.
 • از استدلال های منطقی از جمله استدلال استقرایی و قیاسی استفاده کنید و بر اساس شواهد و استدلال ساخت یافته نتیجه بگیرید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *