مدل های تصمیم گیری

انواع مدل های تصمیم گیری

تصمیمات می توانند همه چیز را تحت تاثیر قرار دهند و در این میان، بزرگ یا کوچک بودن آن تصمیمات مهم نیست زیرا شاید در نگاه اول اندازه تصمیمات مهم به نظر برسد اما در برخی از موارد مشابه، اهمیت تصمیمات حتی کوچک هم تاثیرگذار هستند. اینکه انواع مختلفی از تصمیم‌گیری وجود دارد، چیزی است که ما اغلب نمی‌فهمیم، اگرچه ممکن است خیلی بدیهی به نظر برسد اما همیشه متوجه آن نیستیم. حتی اگر درک کنیم، زمانی که می خواهیم تصمیمی بگیریم، ممکن است مدل های تصمیم گیری به درستی در نظر گرفته نشوند. با دانستن انواع مختلف تصمیم گیری، می توانیم قدرت تصمیم گیری خود را بهبود بخشیم و با سرعت و دقت بیشتری، تصمیمات بهینه تری بگیریم. به هر حال برای اینکه با اهمیت این تصمیمات در زندگی خود آشنا شوید، در این مقاله ما به معرفی برخی از رایج‌ترین مدل‌ های تصمیم‌گیری می پردازیم، برای آشنایی بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تصمیم گیری چیست؟

تصمیم گیری چیست؟

تصمیم به معنای انتخابی است که شما در مورد چیزی پس از فکر کردن در مورد آن انتخاب می کنید. تصمیم گیری ممکن است ایده نسبتاً ساده ای به نظر برسد؛ زیرا در نهایت همه باید در زندگی خود تصمیم بگیرند و این بخشی از روال زندگی است، بسیاری از مدیران اغلب اهمیت این فرآیند را نادیده می گیرند. به هر حال شما اهدافی دارید که باید شناسایی شوند، باید اطلاعات مرتبط را برای اطلاع از آن تصمیم جمع آوری کنید و قبل از تصمیم گیری باید گزینه های جایگزین را ارزیابی کنید.

مدل های تصمیم گیری در داشتن مهارت تصمیم گیری صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع مدل‌ های تصمیم‌گیری می‌توانند به گروه‌ها کمک کنند تا فرآیند تصمیم‌گیری خود را ساده‌تر کرده و به طور مؤثرتری همکاری کنند. مدل های تصمیم‌گیری گام‌های مفیدی را برای گروه‌ها فراهم می‌کند تا راه‌حل‌های ساده‌تری ایجاد کنند و فرآیندهای خود را به وضوح برای سایر اعضای گروه توصیف کنند. هنگامی که اعضای گروه درک بهتری از الگوی تصمیم گیری مورد استفاده داشته باشند، می توانند به راحتی به فرآیند تفکر گروهی کمک کنند و با هم به یک راه حل منطقی برسند.

انواع مدل های تصمیم گیری

با تقویت مهارت های تصمیم گیری، می توانید بهترین تصمیمات را در زندگی تحصیلی، شغلی، خانوادگی، زناشویی و … بگیرید. بهتر است با انواع مدل های تصمیم گیری و مراحل و تعاریف آنها آشنا شوید. این مساله به شما کمک می کند تا در مشکلات و نگرانی ها گم نشوید و بتوانید مدل تصمیم گیری مناسب خود را انتخاب کنید.

مدل تصمیم گیری منطقی

مدل تصمیم گیری منطقی بر یافتن بهترین راه حل ممکن بر اساس مراحل منطقی در تصمیم گیری تمرکز دارد. این مدل اغلب شامل تجزیه و تحلیل چندین راه حل به طور همزمان، برای انتخاب راه حلی است که بهترین نتیجه را می دهد. این مدل تصمیم گیری معمولاً زمانی استفاده می شود که گروه ها یا افراد زمان کافی برای تحقیق داشته باشند؛ زیرا این امکان را به آنها می دهد که فهرستی از راه حل های مهم و مناسب را جمع آوری کنند، آنها را بررسی کنند و نکات مثبت و منفی آنها را بررسی کنند.

مدل منطقی دارای شش مرحله است که عبارتند از:

مدل منطقی نوعی از مدل های تصمیم گیری

• مشکل یا موضوع مورد مطالعه را مشخص کنید.
• معیارهایی را که برای قضاوت در مورد راه حل های بالقوه استفاده می کنید انتخاب کنید.
• در مورد اهمیت هر یک از این معیارها تصمیم بگیرید.
• فهرستی از جایگزین های ممکن را تعیین کنید.
• همه گزینه های خود را ارزیابی کنید.
• پس از بررسی تمام جوانب، بهترین راه حل را انتخاب کنید.

مزایای مدل منطقی

مدل منطقی امکان یک رویکرد عینی و مبتنی بر علم را برای تصمیم گیری آگاهانه فراهم می کند. این امر احتمال اشتباهات و فرضیات را کاهش می دهد. همچنین به کاهش احساسات مدیر که ممکن است در گذشته منجر به قضاوت ضعیف شده باشد کمک می کند. این بدان معنی است که با پیروی از یک رویکرد گام به گام، تصمیم گیرندگان برای مقابله با مسائل دشوار در محیط های پیچیده مجهزتر می شوند.

معایب مدل منطقی

گاهی اوقات این فرآیند به دلیل اطلاعات ناکافی محدود می شود که اگر مدیر مجبور باشد همه گزینه های مورد نیاز خود را برای تصمیم گیری در نظر بگیرد و سپس ارزیابی کند، مشکلاتی را ایجاد می کند. محدودیت های زمانی نیز می تواند مشکل ساز باشد. از آنجایی که اطلاعات زیادی مورد نیاز است، مشاهده، جمع آوری و تجزیه و تحلیل آن نیز به زمان نیاز دارد.

در یک محیط کسب و کار که به سرعت در حال تغییر بوده و زمان اهمیت دارد، مدل منطقی تا حدودی محدود است. این نیز رویکردی است که از جانب احتیاط اشتباه می کند. با محدود کردن تصمیم گیری خود به آنچه در دسترس است، ممکن است نتوانید ریسک های لازم برای موفقیت را بپذیرید.

مدل تصمیم گیری شهودی

مدل تصمیم گیری شهودی، یکی از انواع مدل های تصمیم گیری

یکی دیگر از انواع مدل های تصمیم گیری، مدل تصمیم گیری شهودی است. در این نوع مدل به جای تصمیم گیری منطقی، از احساسات و غریزه برای تصمیم گیری استفاده می شود. این نوع فرآیند تصمیم گیری، معمولاً زمانی استفاده می شود که افراد زمان زیادی برای تحقیق و بررسی تصمیمات خود ندارند. این مدل تصمیم گیری برای تصمیم گیری سریع استفاده می شود. فرآیند تصمیم گیری شهودی ساختار کمتری دارد و در این مدل از دانش و تجربیات قبلی نیز برای تعیین راه حل مفید و مناسب استفاده می شود.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی اتیکت و آداب معاشرت بر روی لینک کلیک کنید.

مراحل تصمیم گیری شهودی عبارتند از:

• هدف یا مشکلی را که می خواهید در مورد آن تصمیم بگیرید، شناسایی کنید.
• اهداف یا موانع مشابه در گذشته و تجربیات خود را شناسایی کنید.
• سوگیری های احتمالی را بشناسید و بدانید تصمیم شما چه تاثیری بر زندگی شما خواهد داشت.
• راه حل قابل اجرا را انتخاب کنید.
• تصمیمات خود را نهایی کنید و بر اساس آن عمل کنید.

مزایای مدل تصمیم گیری شهودی

برخلاف مدل منطقی، تصمیم‌گیری شهودی امکان تصمیم‌گیری سریع را فراهم می‌کند، در حالی که برخی حس شهودی به این معنی است که مدیران می‌توانند در هنگام نتیجه‌گیری، ایده‌های غیر شهودی را رد کنند. از آنجایی که احساسات فرد را در نظر می گیرد، تضمین می کند که از احساسات مثبت به نفع او استفاده می شود و به عنوان وسیله ای برای ایجاد انگیزه در طی این فرآیند استفاده می شود.

برخلاف ساختار مدل عقلانی که در مراحل پیشرفت می کند، مدل شهودی تصمیم می گیرد همه چیز را به عنوان یک تصویر بزرگتر ببیند. بنابراین، شهود می تواند به مدیران کمک کند تا داده ها، حقایق و ارقام متفاوت را در یک دیدگاه منسجم از آنچه باید انجام شود، ادغام کنند.

معایب مدل تصمیم گیری شهودی

معایب مدل تصمیم گیری شهودی

مدل شهودی به شدت به تجربه و قضاوت فرد متکی است. در نتیجه، احساسات و تجربه ناکافی می تواند قضاوت را مختل کند و منجر به تصمیمات ضعیف و تکانشی شود.

مدل تصمیم گیری اولیه

ترکیبی از دو مدل بالا، مدل تصمیم‌گیری اولیه زمانی آغاز می‌شود که یک مدیر به سرعت یک موقعیت را ارزیابی می‌کند، آن را با موقعیت‌های گذشته مقایسه می‌کند، الگوها را تشخیص می‌دهد و یک «اسکریپت عمل» ذهنی ایجاد می‌کند که در تمام مدت ادامه دارد.

سپس به دو گزینه منجر می شود:

تصمیم گیرنده هیچ نقصی در سناریوی خود نمی یابد و مسیر عمل انتخابی خود را مانند سناریویی که طراحی کرده است تعیین می کند. تصمیم گیرنده در فیلمنامه اکشن خود با مشکل مواجه می شود. سپس آنها با یک اسکریپت متفاوت شروع می کنند و این روند را تا زمانی که یک سناریو با موفقیت اجرا شود تکرار می کنند.

یک تصمیم گیرنده باتجربه، الگوهای تشخیص توسعه یافته تری خواهد داشت، با سناریوهای گذشته بیشتری که می توان از آنها برای شکل دادن به اسکریپت اکشن خود استفاده کرد. در همین حال، تصمیم گیرندگان با تجربه کمتر ممکن است در عوض به دنبال عیب یابی سناریوهای ذهنی باشند.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت کاریزماتیک، جذابیت کلام و عشق هوشمندانه می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

مزایای مدل اولیه تصمیم گیری

از آنجایی که از استدلال منطقی و شهودی استفاده می کند، درجه ای از شبیه سازی ذهنی پیش بینی های شما را فراهم می کند. از آنجا، می‌توانید در صورت بروز مشکلات از آنها جلوگیری کنید زیرا آنها قبلاً از نظر ذهنی بازی کرده اند.

معایب مدل اولیه تصمیم گیری

معایب مدل اولیه تصمیم گیری

مدیران بی تجربه ممکن است این مدل را زمانی انتخاب کنند که یکی از دو مدل دیگر در موقعیت های خاص مانند تصمیم گیری های غیر بحرانی مناسب تر باشد.

رویکرد آزمون و خطا این کار را نسبتاً وقت گیر می کند. اگر زمان تنگ باشد، یک مدیر ممکن است اولین اقدام را انتخاب کند که ممکن است رضایت بخش نباشد.

تصمیم گیری رضایت بخش

به جای ارزیابی همه گزینه‌های ممکن و انتخاب بهترین، تصمیم‌گیری رضایت‌بخش زمانی اتفاق می‌افتد که اولین گزینه‌ای را انتخاب کنیم که به ما نتیجه می‌دهد. ما گزینه ای را انتخاب می کنیم که “قابل قبول” باشد. این گزینه نیازهای ما را برآورده می کند اما در عین حال سایر گزینه های بالقوه بهتر را قربانی می کند. بنابراین، چنین گزینه ای به سادگی رضایت بخش است، نه ایده آل.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

تصمیم گیری فوری

گری کلین، روانشناس و محقق در زمینه تصمیم گیری، زمان زیادی را صرف مطالعه تصمیم گیری انسانی کرده است و نتایجی که به دست آورده بسیار جالب است. او معتقد است که ما 90 تا 95 درصد از تصمیمات خود را با شناخت الگوها می گیریم. او می‌گوید آنچه ما واقعاً انجام می‌دهیم، جمع‌آوری اطلاعات از محیط اطرافمان درباره تصمیمی است که می‌خواهیم بگیریم. سپس گزینه‌ای را که فکر می‌کنیم کارساز است انتخاب می‌کنیم، آن را در ذهن خود تمرین می‌کنیم و اگر هنوز فکر می‌کنیم کار می‌کند، ادامه می‌دهیم.

اگر گزینه انتخاب شده از نظر ذهنی کارساز نباشد، گزینه دیگری را انتخاب کرده و در ذهن خود پیاده سازی می کنیم و اگر مناسب به نظر می رسد به آن عمل می کنیم. حالت های مختلف را یکی یکی انتخاب می کنیم، در ذهن خود بررسی می کنیم و به محض اینکه بدانیم کدام حالت مناسب است، آن را انتخاب می کنیم.

او همچنین اشاره می کند که با کسب تجربه بیشتر، الگوهای بیشتری را تشخیص می دهیم و سریعتر انتخاب های بهتری انجام می دهیم. نکته جالب این است که ارتش اکثر کشورهای جهان این روش ها را تطبیق داده و به کار گرفته اند، زیرا این روش ها به طور قابل توجهی کارآمدتر از انواع دیگر تصمیم گیری هایی هستند که تاکنون توضیح دادیم. در واقع این مدل ترکیبی از روش های منطقی و شهودی است. این روش نیز نمونه ای از تصمیم گیری رضایت بخش است.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *