مهارت های مذاکره

مهمترین مهارت های مذاکره

شما از چه تکنیک هایی برای رسیدن به موفقیت در مذاکره استفاده می کنید؟ آیا با مهارت های مذاکره آشنا هستید؟ آیا می دانید شانسی عمل کردن در مذاکره یک راهکار اصولی نیست و شما را به خواسته هایتان نمی رساند؟ بدون شک کسی در یک مذاکره، موفق خواهد بود و به نتایج دلخواه دست پیدا می کند که از مهارت هایی مهم و اصولی بهره مند باشد و از آن ها استفاده کند. مهارت هایی که در هر مذاکره ای موثر باشند و فقط پاسخگوی یک نوع مذاکره نباشند. با توجه به گسترده بودن مذاکرات در هر زمینه ای و هر فعالیت شغلی، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف مهارت های مذاکره بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با مهارت های مذاکره

آشنایی با مهارت های مذاکره

برخلاف تصور بسیاری از مردم؛ برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب در مذاکره باید از مهارت هایی اصولی استفاده کنید. اغلب مردم تصور می کنند همین که از خواسته هایشان حرف بزنند و در نهایت به یک نتیجه مثبت یا منفی برسند، مذاکره کرده اند. در حالی که این تصور کاملا اشتباه است و یک مذاکره کننده موفق؛ کسی است که اصولی پیش برود و از تکنیک هایی خاص برای پیشرفت در مذاکره استفاده کند. از جمله مهم ترین مهارت های مذاکره می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

زوپا را بشناسید

آیا می دانید منظور از زوپا در مذاکره چیست؟ زوپا محدوده توافق ممکن در مذاکره است، ولی نه یک محدوده فیزیکی. در واقع محدوده ای که خواسته های طرفین مذاکره در آن با یکدیگر همپوشانی و اشتراک دارند، زوپا نامیده می شود. توافق در مذاکره دقیقا در همین محدوده رخ می دهد. بنابراین باید قبل از شروع مذاکره برای تعیین خواسته هایتان و بالطبع تعیین زوپا، برنامه ریزی کنید.

برای اطلاع از مفهوم ماشین رفتار بر روی لینک کلیک کنید.

بتنا را تعیین کنید

گاهی اوقات در یک مذاکره؛ طرفین آن از هر راهکار و پیشنهادی که استفاده می کنند، به نتیجه نمی رسند. در این شرایط استفاده از بتنا بهترین راهکار است، منظور از بتنا نیز راه حل ها و پیشنهادات جایگزین است. بنابراین در این مورد از مهارت های مذاکره هم باید قبل از شروع مذاکره، بتنا را تعیین کنید.

اهداف خود را مشخص کنید

یکی از مهم ترین کارهایی که برای داشتن یک مذاکره موفق باید انجام دهید؛ مشخص کردن اهداف است.

تا زمانی که ندانید از شرکت در یک مذاکره چه می خواهید، نمی توانید طرفین مذاکره را برای پذیرش خواسته های خود متقاعد کرده و به موفقیت برسید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

از مهارت های کلامی استفاده کنید

انواع مهارت های مذاکره

بدون شک نحوه صحبت کردن، لحن، تُن صدا و به طور کلی؛ مهارت های کلامی تاثیر بسزایی بر روند مذاکره دارند. شما می توانید با یادگیری و به کارگیری مهارت های کلامی باعث افزایش تاثیرگذاری کلام خود بر طرفین مذاکره شوید.

انعطاف پذیر باشید

بدون شک در یک مذاکره موفق؛ گزینه های زیادی مطرح می شوند و اگر بخواهید بر یکی از گزینه ها پافشاری کنید، در حالی که طرفین مذاکره نظر مثبتی در مورد آن ندارد، مذاکره با چالش مواجه می شود. بنابراین بهتر است انعطاف پذیر باشید و در مورد گزینه های مختلف فکر کنید. دیدی چی شد؟

برای اطلاع از نحوه تصمیم گیری سریع بر روی لینک کلیک کنید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

برای اینکه بتوانید با طرفین مذاکره کننده به خوبی صحبت کنید، در مورد خواسته هایتان حرف بزنید و اهداف غیر منطقی آن ها را رد کنید؛ باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید. فراموش نکنید تقویت این مورد از انواع مهارت های مذاکره برای پیشرفت در هر زمینه ای ضروری محسوب می شود.

اصول اخلاقی را رعایت کنید

فریب دادن و به اصطلاح زرنگ بازی؛ مهارت مذاکره نیست، ولی برخی از مردم به انجام این کار عادت کرده اند.

فریب دادن طرفین مذاکره و زیر پا گذاشتن حق آن ها باعث رسیدن به موفقیت در تمام مذاکرات نمی شود. بنابراین باید از آن دوری کنید، منصف باشید و به رعایت اصول اخلاقی عادت کنید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

پراکنده صحبت نکنید

نحوه استفاده از مهارت های مذاکره

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که آنقدر پراکنده صحبت می کنند و از هر موضوعی حرف به میان می آورند که موضوع اصلی مذاکره فراموش می شود. در این شرایط نتیجه مثبتی حاصل نخواهد شد و این دقیقا به ضرر طرفین مذاکره است.

به عنوان یکی دیگر از انواع مهارت های مذاکره؛ باید از پراکنده صحبت کردن خودداری کنید.

هوشمندانه سوال بپرسید

یک مذاکره کننده موفق؛ سوالاتی هوشمندانه مطرح می کند تا از آنچه که طرفین مذاکره در ذهن دارند، مطلع شده و یک نتیجه مطلوب را به دست آورد. بنابراین به جای اینکه سوالاتی غیر مرتبط بپرسید و وقت را تلف کنید، بهتر است هوشمندانه عمل نمایید. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از مفهوم توهم انتخاب بر روی لینک کلیک کنید.

حداقل ها را مشخص کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که به شما در رسیدن به نتایج دلخواه در مذاکره کمک می کند؛ مشخص کردن حداقل هاست. باید قبل از شروع مذاکره مشخص کنید؛ حداقل خواسته ای که در یک مذاکره باید به آن برسید چقدر است و در صورت محقق نشدن این مقدار آیا ضرر می کنید؟ مذاکره برایتان نفعی ندارد و به طور کلی نباید توافق کنید؟

خلاصه مطلب

بدون شک مذاکره کردن یکی از موضوعات رایج در زندگی اغلب مردم است و اتفاقا همه مردم در طول زندگی خود چند باری در مذاکرات مختلف شرکت می کنند. برای اینکه بتوانید به حداکثر میزان از خواسته های خود برسید؛ باید از انواع مهارت های مذاکره مطلع باشید و از آن ها استفاده کنید.

برای یادگیری تکنیک های نقشه ذهنی در سخنرانی، شخصیت شناسی و هوش کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *