موانع تصمیم گیری

مهمترین موانع تصمیم گیری درست

هر فردی هر روز هزاران تصمیم کوچک و بزرگ می گیرد. به همین دلیل داشتن مهارت های تصمیم گیری سریع و بهتر باعث صرفه جویی در زمان، افزایش بهره وری و بهبود زندگی می شود. تصمیم گیری سریع همیشه به معنای افزودن چیزهای جدید به زندگی شما نیست بلکه به معنای کاهش برخی چیزها و حذف موانعی است که به شما امکان می دهد تصمیم سریعتر و صحیح تری بگیرید. در ادامه 20 مورد از موانع تصمیم گیری سریع را فهرست کرده ایم که باید از آنها دوری کنید.

مهمترین موانع تصمیم گیری

مهمترین موانع تصمیم گیری

گاهی اوقات در موقعیت هایی قرار می گیرید که باید تصمیمات فوری بگیرید اما در بیشتر مواقع می توان موقعیت ها و وظایفی را که باید تصمیم گرفت را پیش بینی کرد. کلید تسلط بر توانایی تصمیم گیری سریع این است که برای فکر کردن و برنامه ریزی وقت بگذارید. مثلا من دوست دارم برنامه کاری خود را برای کل هفته در عصر جمعه تنظیم کنم. مهم نیست چه زمانی این کار را انجام می دهید، مهم این است که آن را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید.

اگر این کار را امتحان کنید، متوجه خواهید شد که تصمیمات برنامه ریزی از خستگی و تنبلی جلوگیری می کند و انرژی زیادی را برای تصمیم گیری های مهم تر ذخیره می کند. علاوه بر این، محققان دریافتند که مهم‌ترین تصمیم‌ها بین ساعت 8 صبح تا 1 بعد از ظهر، صرف نظر از اینکه مردم در کجای دنیا زندگی می‌کنند، اتفاق می‌افتد.

1. بیش از حد فکر کردن مانعی برای تصمیم گیری سریع است

برای بهبود تصمیم گیری سریع، “ایلنه استراوس کوهن” معتقد است: برخلاف تصور رایج، اندازه گیری نتایج تصمیمات آینده تقریبا غیرممکن است زیرا مردم و زندگی بسیار غیرقابل پیش بینی هستند. بنابراین تصمیم گیری اغلب یک فرآیند پرخطر است و در ادامه می گوید: اشتباه نکنید. اعتماد به نفس در تصمیماتی که می گیرید همیشه مفید است اما مهم است بدانید که نمی توانید نتیجه آن تصمیمات را کنترل کنید.

2. چیزهایی که باعث حواس پرتی می شود

وقتی روی یک موضوع مهم کار می کنید، عوامل حواس پرتی که یکی از موانع تصمیم گیری است را حذف کنید. شما می دانید چه کاری باید انجام دهید، تلفن خود را خاموش کنید، در یک فضای ساکت کار کنید و در لحظه روی یک چیز تمرکز کنید. تمرکز و افزایش دقت کلید تصمیم گیری سریع و صحیح است.

3. اجبارا چیزی را انتخاب کنید

به اجبار چیزی را انتخاب کردن یکی از مهمترین موانع تصمیم گیری

به هیچ وجه پیشنهاد نمی کنیم که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید اما لازم نیست وقت و انرژی خود را صرف کارهایی کنید که چندان ضروری نبوده و در اولویت نیستند. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید محل کار خود را تغییر دهید اما آیا این امر ضروری است یا این تنها چیزی است که با کارآفرینان همکار خود در مورد آن صحبت کرده اید؟ اگر این جابجایی (یا هر تصمیم دیگری) ضروری نیست، می توانید آن را نادیده بگیرید یا آن را به زمان دیگری موکول کنید.

4. مقایسه کنید و سریع تصمیم نگیرید

وقتی کسب‌ و کارهای دیگر موفق هستند و کسب‌ و کار شما با مشکل مواجه است، مقایسه نکردن کار دشواری است. می دانیم که گفتن این کار آسان تر از انجام آن است اما تصمیم گیری سریع را به تاخیر می اندازد. پس بهتر است از امروز دست از مقایسه بردارید و بهترین تصمیم را بگیرید. اگر به نقل قول الهام‌بخش‌تری نیاز دارید، نقل قول تینا فی را بررسی کنید: وقت خود را برای تغییر نظر تلف نکنید، به کار خود فکر کنید و اهمیتی ندهید که دیگران این تصمیم را دوست دارند یا خیر.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی باکلام، موفقیت کلامی و زبان بدن  می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

5. صدای درون را نادیده بگیرید

هنگامی که با تصمیمات شخصی مانند انتخاب مکان حرکت روبرو می شوید، گوش دادن به غرایز یکی از موثرترین کارها است؛ اما برای مسائل و تصمیمات بزرگتر و پیچیده تر، همیشه باید با احتیاط پیش بروید و مزایا و معایب تصمیم خود را کاملا بسنجید. چگونه به صدای درون خود گوش دهیم؟ خب بستگی به این دارد که آیا شما احساس آزادی می کنید یا نه. این به معنای احساس انرژی و قدرت یا احساس خفه شدن است. اگر احساس رهایی نکنید، احساس ترس و تردید خواهید کرد.

6. ترس

ترس یکی از موانع تصمیم گیری

ترس یکی از موانع تصمیم گیری است که می توان بر آن غلبه کرد تا تصمیم گیری سریع و موفق را تقویت کند. دلیل اصلی به تعویق انداختن، ترس از عواقب تصمیمات است و این موضوع دلایل خوبی هم دارد. همانطور که تام رتیگ می گوید: شما تصمیمی را که می گیرید کنترل می کنید اما نه نتیجه را. برای مثال، می توانید شغل خود را رها کنید تا کسب و کار رویاهای خود را راه اندازی کنید؛ اما اگر یک بحران اقتصادی رخ دهد در حالی که کسب و کار شما هنوز در مراحل اولیه است؟ بر کسب و کار شما تأثیر خواهد گذاشت که این مساله کاملاً از کنترل شما خارج است.

برای آشنایی با عواقب تصمیم گیری احساسی، بر روی لینک کلیک کنید.

7. اتفاقات پیش پا افتاده

یکی از موثرترین راه ها برای حل موانع تصمیم گیری این است که زیاد نگران چیزهای بی اهمیت نباشید.

به عنوان مثال، نیم ساعت را برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه بپوشید تلف نکنید. وقتی دید بزرگتری دارید، این یک تصمیم بی اهمیت است که صرف زمان زیاد برای آن فقط انرژی ذهنی و زمان شما را هدر می دهد. به همین دلیل است که می توانید تصمیم بگیرید و کمد لباس خود را برای کل هفته آینده آماده کنید یا می توانید مانند استیو جابز و مارک زاکربرگ رفتار کنید و ظاهر ساده خود را داشته باشید.

8. کمال گرایی یکی از موانع تصمیم گیری سریع است

کمال گرایی یکی از موانع تصمیم گیری

دایانا ریچی در مقاله تقویم می نویسد: کمال گرایی شما را از بهبود خود و کشف فرصت های جدید باز می دارد. این اغلب بهره وری شما را خراب می کند زیرا زمان زیادی را صرف شک در توانایی های خود می کنید. چگونه بر کمال گرایی غلبه کنیم و سریع تصمیم بگیریم؟ خب ریچی توصیه می کند:

  • تسلیم این واقعیت شوید که بدون نقص نیستید و بپذیرید که تصمیمات شما بخشی از روند زندگی است.
  • اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید.
  • پذیرای نظرات و انتقادات باشید.
  • آزمون فرضیه ها به عنوان مثال، یک پست وبلاگ بنویسید و آن را تصحیح نکنید. متوجه خواهید شد که با وجود خطاهای احتمالی در این مقاله، دنیا متوقف نمی شود!
  • از تمرکز بر مشکلات گذشته که راه حلی برای آنها ندارید اجتناب کنید.

9. عدم داشتن اطلاعات کافی

یکی دیگر از مهم ترین موانع تصمیم گیری سریع، کمبود اطلاعات است.

اگر بتوانید اطلاعات خود را تکمیل کنید، می توانید تصمیم گیری مبتنی بر داده را سرعت ببخشید. حتی اگر زمان کمی دارید، سعی کنید با تعیین اولویت های مناسب مشخص کنید کدام قسمت از اطلاعات را باید ارتقا دهید. به این ترتیب می توانید سرعت تصمیم گیری خود را افزایش دهید.

برای آشنایی با انواع مدل های تصمیم گیری، بر روی لینک کلیک کنید.

10. داشتن اطلاعات فراوان

داشتن اطلاعات فراوان یکی از موانع تصمیم گیری

داشتن اطلاعات زیاد که به عنوان فلج تجزیه و تحلیل شناخته می شود، می تواند یکی از موانع تصمیم گیری باشد. وجود حجم زیادی از داده ها، اطلاعات را متناقض می کند. این امر می تواند انتخاب بهترین اطلاعات و تصمیم گیری بر اساس آن را غیرممکن کند. درست است که وجود اطلاعات تضمین می کند که می توانید تصمیمات خوبی بگیرید اما اطلاعات بیش از حد شما را از تصمیم گیری سریع باز می دارد. می توانید در این زمینه از دیگران کمک بگیرید و اطلاعات را غربال کنید. در این مرحله با تنظیم جدول زمانی دقیق، می توان سرعت تصمیم گیری را در مرحله جمع آوری اطلاعات بهبود بخشید.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه نمودار استخوان ماهی و نقش آن در تصمیم گیری، بر روی لینک کلیک کنید.

11. کثرت تصمیم گیرندگان

یکی از موانع تصمیم گیری این است که افراد زیادی در مورد یک موضوع حق رای داشته باشند.

دلیلش این است که هر کسی دیدگاه خودش را دارد. جمع آوری این نظرات در یک مکان می تواند زمان بر باشد که این مساله، منجر به کاهش قابل توجه سرعت در تصمیم گیری می شود. در این موارد باید اخطار نهایی به یک نفر داده شود تا بتوان سرعت را افزایش داد.

12. دلبستگی های عاطفی

هرکسی از نظر عاطفی به موقعیتی که در آن قرار دارد وابسته است. وقتی تصمیمی گرفته می شود به این معنی است که بعد از آن باید تغییراتی ایجاد شود. بسیاری از مردم آماده تغییر نیستند. اگر وابستگی های عاطفی خود را کاهش دهید، به سادگی می توانید سرعت خود را در تصمیم گیری و البته عمل به آنها افزایش دهید.

13. عدم وابستگی عاطفی

عدم وابستگی عاطفی یکی از موانع تصمیم گیری

نقطه مقابل گزینه قبلی عدم وابستگی عاطفی است که می تواند سرعت تصمیم گیری را کاهش دهد؛ به این دلیل که شخص به یک جنبه اهمیت نمی دهد. در واقع اگر طرفدار یک بازی نباشید و جنبه های زیادی برایتان مهم باشد، نمی توانید تصمیم بگیرید. در چنین مواقعی بهتر است مزایا و معایب هر بخش را در نظر بگیرید. سپس اولویت بندی کنید و بر اساس آن تصمیم نهایی را بگیرید.

14. عدم اطلاعات کافی

گاهی اوقات اطلاعاتی که دارید ناکافی است؛ اما نمی توانید به داده های موجود نیز اعتماد کنید زیرا داده ها و اطلاعاتی که در اختیار دارید به اندازه کافی معتبر نیستند. داده های مبهم و ناقص می تواند تصمیم گیری را دشوار کند.

15. برای بدست آوردن قدرت، ریسک کنید

قطعاً تصمیم گیری به معنای انتخاب بین دو یا چند گزینه موجود است. یکی از ویژگی های تصمیم گیری این است که می توانید عواقب انتخاب خود را پیش بینی کنید اما این فرضیات درست نیست. ممکن است عواقب آن دقیقاً آن چیزی نباشد که انتظار داشتید. به همین دلیل، اگر نتوانید ریسک کنید، نمی توانید به سرعت از بین گزینه های موجود انتخاب کنید و بنابراین تصمیم شما سریع نخواهد بود. از سوی دیگر، شما نه تنها باید تصمیم بگیرید بلکه برای عواقب غیرقابل پیش بینی نیز آماده شوید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار شخصیت کاریزماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

16. گزینه های انتخابی فراوان

داشتن گزینه های انتخابی فراوان یکی از موانع تصمیم گیری

گاهی اوقات باید از بین دو گزینه بهترین را انتخاب کنید اما اگر بیش از سه یا چهار گزینه پیش روی خود دارید، تصمیم گیری می تواند دشوار باشد.

17. عدم پشتیبانی کافی

مطمئناً اگر بدانید تصمیم شما با مخالفت اکثریت مواجه نخواهد شد، در مورد آن تصمیم می گیرید و با سرعت بیشتری اجرا می کنید اما دودلی و تردید زمانی در افراد به وجود می آید که اکثریتی که در آن تصمیم سهیم هستند مخالف تصمیم شما باشند. حتی اگر از تصمیم خود مطمئن باشید، باز هم سرعت انتخاب شما کاهش می یابد.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، هوش کلامی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

18. نبود منابع کافی

برای اینکه بتوانید درست و سریع تصمیم بگیرید باید منابع کافی داشته باشید.

این منابع می تواند شامل زمان، منابع مالی، تجهیزات و منابع انسانی باشد. این موارد می توانند سرعت و قدرت تصمیم گیری را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. ممکن است در این مواقع ابزار جایگزین انتخاب شود اما به شرطی که سرعت شما را کاهش ندهد.

19. ناتوانی در تغییر

ناتوانی در تغییر یکی از موانع تصمیم گیری

هر تصمیمی مستلزم تغییر است. اگر می خواهید در همان شرایط بمانید، دیگر نیازی به انتخاب و تصمیم گیری ندارید اما گاهی ترس از تغییر می تواند باعث تعلل در فرد شود؛ در نتیجه دیگر نمی تواند سریع تصمیم بگیرد.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

20. خود را به دو پاسخ بله و خیر محدود نکنید

در نهایت به خاطر داشته باشید که هر تصمیمی که می گیرید فقط یک بله یا نه نیست و پاسخ ها و واکنش های دیگری نیز در دسترس است.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *