موانع شادی

چرا نمی تونم شاد باشم؟

رسیدن به شادی می تواند معنای متناقضی داشته باشد. این بدان معنی است که هر چه بیشتر برای به دست آوردن آن تلاش کنید، بیشتر از دست شما فرار می کند. دارین مک ماهون، نویسنده کتاب «تاریخ خوشبختی» می گوید: «لحظه ای که از خود می پرسید آیا من خوشحالم؟ از خوشحالی دست بردار.” چطور ممکن است چنین چیزی درست باشد؟ آیا به دنبال خوشبختی در مکان های اشتباه هستید؟ آیا فکر می کنید خوشبختی همان احساسی است که در زمان دستیابی به یک هدف ایجاد می شود؟ برخی معتقدند خوشبختی مانند عاشق شدن است؛ شما نمی توانید دلیل خوشبختی باشید. به راستی چه چیزی ما را از رسیدن به شادی و خوشبختی دور می کند؟ دلایل و موانع شادی، موضوعی است که در این مقاله می خواهیم به بررسی آن بپردازیم؛ تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

روش های مقابله با موانع شادی

روش های مقابله با موانع شادی

پیچیده بودن

یکی از موانع شادی، پیچیده بودن است که راه حل این مشکل ساده سازی است.

تاپتن ژینپا که از دوران کودکی در صومعه های بودایی درس خوانده است، فواید سادگی را می داند. گفت: می دانید چرا راهبه ها و راهبان سر خود را می تراشند؟ او یک دلیل ساده دارد. زیرا زندگی را آسان تر می کند. ژینپا به عنوان یکی از مترجمان انگلیسی دالایی لاما، دیگر راهب نیست اما او همچنان به برخی از ارزش های ضد تجمل گرایی شیوه زندگی رهبانی پایبند است. وی می گوید: «خانواده ما فقط یک ماشین دارند و این به مشکلات داشتن بیش از یک خودرو اشاره می کند: هزینه ها، نگهداری و مدیریت زمان برای مراقبت از جزئیات. به گفته وی، داشتن چند کارت اعتباری نه شادی می آورد و نه آزادی.

او می گوید زندگی مدرن انتخاب فردی را به حداکثر رسانده است اما ما برای این انتخاب ها، هزینه زیادی می پردازیم. به گفته شی جین پینگ: “ما معمولاً مفهوم استاندارد زندگی را با کیفیت زندگی یکی می‌دانیم اما زمانی فرا می‌رسد که رابطه بین این دو کم رنگ می‌شود.” با ساده کردن زندگی خود، فضای بیشتری را در برنامه خود آزاد می کنید که به شما زمان بیشتری برای تمرکز بر زندگی می دهد.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی شخصیت قدرتمند بر روی لینک کلیک کنید.

سرعت طاقت فرسا و (بدون ترمز)

از دیگر موانع شادی، سرعت طاقت فرسا است که راه حل این مانع، استراحت کردن است.

فرهنگی که شما را در شبکه های پیچیدگی خود اسیر می کند، می تواند شما را در یک وضعیت دائمی تعقیب قرار دهد. ژینپا می گوید: شما تاوان چنین تنشی را با روح خود می پردازید. یک «وقفه» کوتاه در طول روز، مدیتیشن، سکوت، تنهایی یا هر چیزی که آن را می‌نامید، به شما کمک می‌کند تا جوان‌تر شوید و احساس شادی کنید. صبح ها زمان خوبی برای این کار است. بدون آن، زندگی شما می تواند از کنترل خارج شود.

روبینا کورتین، راهب بودایی و یکی از برگزارکنندگان کنفرانس “خوشبختی و عوامل آن”، از شما دعوت می کند که این دقایق استراحت را به مراقبه و تأمل اختصاص دهید. به گفته وی: ما در طول روز کاملاً توسط حواس خود احاطه شده ایم، بنابراین توجه کافی به ذهن خود نداریم. آرام بنشینید و روی تنفس خود تمرکز کنید. هنگامی که ذهن شما سرگردان است، آن را با نفس خود دوباره متمرکز کنید. به این ترتیب یاد می گیرید که به صدای روح خود گوش دهید.

منفی بافی

منفی بافی از موانع شادی

منفی بافی از دیگر موانع شادی است که برای حل این مشکل باید زیاد سخت نگیرید. لاما زوپا رینپوشه در نامه ای به یک زندانی کالیفرنیایی که بخشی از پروژه آزادی زندانیان بود، نوشت: «زندان شما در مقایسه با زندان درونی افراد عادی چیزی نیست: زندان دلبستگی، زندان خشم، زندان افسردگی، زندان غرور.”

ممکن است برخی این گفته را اغراق آمیز بدانند اما ژینپا می گوید افکار منفی و بدبینانه نوعی «چسبندگی» دارند. دیدگاه شما ارتباط زیادی با نحوه تجربه شما از جهان دارد، بنابراین به دست آوردن دیدگاه مثبت ضروری است. وی می گوید: “شما از طریق ذهن و حواس خود با جهان ارتباط برقرار می کنید.” اگر بتوانید احساسات خود را کنترل کنید، می توانید در مورد تجربه زندگی خود صحبت کنید.

در فرهنگ ما، افسرده، عصبی یا غمگین بودن «عادی» شده است. کورتین می گوید: «جای تعجب نیست که ما افسرده هستیم. این یک دیدگاه افسرده‌ کننده است و به شما می‌گوید که نمی‌توانید آن را تغییر دهید.» اگر فکر می‌کنید که همسر، پدر یا رئیس‌تان عامل اصلی ناراحتی شما هستند، پس خود را اسیر و افشا می‌کنید.

برای اطلاع از راه های افزایش عزت نفس بر روی لینک کلیک کنید.

به گفته کرتین، از دیدگاه بودایی، شادی احساسی است که وقتی خود را از یک وضعیت ناراحتی روانی رها می کنید، به دست می آورید. او می گوید که این تعریف باعث می شود احساس قوی تری داشته باشید زیرا می دانید می توانید چیزی را تغییر دهید. به درون خود نگاه کنید، توجه کنید و مسئولیت افکار خود را بپذیرید. کورتین به جای قضاوت درباره افکار منفی توصیه می کند که نسبت به آنها دلسوزی داشته باشید. پس از خود بپرسید “در مورد آن چه کاری می توانم انجام دهم؟

به گفته فیلیپ آر. گولدین، محقق دپارتمان روانشناسی در دانشگاه استنفورد، تکنیک هایی مانند مدیتیشن می توانند کمک کننده باشند اما برای همه، به ویژه افرادی که افسردگی شدید دارند، کارایی ندارند. مراحل ساده دیگری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با افکار منفی مقابله کنید و شادی بیشتری را در زندگی خود تجربه کنید. تمرین شکرگزاری یکی از آن چیزهاست.

هرکسی یک نقطه مشخص برای تعیین «خوشبختی» دارد و ژن های شما در تعیین این حد نقش دارند. دکتر رابرت امونز در کتاب “متشکرم: چگونه تمرین قدردانی می تواند شما را شادتر کند.” می نویسد: افرادی که به طور منظم قدردانی می کنند، می توانند این محدودیت ها را تا 25 درصد افزایش دهند. ایمونز در تحقیقات خود دریافت افرادی که دفترهای قدردانی را نگه می دارند، نسبت به زندگی خود احساس بهتری دارند، خوشبین تر هستند و بیشتر ورزش می کنند.

برای اطلاع از خصوصیات رفتاری آدم های شاد بر روی لینک کلیک کنید.

ناامیدی

ناامیدی یکی از موانع شادی است

ناامیدی یکی از موانع شادی است که باید برای حل این مشکل، امیدوار بود.

آیا تا به حال شده که در کودکی بخواهید کاری انجام دهید اما والدینتان برای محافظت از شما گفته اند “خیلی دلت را صابون نزن!” دیوید بی فلدمن، استادیار روانشناسی بالینی در دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کلارا، می گوید که امید هرگز نمی تواند به شما آسیب برساند. از طرفی افراد می توانند در خوشبختی یکدیگر تاثیر زیادی بگذارند اما گاهی اوقات ما در مفهوم امید اشتباه می کنیم.

امید داشتن چهره ای خندان یا انکار مرگ یکی از عزیزان نیست. به گفته فلدمن، برای پاسخ به این سوال که چگونه مردم در شرایط وخیم امیدوار می مانند؟ انجام کارهای تحقیقاتی و بالینی مختلف، سه عامل برای رسیدن به امید وجود دارد. به گفته وی، این سه عامل دارای هدف و همچنین برنامه و انگیزه برای رسیدن به اهداف هستند.

سرکوب کردن ناراحتی

از دیگر موانع شادی، سرکوب کردن ناراحتی است که به راحتی می توانید با بروز احساسات خود آن را حل کنید.

نمیدونی چطور احساسات رو بروز بدی؟ راه حلش رو تو دوره هوش هیجانی برات گذاشتم.

داشتن نگرش و تفکر مثبت به این معنا نیست که به خود اجازه نمی دهید غمگین باشید. جیمز دوتی، مدیر مرکز تحقیقات مهربانی و بشردوستی در دانشگاه استنفورد، می‌گوید: والدینی که سعی می‌کنند از فرزندان خود در برابر هر نوع احساس ناامیدی محافظت کنند، گاهی می‌توانند نتیجه کاملاً معکوس بگیرند. به گفته او، رنج های خاص از شما یک فرد کامل می سازد و به شما کمک می کند تا در زندگی خود سازگار شوید و به جلو بروید؛ دوتی این را بر اساس تجربه می گوید. پدرش الکلی و مادرش از کار افتاده بود و بیشتر دوران جوانی خود را صرف کمک های دولتی کرد. بنا به گفته وی، شادی به معنای نبود ناراحتی نیست.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

خوشبختی به این معنا نیست که مثل سنگ بایستید یا شعار روانشناختی رایجی مانند «همیشه در برابر سرطان قوی باشید» بدهید؛ شادی مصنوعی خوب نیست. اسپیگل می گوید با سرکوب غم و اندوه، سایر احساسات مثبت را نیز سرکوب می کنید. در نتیجه افرادی که احساسات خود را سرکوب می کنند بیشتر افسرده و مضطرب هستند. با ابراز ناراحتی و درماندگی، تا حدودی کنترل می کنید. کمک گرفتن از دیگران به عنوان گوش شنوا نه محل تخلیه افکار سمی به شما کمک می کند که اضطراب و افسردگی را به عنوان احساسات عادی ببینید که می توانید راه حل های خاصی برای آن ارائه دهید.

تمرکز بیش از حد بر روی خود

تمرکز بیش از حد بر روی خود، یکی از موانع شادی است.

ششمین مانع شادی، تمرکز بیش از حد بر روی خود است؛ برای حل چنین مشکلی بایستی با دیگران در ارتباط باشید. شبکه های اجتماعی تا چه اندازه در شادی شما نقش دارند؟ احتمالاً حتی بیشتر از آنچه فکر می کنید. یک مطالعه 20 ساله روی بیش از 4000 نفر نشان داد که شادی فقط تحت تأثیر دوستان و خانواده نیست. خوشحالی دوست دوستتان! این واقعیت که هرگز او را ندیده اید می تواند بر شادی شما تأثیر بگذارد. شادی می تواند مانند یک ویروس از طریق رسانه های اجتماعی پخش شود.

متأسفانه برخی از افراد آنقدر خود محور هستند که از این شادی مسری محروم می شوند. هر چه درون نگرتر باشید، بیشتر در دنیای خود فرو می روید و حس واقعی خود را چنان از دست می دهید که همه اینها شما را در یک حلقه ناراحت کننده گیر می اندازد. ژینپا می گوید: «شما نسبت به نیازهای دیگران بی تفاوت می شوید. جهان شما به کوچک شدن ادامه می دهد تا جایی که نمی توانید چیزی جز خودتان ببینید. اگر کسی از شما بپرسد که چرا مشکلات شما اینقدر خاص هستند؟ شما پاسخ می دهید: چون آنها مال من هستند! “اگر چنین خودبزرگ بینی داشته باشید، خود را هدف بزرگی قرار می دهید که به راحتی صدمه خواهید دید.”»

داشتن یک “دیدگاه گسترده” به شما کمک می کند چیزهایی را ببینید که با دیدگاه درونی قبلی خود نمی توانستید ببینید. به عنوان مثال، شما می توانید جهانی بودن رنج را درک کنید. گاهی اوقات حادثه ای مانند تشخیص بیماری حاد یکی از عزیزان شما باعث می شود متوجه شوید که چند نفر با چالش های مشابه روبرو هستند.

دانستن همراهی در این مسیر باعث آسایش و شادی می شود. ساده ترین راه برای ایجاد چنین ارتباطی، مهربانی و محبت با دیگران است. رابرت ساپولسکی، نویسنده کتاب “چرا گورخرها زخمی نمی شوند” و محقق در سازمان تحقیقات پریمات ها در موزه ملی کنیا، می گوید: “حتی پریمات ها نیز اهمیت این مشکل را درک می کنند. پریمات ها بعد از یک اتفاق استرس زا، همدیگر را دلداری می دادند که موجب آرامش یکدیگر می شدند اما نکته جالب اینجاست که دلداری دادن بیشتر از محبت کردن موثر است.”

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *