وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

داشتن وابستگی متقابل در رابطه عاطفی چه اهمیتی دارد؟

وابستگی؛ کلمه ای آشنا که برخی افراد آن را به خوبی درک می کنند و برخی هم تا به همین الان در مقابل وابستگی به دیگران مقاومت کرده اند. در میان انواع وابستگی، یک مورد خاص هم وجود دارد که بسیاری افراد معنی آن را به درستی درک نکرده اند. وابستگی متقابل در رابطه عاطفی برخلاف آنچه که اغلب مردم تصور می کنند؛ به معنای گریه و زاری برای دور بودن از شریک عاطفی، غذا نخوردن بدون او و موارد این چنینی نیست. اتفاقا وابستگی متقابل برای زندگی سازنده است و به افزایش آرامش کمک می کند. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف وابستگی متقابل در رابطه عاطفی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

وابستگی متقابل چیست؟

وابستگی متقابل چیست

همانطور که گفتیم بسیاری از مردم با شنیدن کلمه وابستگی، یک موضوع منفی در ذهنشان تصور می کنند. در حالی که انواع مختلفی از وابستگی وجود دارند و وابستگی متقابل یکی از انواع مثبت این موضوع است. کسی که می داند هر انسانی به یک تکیه گاه عاطفی نیاز دارد و حتی اگر موفق ترین فرد این دنیا در حوزه شغلی، تحصیلی، ورزشی یا هنری هم که باشد، در نهایت برای رسیدن به آرامش به شریک عاطفی و ایجاد وابستگی متقابل نیاز دارد، وابستگی متقابل شیرینی را تجربه می کند.

به طور کلی منظور از وابستگی متقابل در رابطه عاطفی؛ شناخت فرد مقابل و ارزش گذاری رابطه شکل گرفته است.

در این شرایط طرفین یک رابطه در کنار استقلال فکری و فردی که دارند؛ برای رسیدن به آرامش و لذت بردن از زندگی به شریک عاطفی خود هم وابسته اند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جذابیت کلام و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

اهمیت وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

به نظر شما ایجاد وابستگی متقابل چه تاثیری بر رابطه عاطفی دارد؟ همانطور که گفتیم وابستگی متقابل زمانی شکل می گیرد که شما شریک عاطفی خود را به خوبی می شناسید و برای رابطه شکل گرفته، ارزش قائل هستید. از طرفی وابستگی متقابل در رابطه عاطفی یک حالت تعادل میان زندگی فردی و رابطه تازه شکل گرفته است.

وابستگی متقابل شما را از استقلال فردی دور نمی کند، از شما یک فرد وابسته که حتی برای نفس کشیدن هم به شریک عاطفی اش نیاز دارد نمی سازد، بنابراین ایجاد وابستگی متقابل می تواند باعث افزایش آرامش، علاقه و صمیمیت در رابطه عاطفی شود. کسی که با وابستگی متقابل مواجه است؛ می داند در هر صورت به شریک عاطفی و شروع یک رابطه برای رفع بخشی از نیازهای روحی خود احتیاج دارد. پس تمام جوانب زندگی فردی را تحت تاثیر این وابستگی قرار نمی دهد، بلکه از آن برای داشتن یک زندگی بهتر استفاده می کند. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از مهم ترین خواسته های زنان در رابطه بر روی لینک کلیک کنید.

نشانه های وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

نشانه های وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

به نظر شما وابستگی متقابل چه نشانه هایی دارد؟ آیا اصلا نشانه ای برای این موضوع وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم؛ بله وابستگی متقابل در رابطه عاطفی دارای چند نشانه مختلف است که به کمک آن ها می توانید از وجود این نوع وابستگی مطلع شوید. از جمله مهم ترین نشانه های وابستگی متقابل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عزت نفس بالا در طرفین رابطه عاطفی
 • حد و حریم شخصی مشخص
 • صحبت کردن شفاف در مورد دغدغه ها، نیازها، خواسته ها و مشکلات
 • مسئولیت پذیری در برابر رفتارها و کارها
 • داشتن وقت کافی برای پیگیری علایق و کارهای شخصی

شاید با خواندن نشانه های وابستگی متقابل، به خودتان و رابطه عاطفی که دارید فکر کنید و متوجه شوید که شما هم این نوع وابستگی را تجربه کرده اید. با این اوصاف از این به بعد بیشتر به رابطه شکل گرفته توجه می کنید و تمام تلاشتان را برای لذت بردن از رابطه و رسیدن به آرامش به کار می گیرید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه ایجاد وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

نحوه ایجاد وابستگی متقابل در رابطه عاطفی

الان که می دانید ایجاد وابستگی متقابل با معنی درست آن نه تنها برای رابطه عاطفی، مضر نیست و در عین حال بسیار مثبت و سازنده است؛ بهتر است به فکر ایجاد این نوع وابستگی باشید. به نظر شما از چه راهکارهایی می توانید برای وابستگی متقابل در رابطه عاطفی استفاده کنید؟ از جمله مهم ترین راه های ایجاد وابستگی متقابل می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • هیچگاه عزت نفس خود را برای ایجاد وابستگی تخریب نکنید.
 • همانطور که به نیازهای شریک عاطفی توجه می کنید، به نیازهای خود نیز اهمیت دهید.
 • از نه گفتن به خواسته های بیجا و بی موقع نترسید.
 • برای شریک عاطفی خود همانگونه که هست ارزش قائل باشید.
 • ارزش های رابطه خود را بشناسید.
 • درک کنید که بودن در کنار یک فرد مناسب می تواند آرامش زندگی شما را افزایش دهد.

پس بهتر است به جای اتکا به باورهای اشتباه و تجربیات تلخ خود یا دیگران، اطلاعات درست را در مورد هر موضوعی مانند ایجاد وابستگی متقابل کسب کنید تا از تاثیرات مثبت آن ها در زندگی بهره مند شوید.

برای اطلاع از مفهوم و نشانه های بمباران عشق بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

در مورد برخی از موضوعات مانند وابستگی متقابل، باورهای اشتباهی در میان مردم رایج شده اند و همین باورها باعث دور شدن افراد از وابستگی متقابل و مزایای آن می شوند. وابستگی متقابل در رابطه عاطفی هیچ تضادی با استقلال فردی ندارد و نباید با اتکا به باورهای اشتباه، از این نوع وابستگی دور شوید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، آداب معاشرت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *