پرورش خلاقیت

تکنیک های پرورش خلاقیت

خلاقیت مانند یک ماهیچه است. می تواند کشش داشته باشد و آن را به چالش کشید اما سوال این است که چگونه می توان برای پرورش خلاقیت اقدام کرد؟ هزاران روش برای افزیش خلاقیت در اینترنت وجود دارد اما اینکه کدام روش برای شما مناسب است یا اینکه از نظر علمی ثابت شده است؟ در این مقاله می خواهیم به بررسی روش های مختلف پرورش خلاقیت بپردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با این روش ها آشنا شوید.

روش های پرورش خلاقیت

روش های پرورش خلاقیت

1. کارهای تیمی انجام دهید

کنجکاوی شما را به سمت خلاقیت سوق می دهد. اندرو نگا، بنیانگذار و مدیر عامل سابق گوگل و در حال حاضر ناظر علمی سایت Bio، می گوید که خلاقیت استعدادی نیست که ناگهانی در وجود یک فرد وجود داشته باشد اما می توان خلاقیت و نوآوری را به دست آورد.

2. کاری که دوست دارید انجام دهید

بدون ایده هستید؟ مطمئن نیستید می خواهید چه کار کنید؟ زندگی شما نیاز به تعادل دارد تا به پرورش خلاقیت شما کمک کند. آلبرت انیشتین در نامه ای به پسرش در مورد علاقه پسرش به پیانو گفت: کاری انجام بده که خوشحالت کند. انیشتین گفت: “اینگونه است که شما بیشتر یاد می گیرید: وقتی کاری را با لذت انجام می دهید، متوجه گذر زمان نمی شوید؛ بعضی وقت ها آنقدر مشغول کارم می شوم که فراموش می کنم ناهار بخورم.”

عشق و خلاقیت ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. سرگرمی هایی مانند بازی با یک ابزار، دویدن یا جمع آوری خاطرات می تواند به شما کمک کند با استرس مبارزه کنید، احساس آرامش کنید و خلاقیت خود را تقویت نمایید.

3- از علوم دیگر الهام بگیرید

ایده بعدی شما این نیست که از کارهایی که رقیب شما قبلا انجام داده است کپی نکنید. بنابراین به دنبال نوآوری در صنایع و حرفه های مختلف باشید. تحقیق کنید که کدام شرکت ها تسلط دارند و چرا بیشتر به کدام شرکت وفادار هستید؟ برای چی؟ چگونه می توانید فعالیت خارجی خود را به بازار کار خود بیاورید؟

شاید بتوانید این ایده ها را بهبود ببخشید. الهام گرفتن از رشته های دیگر (یا حتی کپی برداری از دیگران) یک راه عالی برای پرورش خلاقیت شماست. برای مثال، طراحان معماری ممکن است از طراحان گرافیک یا صنعتی در زمینه های زیست شناسی و طبیعت الهام بگیرند.

4- از کار جدا شوید

گاهی اوقات بهترین ایده ها زمانی به ذهن شما می رسد که از مغز خود برای ایجاد ایده بزرگ بعدی استفاده نمی کنید. این ایده ممکن است در هنگام خواب به ذهن شما بیاید.

بسیاری از مشتریانی که در رویدادهای تلگرام شرکت می‌کردند و گاهی هزینه پرداخت می‌کردند، در نهایت هیچ توکنی دریافت نکردند. جالب اینجاست که وقتی از ادمین های این کانال ها در مورد عدم ارسال توکن سوال می شود، مشکل را به چالش و شانس Airdrop نسبت می دهند.

شبکه های اجتماعی منبع معتبری نیستند!
بسیاری از شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها از airdrops و رویدادهای نامعتبر پشتیبانی نمی کنند. به عنوان مثال، گزارش های متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه توییتر، فیس بوک، ردیت و بیت کوین تاک حساب کاربرانی را که رویدادهای airdrop را تبلیغ کرده اند، به حالت تعلیق درآورده اند. این رسانه ها هرگز وارد چنین جنجال هایی نمی شوند و اجازه نمی دهند افراد سودجو از بسترهای اجتماعی برای تبلیغ پروژه های کلاهبرداری استفاده کنند. با این حال، بسیاری از پروژه ها در ابتدا از حداکثر ظرفیت این بسترها برای تبلیغات و جذب سرمایه گذار استفاده می کنند.

یک شب استراحت به شما کمک می کند که بهره وری و خلاقیت بیشتری داشته باشید. شاید ایده نوآورانه بعدی شما هنگام رانندگی، ورزش، پیاده روی، خرید، نشستن در هواپیما یا تماشای غروب خورشید به سراغ شما بیاید. مغز شما جادوی خود را انجام می دهد.

5- پیاده روی کنید

افراد مختلف به طور متوسط بین 7 تا 15 ساعت در روز می نشینند. خنده دار به نظر می رسد اما حقیقت دارد. برای سلامتی و خلق و خوی شما بسیار مضر است، یعنی می تواند خلاقیت شما را از بین ببرد. پس یکی از راه های پرورش خلاقیت، پیاده روی کردن است.

یک مطالعه استنفورد نشان داد که پیاده روی تفکر خلاق را بهبود می بخشد. در مطالعه دیگری، HBR دریافت که افرادی که در جلسات پیاده روی شرکت می کنند خلاق تر و جذاب تر هستند. مدیر عامل ارشد گروه دارن هاستون، مدیرعامل فیس بوک، مارک زاکربرگ، مدیر عامل وسترن یونیون، هیکمت ارسک، موسس توییتر، جک دورسی، مدیرعامل لینکدین، جف وینر و بسیاری دیگر از رهبران تجاری و کارآفرینان، جلسات منظمی را برگزار می کنند. در حالی که راه رفتن در زمان کار، بحران نشستن ما را حل نمی کند اما تلاشی در مسیر درست است.

6- خلق و خوی خود را مدیریت کنید

مدیریت خلق و خو راهی برای پرورش خلاقیت

فقدان ایده یا ناتوانی در حل یک مشکل می تواند بسیار ناامید کننده باشد. موسیقی می تواند موجب پرورش خلاقیت شما شود. استیو جابز برای تغییر روحیه و حفظ خلاقیت خود از موسیقی استفاده کرد.

7- برای مشاوره یا بازخورد کمک بخواهید

گاهی اوقات یافتن راه حل خلاقانه دشوار است. کمک خواستن از دیگران نشانه ضعف نیست. از دوستان، همسالان و افرادی که به آنها اعتماد دارید و به آنها احترام می گذارید کمک و راهنمایی بخواهید. هر فردی مجموعه ای از مهارت ها و دانش خود را دارد. یک دیدگاه تازه در فضای باز ممکن است همان چیزی باشد که شما نیاز دارید. حتی اگر از توصیه های آنها استفاده نکنید، ممکن است یک تفکر جدید و خلاقانه داشته باشید.

8. بی فایده ترین ایده را انتخاب کنید

بی فایده ترین ایده ای که می توانید به آن فکر کنید چیست؟ لیستی از بدترین ایده هایی که می توانید به آنها فکر کنید تهیه کنید. اکنون، چالش واقعی برای پرورش خلاقیت شما این است: بهترین ویژگی های این ایده های بی فایده چیست؟ شاید در نتیجه این ایده های بیهوده چیزی خلاقانه به وجود بیاید و شما بتوانید این ایده های بیهوده را به یک ایده مفید تبدیل کنید.

برای اطلاع از مفهوم ماشین رفتار بر روی لینک کلیک کنید.

9- دیگر نکات:

راه های پرورش خلاقیت

 • مسیرهای مختلفی را بین خانه و محل کار انتخاب کنید، نه فقط یک مسیر معمولی.
 • زمانی را در فضای باز با دوستان باهوش بگذرانید.
 • با دستان خود چیزی بسازید.
 • اجتماعی باشید و در جمع زیاد صحبت کنید.
 • ورزش کنید(به خصوص یوگا و بیلیارد).
 • چیز جدیدی را امتحان کنید (مثلاً راه رفتن برعکس).
 • یک بازی ویدیویی انجام دهید.
 • 20 دقیقه در طول روز بخوابید (حتی یک چرت کافی است).
 • در یک کافه بنشینید و رفتار دیگران را تماشا کنید.
 • گوش دادن به موسیقی در سبک های مختلف (سنتی، پاپ و …).
 • مدیتیشن انجام دهید.
 • به چیزی غیرقابل دسترس فکر کنید (مثلاً یک اختراع عجیب و غیره).
 • با دست خود بنویسید (افکار خود را با مداد روی کاغذ بنویسید).
 • افکار منفی را به حداقل برسانید.
 • به چیزی آبی یا سبز نگاه کنید. (این دو رنگ به مرور زمان موجب پرورش خلاقیت می شود)
 • با حرکات دست خود صحبت کنید.
 • در یک فضای باز بنشینید (جایی مثل پارک).
 • دراز بکشید و به ابرها یا ستاره ها خیره شوید.
 • کمی لبخند بزنید (خنده باعث پرورش خلاقیت می شود).
 • لیستی از مشکلات خود تهیه کنید و آنها را حل کنید تا از هرگونه درگیری ذهنی جلوگیری کنید.
 • با افراد طعنه آمیز معاشرت نکنید.
 • یک اتاق خلاقیت ایجاد کنید و ابزارهایی مانند مکعب روبیک را در آن قرار دهید.
 • زمانی که خسته هستید ورزش کنید تا کشش ذهنی خود را افزایش دهید.
 • زمانی را به تنهایی بگذرانید و 10 دقیقه در روز فکر کنید (10 دقیقه کافی است).
 • آزادانه فکر کنید و ایده های خود را بنویسید.

10-نکات موثر جمع آوری شده از چندین مجله معتبر اروپایی

بهترین روش های پرورش خلاقیت

• متفاوت عمل کنید: سعی کنید عادی رفتار نکنید. همیشه از دیگران در مورد موضوعاتی که بحث می کنید سوال بپرسید و افکار خود را با دیگران در میان بگذارید. ممکن است هرگز متوجه نشوید که آیا ایده های شما مورد تایید دیگران قرار می گیرد یا خیر؛ اما با نزدیک ترین افراد به خود صحبت کنید. همچنین نظر خود را در مورد عقاید دیگران به اشتراک بگذارید و نگران درست یا غلط بودن آنها نباشید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش هیجانی بر روی لینک کلیک کنید.

• هر روز زمانی را برای پرورش خلاقیت خود اختصاص دهید: خلاقیت نه تنها ذاتی است، بلکه می توانید در طول روز برای افزایش آن وقت بگذارید. هیچ فیلمساز، موسیقی‌دان، نقاش یا رمان‌نویسی از ابتدا حرفه‌ای نبوده است. آنها در طول روز در حال یادگیری مهارت ها و تولید ایده های جدید بودند.

 • هر روز حداقل 20 دقیقه مهارت های خود را تمرین کنید و سعی کنید پیشرفت کنید. زمانی موفق خواهید شد که تمرینات خود را سخت تر کنید.
 • حتی اگر نمی خواهید در زمینه خلاقانه کار کنید، سعی کنید هر روز نقاشی، موسیقی، داستان نویسی و غیره را تمرین کنید زیرا می توانند موجب پرورش خلاقیت شما شوند.

• کنجکاو باشید: در مورد چیزهایی که نمی دانید خلاق باشید. به عنوان مثال، سعی کنید مطالعه کنید، با افرادی که می شناسید صحبت کنید و نظرات آنها را در مورد موضوعات مختلف جویا شوید. اگر در مورد مسائل مختلف کنجکاو باشید، به تدریج متوجه ارتقای مهارت های خود خواهید شد.

کنجکاو بودن راهی برای پرورش خلاقیت

• خواب کافی داشته باشید، آب و غذای کافی میل کنید: زمانی که احساس خستگی می کنید، ایده های طلایی کمتری به ذهنتان خطور می کند، پس چرت بزنید یا قهوه بنوشید. وقتی انرژی دارید ذهنتان فعال است و ایده های خلاقانه به سراغتان می آید.

سلول های مغز شما برای عملکرد به گلوکز نیاز دارند. غذاهای شیرین حاوی گلوکز هستند. این غذاها پس از مصرف به قندهای ساده تبدیل می شوند و برای تغذیه تمام سلول های بدن شما از جمله سلول های مغز استفاده می شوند.

نوشیدن آب کافی اکسیژن را به مغز می رساند و بدون آب مغز نمی تواند به درستی کار کند.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

• حوزه هایی را که در آنها مهارت ندارید کشف کنید: وقتی حوزه های مختلف را کشف می کنید، موجب پرورش خلاقیت خود می شوید. به عنوان مثال، شما می توانید علم، هنر یا معماری را مطالعه کنید تا دانش خود را عمیق تر کنید. بسیاری از افراد موفق پس از سال ها کار در زمینه های دیگر، استعداد خود را کشف و در این مسیر حرکت کردند.

سفر راهی عالی برای جذب تجربیات جدید است. به جایی جدید بروید و خیالتان را راحت کنید. اگر نمی توانید از خانه دور شوید، قدم بزنید و از چیزهایی که در بیرون می بینید یا می شنوید برای کارتان الهام بگیرید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

آرامش خود را حفظ کنید: تفکر بیش از حد در خلق یک ایده نه تنها از ایجاد آن جلوگیری می کند بلکه ذهن شما را نیز مسدود می کند. بنابراین، هرگز خود را مجبور به ایجاد یک ایده جدید نکنید. آرام باشید تا ایده مناسب را در زمان مناسب پیدا کنید.

حفظ آرامش راهی برای پرورش خلاقیت

آزادانه آزمایش کنید: سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید. روال خود را تغییر دهید و کارهای شگفت انگیز انجام دهید یا راه های جدیدی را امتحان کنید. گاهی اوقات ممکن است بعضی چیزها خوب پیش نرود اما اجازه ندهید ترس وارد قلب شما شود و برای موفقیت فقط آزمایش کنید.

•هر گز ایده های خود را با طوفان فکری قضاوت نکنید: همه ایده های خلاقانه خوب نیستند اما این بدان معنا نیست که باید ایده های خود را زیر سوال ببرید و خود را ناتوان بدانید. تمام ایده های خود را یادداشت کنید، حتی اگر احساس می کنید ایده درستی به ذهنتان نرسیده است. شاید بعدا بتوانید ایده های خود را کامل کنید و به یک ایده فوق العاده برسید.

• ایده های قدیمی و جدید را به هم وصل کنید: در حین نوشتن ایده های خود، سعی کنید ایده های قدیمی و جدید را با هم ترکیب کنید تا به یک ایده عالی برسید. برای این کار باید صبور باشید و تمرکز خود را افزایش دهید.

 1. گروه رولینگ استونز سبک راک انگلیسی را با بلوز آمیخته و سبک جدیدی خلق کرد.
 2. ویلیام فاکنر نویسنده برنده جایزه نوبل است. او سبک جیمز جویس را با تاریخ کشورش ترکیب کرده و شاهکاری می نویسد.
 3. کوبیسم یک سبک هنری است که ترکیبی از اشکال نامنظم، الگوهای مسطح و اشکال برگرفته از ماسک های آفریقایی است.

جایگزین ایده های جدید به جای ایده های قدیمی راهی برای پرورش خلاقیت

• زمانی که دچار استرس هستید، محیط خود را تغییر دهید: استرس می تواند بر توانایی شما در پرورش خلاقیت تأثیر بگذارد. اگر احساس استرس می کنید، محیط خود را تغییر دهید. می توانید برای استراحت به طبیعت بروید. گوش دادن به موسیقی نیز می تواند سطح استرس شما را کاهش دهد.

• کار با دیگران: گاهی اوقات کار با دیگران ایده های شگفت انگیزی تولید می کند. وقتی به صورت گروهی کار می کنید، همه نظر خود را در مورد موضوع می گویند. نظر همه می تواند به شما الهام بخشد. افراد دیگر ممکن است تجربه بیشتری نسبت به ما داشته باشند و بنابراین می توانند در زمینه های مختلف به ما کمک کنند.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید یک پروژه را به تنهایی تکمیل کنید. قبل از تعهد به پروژه، می توانید پیش نویسی را برای افرادی که به آنها اعتماد دارید ارسال کنید و نظر آنها را در مورد پروژه جویا شوید.

برای اطلاع از مفهوم تفکر استعاره ای بر روی لینک کلیک کنید.

طراحی کرده و بنویسید: زمانی که فکر می کنید و می خواهید ایده جدیدی طراحی کنید، خودکار بردارید و سعی کنید هر چه به ذهنتان می رسد را بنویسید یا بکشید. این امر مغز را وادار به تجزیه و تحلیل مداوم می کند.

• سایر فعالیت های ذهنی را در طول روز انجام دهید: زمانی که مشغول هستید و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، زمانی برای فکر کردن ندارید. یک ساعت در روز را به سایر فعالیت های ذهنی اختصاص دهید و از ذهن خود استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *