چرخه برقراری ارتباط

مراحل چرخه برقراری ارتباط

برقراری ارتباط با دیگران و حفظ روابط مثبت و موفق برای زندگی هر کسی ضروری است. دوری از تنهای، تقویت روحیه، کمک گرفتن، مواجه شدن با سختی ها و حتی لذت بردن از زندگی؛ همگی به نحوی وابسته به برقراری ارتباط موثر با دیگران هستند. از طرفی برای داشتن یکسری روابط موفق می توانید از چرخه برقراری ارتباط استفاده کنید و به درک مشترک با مخاطبان خود برسید. فراموش نکنید یک ارتباط زمانی باعث پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت می شود که شما و مخاطبانتان؛ حرف یکدیگر را متوجه شده و به درک مشترک برسید. با توجه به تاثیر برقراری ارتباط هایی موثر بر زندگی، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف چرخه برقراری ارتباط بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با چرخه برقراری ارتباط

آشنایی با چرخه برقراری ارتباط

به نظر شما برای اینکه بتوانید روابطی موثر برقرار کنید، با مخاطبان خود تعامل داشته و از این روابط برای پیشرفت در زندگی استفاده کنید؛ باید چه مراحلی را پشت سر بگذارید؟ آیا برقراری روابطی پایدار و موفق که بر پیشرفت در زندگی موثر هستند، نیازمند طی کردن یکسری مراحل مهم و اصولی نیستند؟ بهتر است بدانید بر اساس مدل چرخه برقراری ارتباط؛ شما زمانی می توانید یک ارتباط موثر، موفق و پایدار برقرار کنید که مراحل نامبرده در ادامه مطلب را با موفقیت پشت سر بگذارید:

  • هدف گذاری
  • تنظیم پیام
  • انتقال پیام
  • دریافت بازخورد
  • تحلیل بازخورد
  • تغییر

با توجه به تاثیر روابط موفق و پایدار بر زندگی همه مردم؛ آشنایی با جزئیات مراحل این چرخه ضروری است.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

مراحل و نحوه استفاده از چرخه برقراری ارتباط

نحوه استفاده از چرخه برقراری ارتباط

همانطور که در قسمت قبلی همین مقاله گفتیم؛ برقراری ارتباط هایی موثر، پایدار و موفق برای پیشرفت در زندگی و حتی لذت بردن از آنچه که دارید ضروری است. از طرفی براساس مدل چرخه برقراری ارتباط؛ برای داشتن ارتباط هایی موثر باید از 6 مرحله عبور کنید و جزئیات هر یک از این مراحل شامل موارد نامبرده در ادامه مطلب هستند:

هدف خود را از برقراری ارتباط مشخص کنید

اولین کاری که برای برقراری ارتباط باید انجام دهید؛ هدف گذاری است. ابتدا باید مشخص کنید قصد شما از برقراری ارتباط با یک شخص خاص و مشخص چیست؟ می توانید از سوالاتی مانند؛ مخاطب من چه نیازی به دریافت این پیام دارد؟ چرا می خواهم این پیام را بفرستم، مخاطبم از دریافت این پیام چه احساسی خواهد داشت؟ و غیره استفاده کنید.

برای اطلاع از انواع مهارت های مذاکره بر روی لینک کلیک کنید.

پیام خود را تنظیم کنید

بعد از اینکه هدف خود از برقراری ارتباط را مشخص کردید، حال باید پیام را تنظیم کرده و شکل دهید.

برای طی کردن این مرحله از چرخه برقراری ارتباط می توانید از مطرح کردن سوالاتی مانند؛ آیا در ذهن مخاطب نکته ای در مورد من وجود دارد که به برقراری ارتباط صدمه بزند؟ آیا احساساتم را در پیام به خوبی نشان داده ام؟ آیا مخاطب زمینه خاصی در مورد پیام من دارد؟ و غیره استفاده کنید.

پیام را به درستی منتقل کنید

در سومین مرحله از چرخه برقراری ارتباط باید به فکر پیدا کردن زمان و راه درست برای انتقال پیام باشید.

اگر این مرحله به درستی انجام نشود؛ ممکن است مخاطب منظور شما را اشتباه دریافت کند و ارتباطی موثر برقرار نشود. به همین علت بهتر است با مطرح کردن سوالاتی مانند؛ از چه راهی برای انتقال پیام استفاده کنم؟ چه زمانی پیام را ارسال کنم؟ آیا برای انتقال پیام به کمک دیگران هم نیاز دارم؟ و غیره، این مرحله را نیز به درستی پشت سر بگذارید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی جذابیت کلام بر روی لینک کلیک کنید.

بازخورد دریافت کنید

مراحل چرخه برقراری ارتباط

بهتر است بدانید یک ارتباط زمانی برقرار می شود که هم ارسال پیام صورت بگیرد و هم دریافت پاسخ، بنابراین باید به فکر دریافت بازخورد از ارسال پیام های خود نیز باشید. در این مرحله می توانید سوالاتی مانند؛ آیا به فرآیند خاصی برای دریافت بازخورد از مخاطب نیاز دارم؟ آیا باید از زبان بدن خود برای دریافت پاسخ استفاده کنم؟ و غیره را مطرح کرده و به آن ها پاسخ دهید.

بازخوردها را تحلیل کنید

بهتر است بدانید تحلیل بازخوردها و یادگیری چند نکته مهم از آن ها به برقراری ارتباط موثر کمک می کند. در این شرایط می توانید از وجود اشتباهات احتمالی مطلع شده و به موقع برای برطرف کردنشان اقدام کنید. مطرح کردن سوالاتی مانند؛ باید چه کارهایی را برای دریافت بازخورد مورد انتظار خود انجام می دادم؟ چرا این بازخورد را دریافت کردم؟ و غیره در این زمینه به شما کمک می کند.

برای اطلاع از مفهوم هوش درون فردی بر روی لینک کلیک کنید.

تغییر کنید

در مرحله قبلی از چرخه برقراری ارتباط؛ بازخوردهای دریافتی را تحلیل کردید، حال باید از نتایج آن ها برای تغییر کردن استفاده کنید. فراموش نکنید؛ پیشرفت کردن در هر زمینه ای نیازمند ایجاد تغییرات مثبت و اصولی است.

توجه داشته باشید هر مهارتی زمانی به دردتان می خورد که پس از مطلع شدن از جزئیات آن ها، برای تمرین کردن نیز وقت صرف کرده و از انجام این کار غافل نشوید.

خلاصه مطلب

همه ما برای دوری از تنهایی، لذت بردن از زندگی، کسب موفقیت در جایگاه شغلی و برطرف کردن مشکلات؛ به برقراری ارتباط با دیگران نیاز داریم. در این میان ارتباط هایی به دردمان می خورند که موثر، موفق و پایدار باشند. برای برقراری چنین روابطی هم می توانیم از چرخه برقراری ارتباط استفاده کنید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، هوش کلامی و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *