مطالعه کنید:

توسعه فردی

توسعه فردی چیست؟

یکی از موضوعات داغ این روزها که برای بسیاری از مردم جالب محسوب می شود؛ رشد و توسعه فردی است. کسانی که به فکر پیشرفت در زندگی هستند و تمایل دارند به شرایط بهتری دست پیدا کنند به دنبال اطلاع از مفهوم توسعه و رشد فردی هستند. چنین کسانی برای زندگی خود و آنچه که هستند ارزش قائلند و در عین حال دست از تلاش برای پیشرفت بر نمی دارند. مهم ترین عاملی که به درک این موضوع کمک می کند؛ توجه به نقش هر فرد در زندگی خودش است.

کسانی که درک می کنند خودشان باید یک زندگی ایده آل را بسازند و منتظر کسی نباشند، به دنبال کسب اطلاعات و پیدا کردن راهکار برای رشد فردی هستند. خوشبختانه راهکارهایی اصولی هم در این مورد وجود دارند که باید بعد از کسب اطلاعات برای تمرین کردن وقت صرف کنید. با توجه به اهمیت پیشرفت در زندگی، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف توسعه فردی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

توسعه فردی چیست؟

توسعه فردی چیست

شما با خواندن عنوان این مقاله به چه چیزی فکر کردید؟ در واقع در ذهن خود توسعه و رشد فردی را به چه چیزی تشبیه کردید؟ پیشرفت در زندگی نیازمند و وابسته به رشد کردن، ایجاد تغییرات و به دست آوردن ویژگی های جدید است. در واقع هر چیزی که ساکن می ماند و در بازه های زمانی مختلف هیچ تغییر و پیشرفتی در کارش نیست از گردونه رقابت با بهترین های این دنیا در زمینه های مختلف خارج می شود.

در این میان مهارت ها و تکنیک های توسعه فردی (Personal Development) به ما کمک می کند آنچه که هستیم را بهبود ببخشیم. با کسب مهارت های جدید روابط بهتری با دیگران برقرار کنیم. به آرزوها و اهدافی که برای زندگی خود تعیین کرده ایم دست پیدا کنیم. مهارت های توسعه و رشد فردی بسیار گسترده هستند و به کارگیری آن ها به تقویت قدرت ذهن، ویژگی های شخصیتی، مهارت های ارتباطی و به طور کلی به دست آوردن زندگی بهتر کمک می کنند. کسی که درک می کند قهرمان زندگی او خودش است، برای کسب اطلاعات در مورد مهارت ها و راهکارهای رشد فردی و سپس به کارگیری آن ها تلاش می کند.

برای اطلاع از مفهوم خودانگاره بر روی لینک کلیک کنید.

به صورت اصولی تلاش خود را به کار می گیرد تا بهتر از من فعلی خود باشد. توجه داشته باشید برای پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت باید عوامل و شرایط مختلفی را فراهم کنید که در راس آن ها توسعه مهارت های شخصی خودتان قرار دارند. به همین علت باید به فکر توسعه و رشد فردی از طریق استفاده از راهکارهای اصولی باشید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

مهارت های مهم توسعه فردی

مهارت های توسعه فردی

همانطور که گفتیم برای پیشرفت در زندگی به فراهم کردن عوامل مختلفی نیاز داریم. از طرفی توسعه فردی هم منجر به پیشرفت در زندگی می شود. بنابراین باید از مهارت هایی که به توسعه و رشد فردی کمک می کنند و شرایط زندگی را بهبود می بخشند مطلع شویم. در این رابطه مهارت های مختلفی وجود دارند که استفاده هر یک از آن ها منجر به رشد یکی از جوانب زندگی می شود. بنابراین نمی توان گفت با کسب یک مهارت وضعیت فعلی زندگی شما تغییر می کند و دیگر نیازی به کسب سایر مهارت ها ندارید. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین مهارت های لازم برای رشد فردی اشاره می کنیم:

به خودباوری برسید

آیا شما به آنچه که هستید ایمان دارید؟ مهارت ها و استعدادهای فردی که در خود شناسایی کرده اید را باور دارید؟ اگر پاسخ این سوالات مثبت است پس شما به خودباوری رسیده اید. کسی که خودباوری را کسب کرده می داند که برای پیشرفت در زندگی باید به توانمندی های خود اتکا کند. خودباوری یکی از مهم ترین مهارت های رشد و توسعه فردی محسوب می شود و تا به دست نیاید امکان بهبود وضعیت زندگی هم وجود نخواهد داشت. دلیل این موضوع هم این است که شما تا ندانید الان در چه وضعیتی هستید نمی توانید به بهبود شرایط کمک کنید.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

همه مردم برای پیشرفت در زندگی به تقویت اعتماد به نفس نیاز دارند. همانطور که اکسیژن برای زنده ماندن ضروری محسوب می شود، اعتماد به نفس بالا هم برای پیشرفت در زندگی ضرورت دارد. اعتماد به نفس یعنی اطمینان داشتن نسبت به توانایی ها و استعدادهای فردی. کسی که اعتماد به نفس دارد توانمندی های خود را شناسایی کرده و به وجود آن ها ایمان دارد، در نهایت هم مطمئن است که می تواند با استفاده از آن ها به اهداف خود دست پیدا کند. بنابراین خودباوری و اعتماد به نفس دو موضوع مرتبط با یکدیگر هستند ولی هم معنی نه.

برای اطلاع از ویژگی های افراد خودشیفته بر روی لینک کلیک کنید.

مهارت های جدید یاد بگیرید

همانطور که گفتیم ما برای پیشرفت در زندگی به کسب مهارت های جدید نیاز داریم. از طرفی به توسعه فردی هم نیاز داشته و برای رسیدن به آن هم باید مهارت های جدیدی را کسب کنیم. بنابراین به خودتان اجازه ندهید که به مهارت ها و آموخته های فعلی اکتفا کرده و ساکن بمانید. از محیط امن خود خارج شده، جستجو کنید و در مورد هرآنچه که به آن علاقه دارید، مهارت های جدید کسب کنید.

اراده خود را تقویت کرده و اقدام کنید

شرایطی را در نظر بگیرید که مهارت های متعددی را کسب کرده اید ولی هیچ استفاده ای از آن ها نمی کنید. آیا کسب این مهارت ها موجب ایجاد تغییر در زندگی شما می شود؟ بدون شک پاسخ این سوال منفی است. تا زمانی که از مهارت های کسب شده استفاده نکنید پیشرفتی در زندگی حاصل نخواهد شد. بنابراین به عنوان یکی دیگر از مهم ترین مهارت های توسعه فردی باید از آموخته های جدید خود استفاده کنید. برای تحقق این هدف هم باید اراده خود را تقویت کرده و سپس اقدام کنید. اراده همان عامل و نیروی محرکی است که شما را به سمت مسیر رسیدن به موفقیت هدایت می کند.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

عادت های خوب را تقویت کنید

تقویت توسعه فردی

بدون شک هر کسی ویژگی ها و عادت های خوبی دارد که استفاده از آن ها موجب رشد فردی و پیشرفت در زندگی خواهد شد. یک نفر عادت های خوب کمتری دارد ولی از آن ها به موقع استفاده می کند. در حالی که فرد دیگری برخلاف دستیابی به ویژگی ها و عادت های خوب متعدد و فراوان هیچ بهره ای از آن ها نمی برد. ما برای توسعه فردی و بهتر شدن آنچه که هستیم باید عادت های خوب خود را تقویت کرده و از آن ها استفاده کنیم. در غیر این صورت دستیابی به اهداف و آرزوها غیر ممکن خواهند شد.

برای گذشته افسوس نخورید

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که به جای درس گرفتن از وقایع گذشته و عدم تکرار اشتباهات، برای موقعیت های از دست رفته افسوس می خورند. انجام این کار نه تنها گذشته را جبران نمی کند و زمان را به عقب بر نمی گرداند، بلکه موجب از دست رفتن لحظه حال هم خواهد شد.

افراد موفق گذشته را در همان گذشته جا می گذارند و فقط از وقایع آن درس می گیرند. سپس برای ساختن لحظه حال تلاش کرده و ذهن خود را درگیر موقعیت های از دست رفته نمی کنند.

چنین کسانی برای توسعه فردی و پیشرفت در زندگی باید از تمرینات ذهن آگاهی استفاده کنند. ذهن آگاهی به آن ها کمک می کند تا افکار و ذهن خود را به لحظه حال برگردانند و برای گذشته افسوس نخورند.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، ارتباط موثر و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

به موقع استراحت کنید

انسان ربات نیست که به استراحت نیاز نداشته باشد و همواره انرژی او در بالاترین سطح قرار بگیرد. همه ما به استراحت و بازیابی انرژی نیاز داریم و در صورتی که فرصت رفع خستگی ذهنی و جسمی را به خودمان ندهیم در مسیر رسیدن به موفقیت متوقف خواهیم شد.

برای توسعه فردی و بهتر شدن شرایط زندگی باید در لیست برنامه های خود زمانی را برای تفریح، استراحت، دیدار با دوستان و هر کار سالم دیگری که خستگی شما را رفع می کند زمان در نظر بگیرید.

سلامت جسمی و روحی خود را حفظ کنید

اگر قرار بر این است که شما قهرمان زندگی خودتان باشید، وضعیت فعلی را بهبود ببخشید و به طور کلی توسعه فردی را محقق سازید باید سلامت جسمی و روحی را نیز حفظ کنید. باید از طریق ورزش کردن، رژیم غذایی سالم و حتی درمان به موقع بیماری ها، سلامت جسمی را حفظ کنید. از طرفی با دور شدن از افراد منفی گرا، حذف افکار مزاحم از ذهن و هر عامل مخربی که بر ذهن شما تاثیر می گذارد، به حفظ سلامت روحی خود نیز کمک کنید.

برای اطلاع از ویژگی های افراد دمدمی مزاج بر روی لینک کلیک کنید.

مسئولیت پذیر باشید

مسئولیت پذیری می تواند دو معنی مختلف داشته باشد و در عین حال هر دو مورد نیز صحیح هستند. برای رشد و توسعه فردی باید مسئولیت انجام کارهای مهم، سالم و در عین حال متناسب با توانایی های خود را برعهده بگیرید. فراموش نکنید تا زمانی که کارهای مهم را خودتان انجان ندهید و به دیگران وابسته باشید پیشرفتی حاصل نخواهد شد. از طرفی برخی افراد از قبول مسئولیت نتیجه کاری که انجام داده اند شانه خالی می کنند. چنین افرادی مورد اعتماد دیگران نبوده و متاسفانه از مسیر رسیدن به خواسته هایشان دور می شوند.

نتایج کارهایتان را بررسی کنید

برخی افراد تصور می کنند همین که یک کار را به انجام برسانند کفایت می کند و به هدف خود رسیده اند. در حالی که افراد موفق و رشد یافته بعد از انجام کارهایشان، نتایج را بررسی می کنند. از این طریق متوجه می شوند چه ایراداتی در کارشان وجود دارد یا اینکه چه نقطه قوتی دارند. به همین علت بررسی نتایج یکی از مهارت های توسعه فردی محسوب می شود. با انجام این کار می توانید راهکارهای بهتری را برای سایر موضوعات پیدا کرده و از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار شخصیت کاریزماتیک بر روی لینک کلیک کنید.

توسعه فردی با 5 گام موثر

کسب توسعه فردی

کسب اطلاعات به صورت تئوری برای رسیدن به موفقیت در زندگی ضروری است ولی کافی نیست. بعد از اینکه اطلاعات کافی در مورد مهارت های توسعه فردی را کسب کردید حال باید به فکر اقدام و عمل باشید. شرایط زندگی در صورتی بهبود پیدا می کنند که از جای خود بلند شده و با اراده ای قوی به سمت تحقق اهداف خود پیش بروید. متاسفانه این مورد موضوعی است که افراد ناموفق به آن توجهی ندارند. در نهایت بعد از گذشت مدت های طولانی به خودشان می آیند و متوجه می شوند که تغییری در زندگی ایجاد نشده است. به همین علت در ادامه مطلب به 5 گام موثر برای رسیدن به رشد فردی اشاره می کنیم:

به خودآگاهی برسید

در حوزه روانشناختی اصطلاحات مختلفی وجود دارند که هر کدام بیانگر یک موضوع خاص بوده و نباید با سایر اصطلاحات یکسان در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین یا به بیان دیگر اولین گام برای تحقق توسعه فردی؛ رسیدن به خودآگاهی است. خودآگاهی یعنی دریافت ارادی اطلاعات در مورد خودمان؛ شناختن احساسات، علایق، توانمندی ها و استعدادهایی که داریم. با انجام این کار و کسب اطلاعات در مورد خودمان بهتر می توانیم شخصیت و توانمندی هایمان را توسعه و گسترش دهیم.

با ترس هایتان مواجه شوید

فرار کردن از ترس هایی که در زندگی وجود دارند، چیزی را تغییر می دهد؟ منجر به پیشرفت در زندگی و توسعه فردی خواهد شد؟ بدون شک کسی که با ترس های خود مواجه نمی شود نه تنها در زندگی پیشرفت نمی کند بلکه با از دست دادن موقعیت های خوب، ناامید شده و دچار مشکلات روحی مانند افسردگی خواهد شد. بنابراین بهتر است با استفاده از راهکارهای اصولی با ترس هایتان مواجه شده و تکلیف آن ها را برای همیشه روشن کنید.

برای اطلاع از نشانه های هوش هیجانی بالا بر روی لینک کلیک کنید.

توانایی حل مسئله را کسب و تقویت کنید

همه ما در طول زندگی با موضوعاتی مواجه می شویم که یا مشکل هستند و یا کار مهمی که انجام دادن آن ها موجب پیشرفت در زندگی خواهد شد.

برای تحقق رشد و توسعه فردی باید توانایی حل مسئله را کسب کرده و آن را تقویت کنید.

باید بتوانید راهکارهای مختلفی را برای رفع مشکلات یا انجام کارهای جدید پیدا کرده و از میان آن ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. برای ساختن یک شخصیت مستقل باید به این توانایی مهم دست پیدا کنید.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، زبان بدن و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

تصمیم بگیرید و تجربه کسب کنید

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که به دلیل ترس از شکست خوردن، کارهای مهم را انجام نمی دهند. به همین علت شرایط فعلی زندگی آن ها بهبود نیافته و توسعه فردی محقق نمی شود. این مشکل زمانی رفع خواهد شد که چنین کسانی درک کنند حتی از شکست خوردن هم می توانند برای رسیدن به موفقیت استفاده کنند. بر این اساس باید از شکست های خود درس گرفته و از تجربیات کسب شده برای عدم تکرار اشتباهات استفاده کنند. فراموش نکنید کسب تجربه تا زمانی موردی موثر محسوب می شود که از تجربیات خود درس بگیرید.

برای اطلاع از مفهوم خودشکوفایی بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت در زمینه های مختلف آرزوی مشترک همه مردم است. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد فراهم کردن عوامل ضروری برای توسعه فردی است. توسعه و رشد فردی منجر به بهبود شرایط زندگی و تحقق خواسته های می شود. خوشبختانه راهکارهایی موثر و اصولی هم برای رشد فردی وجود دارند.

برای یادگیری تکنیک های هوش کلامی، ارتباط موثر و ثروت سازی با کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up