کنسل کالچر

کنسل کالچر یا شرمسارسازی جمعی چیست؟

احتمالا تا به حال در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مختلف دیده اید که کاربران در مقابل یک فرد مشخص جبهه گرفته، از دنبال کردن کارهایش خودداری کرده و به اصطلاح او را تحریم می کنند. انجام چنین اقداماتی را اصطلاحا کنسل کالچر، فرهنگ کنسل و یا فرهنگ تحریم می نامند. بدون شک فرهنگ کنسل؛ پیامدها و مزایای مختلفی را به همراه دارد و نمی توان گفت تحریم کردن یک شخص خاص فقط برای او مضر است، بلکه سایر افراد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

امروزه تحریم یا طرد کردن دیگران در فضای مجازی بسیار رایج تر از فضای حقیقی است، ولی در واقع همان فرد در فضای حقیقی هم تحریم می شود، چون زندگی او تحت تاثیر اقداماتی است که در فضای مجازی انجام می دهد. با توجه به عدم آگاهی بخشی گسترده در این مورد، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف کنسل کالچر بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

کنسل کالچر چیست؟

کنسل کالچر چیست

امروزه موضوعاتی مختلف به یکباره در میان مردم به خصوص در فضای مجازی رایج می شوند که اغلب افراد اطلاعات کافی در مورد آن ها ندارند. کنسل کالچر یا همان فرهنگ تحریم، طرد کردن، تبعید یا اخراج هم جزء همین موارد است. البته نمی توان گفتن فرهنگ تبعید به تازگی شکل گرفته و فقط و فقط مختص دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی است، زیرا این فرهنگ یا اقدام جمعی طی سالیان گذشته و در کشورهای مختلف حتی بدون شبکه های اجتماعی هم مورد استفاده قرار گرفته است. به طور کلی زمانی که یک فرد به خاطر انجام دادن یک کار یا داشتن رفتاری خاص، مورد انتقاد جمع گسترده ای از مردم قرار می گیرد، به نحوی که مردم به مخالفت، سرزنش و انتقاد از او می پردازند و در نهایت معاشرت با او، پیگیری فعالیت هایش و حتی همکاری با او را تحریم می کنند؛ کنسل کالچر رخ داده است.

برای اطلاع از مفهوم روانشناسی مثبت گرا بر روی لینک کلیک کنید.

به بیان دیگر در این شرایط یک فرد خاص از بودن در میان مردم طرد، تحریم و یا تبعید شده است. البته فرهنگ کنسل می تواند در اجتماع های کوچکتر مانند خانواده و جمع های دوستانه هم رخ دهد. تا اینجای مطلبو گرفتین؟ فراموش نکنید رخ دادن فرهنگ تبعید یا تحریم می تواند باعث شکل گیری پیامدهای مختلف شود، ولی در عین حال مزایایی هم به همراه دارد. به همین علت ابتدا باید موضوع مورد نظر را به خوبی بررسی کرده و سپس تصمیم به تحریم و تبعید بگیرید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و هوش کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

دلایل کنسل کالچر

دلایل کنسل کالچر

به نظر شما زمانی که تعدادی از مردم تصمیم می گیرند یکی از اعضای خانواده خود یا جامعه را طرد کنند، چه دلایلی برای انجام این کار دارد؟ وقتی صحبت از انجام کار اشتباه توسط یک فرد به میان می آید و در عین حال مردم قصد تحریم کردن او را دارند، بدون شک هدف آن ها عذرخواهی کردن نیست. در واقع معنی کنسل کالچر با عذرخواهی کردن متفاوت است. از جمله دلایل پیروی کردن از فرهنگ تبعید، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مجازات کردن فرد مورد نظر
  • درس عبرت دادن به سایر افراد
  • وادار کردن مردم به فکر کردن
  • آگاه کردن مردم از عواقب کارهای مشابه
  • آشکار کردن کارهای اشتباه

بنابراین هدف از طر کردن یک فرد، فقط مجازات کردن او نیست، بلکه قرار بر این است یک فرهنگ درست در میان مردم رواج پیدا کند. متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که بدون آگاهی و به اصطلاح کورکورانه از کارهای دیگران حمایت و پیروی می کنند. همین افراد زمانی به خودشان می آیند که تحت تاثیر عقاید اشتباه قرار گرفته و با مشکلات جدی مواجه هستند. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از نحوه کنترل لرزش صدا هنگام سخنرانی بر روی لینک کلیک کنید.

پیامدهای کنسل کالچر

پیامدهای کنسل کالچر

همانطور که گفتیم پیروی کردن از فرهنگ تحریم و طرد کردن، در کنار مزایایی که دارد با یکسری پیامد هم مواجه می شود. پیامدهای کنسل کالچر فقط دامن فرد تحریم شده را نمی گیرد، بلکه احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن دیگران هم وجود دارد. به طور کلی کسانی که تحت تاثیر پیامدهای منفی فرهنگ تبعید قرار می گیرند جزء یکی از دسته های نامبرده در ادامه مطلب هستند:

افراد تحریم شده

اولین کسانی که تحت تاثیر پیامدهای کنسل کالچر قرار می گیرند؛ افراد تحریم شده هستند.

چنین کسانی با در نظر گرفتن اینکه از چه جمعی طرد شده اند، با پیامدهای مختلفی مواجه خواهند شد. برای مثال طرد شدن از خانواده می تواند با تنهایی، افسردگی، اضطراب و موارد این چنینی همراه باشد. در صورتی که طرد شدن توسط عده زیادی از مردم جامعه انجام شده باشد؛ از دست رفتن موقعیت های اجتماعی و شغلی تنها یکی از موارد پیامدهای فرهنگ تحریم هستند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

افراد تحریم کننده

شاید برایتان عجیب به نظر برسد که افراد تحریم کننده هم ممکن است تحت تاثیر پیامدهای فرهنگ کنسل قرار بگیرند، ولی این موضوع واقعیت دارد. گاهی اوقات بین طرفداران تحریم و مخالفان آن شکاف ایجاد می شود و زمینه شکل گیری مشکلات بعدی فراهم می شود. گاهی هم تحریم کردن باعث ترغیب شدن تعداد بیشتری از مردم برای پیروی کردن از عقاید فرد تحریم شده خواهد شد.

تماشاگران

در این میان افرادی هم هستند که نه جزء تحریم کننده ها قرار می گیرند و نه خودشان تحریم شده هستند. این افراد که اصطلاحا تماشاگر نامیده می شوند هم از پیامدهای کنسل کالچر در امان نیستند. چنین کسانی به این موضوع فکر می کنند که ممکن است خودشان هم روزی از جامعه یا خانواده طرد شوند. حتی ممکن است دچار ترس از بیان نظرات شده و به همین علت سکوت کنند.

برای شناخت مثلث سخنوری بر روی لینک کلیک کنید.

مزایای کنسل کالچر

مزایای کنسل کالچر

پیروی کردن از فرهنگ تحریم و تبعید دارای مزایایی است که عموم مردم جامعه یا اگر طرد شدن در سطح خانواده صورت می گیرد، اعضای همان خانواده از آن بهره مند خواهند شد. همانطور که گفتیم کنسل کالچر در مقابل انجام یک کار اشتباه، پیروی کردن یا در واقع رواج دادن یک باور اشتباه صورت می گیرد. بنابراین ایجاد تغییرات مثبت و همچین تشویق مردم به ساکت نبودن در برابر اشتباهات؛ از جمله مزایای پیروی از فرهنگ تحریم و طرد کردن است. به این ترتیب نه تنها افراد تحریم شده درس عبرت می گیرند، بلکه سایر کسانی هم که فعالیت های اشتباه دارند به خودشان آمده و احتمال تغییر کردن آن ها افزایش می یابد. دیدی چی شد؟

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه حفاظت از خود در برابر کنسل کالچر

الان که با پیامدهای فرهنگ تبعید و تحریم آشنا شده اید، احتمالا این سوال در ذهنتان ایجاد می شود که چگونه می توانیم خود را از پیامدهای کنسل کالچر در امان نگه داریم؟ در واقع چه اقداماتی را انجام دهیم تا از خانواده و جامعه طرد نشویم؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم راهکارهای مختلفی برای در امان ماندن از فرهنگ اخراج وجود دارند که در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

هیجانی عمل نکنید

نحوه حفاظت از خود در برابر کنسل کالچر

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که سطح هوش عاطفی یا هیجانی بالایی ندارند و به همین علت در کسری از ثانیه تحت تاثیر هیجانات قرار گرفته و اقداماتی اشتباه انجام می دهند. برای مثال انتشار یک عکس یا متن اشتباه در فضای مجازی می تواند باعث طرد شدن از جامعه شود.

برای اطلاع از مهم ترین موانع برقراری ارتباط بر روی لینک کلیک کنید.

کار مورد نظر را ارزیابی کنید

قبل از اینکه تصمیم خود را برای انجام یک موضوع، عملی کنید بهتر است جوانب آن را به اندازه کافی بررسی کنید. ارزیابی کردن موضوع، احتمال رخ دادن خطا و مواجه شدن با فرهنگ اخراج را کاهش می دهد.

عذرخواهی کنید

درست است که هدف کنسل کالچر؛ وادار به عذرخواهی کردن فرد تحریم شده نیست، ولی بهتر است زمانی که دچار اشتباه در مورد موضوعی خاص می شوید؛ از دیگران عذرخواهی کنید. انجام این کار نشان دهنده پذیرش اشتباه است و احتمال بخشیده شدن و مواجه نشدن با فرهنگ اخراج را کاهش می دهد. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

مشورت کنید

برای انجام کارهایی که اطلاعات کافی در مورد آن ها ندارید یا برای عملی کردنشان شک دارید؛ بهتر است با یک فرد مورد اعتماد مشورت کنید. با انجام این کار متوجه جوانبی که از آن ها بی اطلاع بوده اید، خواهید شد.

زاویه دید خود را تغییر دهید

برای اینکه متوجه اشتباه بودن کار یا رفتار خود شوید، می توانید زاویه دید خود را تغییر دهید. در این موقعیت باید از زاویه دید یک تحریم کننده به قضیه نگاه کنید. به این ترتیب متوجه خواهید شد کجای کارتان اشتباه است.

برای اطلاع از مفهوم فلج تحلیلی بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

موضوع طرد شدن از خانواده و یا جامعه همواره وجود دارد، ولی می توان با آگاهی بخشی احتمال رخ دادن آن ها را کاهش داد. کنسل کالچر یا همان فرهنگ اخراج، تحریم و یا تبعید به منظور وادار کردن به عذرخواهی یک فرد انجام نمی شود، بلکه اهداف بزرگتری دارد که باعث فرهنگ سازی در جامعه می شوند.

برای یادگیری تکنیک های عشق هومشندانه، جادوی جذابیت و نقشه ذهنی در سخنرانی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *