درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

بدون شک اغلب مردم مرتکب شدن به اشتباهات و شکست خوردن را موضوعی منفی، مخرب و دردسرساز می دانند. در حالی که توجه به اشتباهات و شکست ها و در نتیجه درس گرفتن از اشتباهات یکی از عوامل رسیدن به موفقیت محسوب می شود. متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که اشتباهاتشان را به حال خود رها می کنند و برای شروع مجدد، همان کارهای قبلی را انجام می دهند. خب عزیز جان! اگر قرار بود همان راهکارهای قبلی نتیجه بخش باشند پس چرا شکست خوردی؟ اصلا چرا اسم کارهایت را “اشتباه” گذاشتی؟

بنابراین درس گرفتن از شکست ها و اشتباهات بسیار مهمتر از آن چیزی است که تصور می کنید. اگر از اشتباهات خود درس نگیرید؛ فرصت های خوب را از دست داده و افسوس خوردن برای دفعات بسیار زیاد و متوالی، تکرار خواهد شد. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف درس گرفتن از اشتباهات بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اهمیت اشتباه کردن

اهمیت اشتباه کردن

احتمالا با خواندن این عنوان، تعجب کرده و به خودتان می گویید مگر می شود اشتباه کردن مهم باشد؟ در پاسخ به این سوال رایج و در عین حال مبهم باید بگوییم؛ بله! اشتباه کردن مهم است و می تواند ما را به سمت مسیر رسیدن به موفقیت هدایت کند. زمانی که در مورد یک موضوع خاص مرتکب اشتباه می شوید و شکست می خورید؛ تجربه های جدیدی کسب خواهید کرد. به این ترتیب می دانید مسیری که قبلا انتخاب کرده اید چه مشکلات و موانعی دارد، پس یا باید بیخیال آن مسیر شوید یا اینکه راهی برای کنار زدن موانع پیدا کنید. از طرفی اشتباه کردن می تواند نقطه عطف زندگی شما محسوب شود. نقطه ای که نگرش شما را نسبت به زندگی و کسب موفقیت تغییر داده و فرصت های جدیدی در اختیارتان قرار می دهد.

برای اطلاع از جزئیات منشور برقراری ارتباط بر روی لینک کلیک کنید.

به کمک رخ دادن اشتباه و شکست خوردن می توانید موضوعات و مهارت های مختلفی را یاد بگیرید و برای ساختن آینده خود از آن ها استفاده کنید. به همین علت است که می گوییم درس گرفتن از اشتباهات می تواند مسیر رسیدن به موفقیت را به شما نشان دهد. بنابراین زمانی که دچار اشتباه می شوید نباید آن موضوع را به حال خودش رها کنید، بلکه باید جوانب امر را بسنجید و نکات مهمی را یاد بگیرید. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

راهکارهای درس گرفتن از اشتباهات

راهکارهای درس گرفتن از اشتباهات

از اشتباهاتت درس بگیر! جمله ای آشنا که همه ما آن را شنیده ایم ولی همه مردم به آن عمل نمی کنند. متاسفانه یکی از دلایل اصلی شکست های پیاپی برخی افراد و در نتیجه از دست دادن امید و انگیزه آن ها؛ همین درس نگرفتن از اشتباهات است. زمانی که در مورد یک موضوع خاص اشتباه می کنید و شکست می خورید، سپس برای شروع مجدد همان کارهای قبلی را تکرار می کنید؛ یعنی از اشتباهات قبلی درس نگرفته اید.

درس گرفتن از اشتباهات باعث جلوگیری از تکرار خطاها و اشتباهات قبلی می شود.

احتمال رسیدن به موفقیت را افزایش داده و مانع از کاهش انگیزه خواهد شد. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین راهکارهای درس گرفتن از شکست ها و اشتباهات اشاره می کنیم:

اشتباهات و شکست هایتان را پنهان نکنید

زمانی که اشتباهاتتان را از دیگران پنهان می کنید؛ خودتان هم به این باور می رسید که اشتباه کردن یعنی پایان زندگی، نرسیدن به موفقیت و تباه شدن آرزوها. به این ترتیب دیگر تلاشی برای ساختن زندگی و درس گرفتن از اشتباهات نمی کنید. بنابراین به جای اینکه اشتباهات خود را پنهان کنید، به خودتان بگویید رخ دادن اشتباه امری طبیعی است ولی باید آن را بررسی کنم تا مجددا تکرار نشوند. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از بهترین روش های ارائه سخنرانی بر روی لینک کلیک کنید.

از شکست خوردن نترسید

متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که به دلیل ترس از شکست خوردن هیچگاه کارهای مهم و سازنده ای را انجام نمی دهند. به همین علت نه اشتباه می کنند و نه به واسطه درس گرفتن از اشتباهات، تجربه کسب می کنند. بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید با ترس از شکست خوردن مواجه شده و بر آن غلبه کنید.

اشتباهات را بررسی کنید

تکنیک های درس گرفتن از اشتباهات

مهم ترین راهکاری که برای درس گرفتن از اشتباهات وجود دارد؛ بررسی موضوع مورد نظر و عوامل دخیل در شکست خوردن است.

برای اینکه اشتباهات گذشته را تکرار نکنید باید آن ها را بررسی کرده و عوامل شکست را شناسایی و برطرف کنید. در غیر این صورت، شکست ها و اشتباهات زنجیره ای و پیاپی آغاز می شوند.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

ارزش ها را در اشتباهات پیدا کنید

برای اینکه بتوانید از اشتباهات خود درس بگیرید باید به این موضوع توجه کنید که شکست خوردن باعث از دست دادن چه چیزی و همینطور اهمیت پیدا کردن چه موضوعاتی شده است. به این ترتیب می توانید نسبت به دستیابی به اهدافتان مصمم تر باشید و ارزش هایتان را نیز بشناسید.

خوش بین باشید

کسانی که نسبت به هرچه که در زندگیشان رخ می دهد بدبین هستند؛ نمی توانند درس گرفتن از اشتباهات را تجربه کنند.

به خودتان بگویید اگر الان شکست خوردم، در عوض تجربه های بیشتری کسب کردم و می توانم از یک مسیر بهتر به سمت اهدافم حرکت کنم. به این ترتیب می توانم نتایج بهتر و ارزشمندتری را کسب کرده و طعم شیرین پیشرفت در زندگی را احساس کنم. با خودتان تکرار کنید اگر اشتباه می کنید حتما راهکاری برای جبران آن وجود دارد و نباید همان موضوع را به حال خودش رها کنید. مطلب سنگین نبود که؟

برای اطلاع از دلایل از دست دادن انگیزه بر روی لینک کلیک کند.

خلاصه مطلب

اشتباه کردن و شکست خوردن همیشه هم بد نیست، در شرایطی که از اشتباهات خود درس بگیرید با نقطه عطف پیشرفت در زندگی مواجه خواهید شد. همه ما باید با راهکارهای درس گرفتن از اشتباهات آشنا باشیم و اشتباهات قبلی را تکرار نکنیم. در این صورت است که شکست ها تبدیل به عوامل رسیدن به موفقیت خواهند شد.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، نقشه ذهنی در سخنرانی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *