پویایی مارپیچی

پویایی مارپیچی چیست؟

سهم بزرگی از موضوع رسیدن به موفقیت در زندگی مربوط به تصمیم گیری های ماست. ما باید در مورد موضوعات مختلف، تصمیم بگیریم و آن ها را عملی کنیم. نکته مهم ماجرا این است که عوامل و ارزش های مختلفی بر تصمیم گیری های درست و سرنوشت ساز، موثر هستند. نظریه پویایی مارپیچی به بررسی همین موضوع می پردازد و دیدگاه ما را نسبت به نحوه زندگی، افزایش انگیزه و حتی تصمیم گیری هایمان تغییر می دهد.

بدون شک ما برای تصمیم گیری در مورد موضوعات مختلف در یک موقعیت خاص و مشخص قرار نمی گیریم، این در حالی است که اغلب مردم به این مورد هیچ توجهی ندارند. در واقع تصور می کنند به کمک یک روش می توانند به نهایی ترین هدف زندگی شان برسند و جایگاهی ثابت داشته باشند. در حالی که نظریه نامبرده چیزی برخلاف این تصور را به ما نشان می دهد. با توجه به اهمیت آگاهی بخشی گسترده در این مورد، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف نظریه پویایی مارپیچی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با مفهوم پویایی مارپیچی

آشنایی با نظریه پویایی مارپیچی

تا به حال نظریه های مختلفی در مورد انگیزه انسان مطرح شده اند که برخی از آن ها بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته اند. بدون شک باورها و ارزش هایی که ما در زندگی داریم بر تصمیم گیری ها، اقدام گرایی و به طور کلی رسیدن به موفقیت تاثیر دارند.

نظریه پویایی مارپیچی به ارزش سیستم هایی توجه دارد که باورها و اعمال ما را شکل می دهند.

این نظریه را می توان بسیار پیچیده، سخت و مفصل توضیح داد، ولی بهتر است این موضوع را ساده تر درک کنید تا از آن بهتر در زندگیتان استفاده کنید.

به طور کلی این نظریه بیان می کند؛ شرایط و موقعیت های ما یکسان نیستند و قرار نیست با انجام یکسری کارها به یک هدف نهایی برسیم و متوقف شویم، بلکه ما همواره در مارپیچی متغیر و تشکیل شده از مراحل توسعه یافته در حال حرکت هستیم. در این میان نیروهای اجتماعی، بیولوژیکی، روانشناختی و محیطی نیز بر ما تاثیر دارند. در واقع همین نیروها هستند که مانع از شکل گیری شرایطی یکسان برای حرکت در مسیر زندگی می شوند.

برای اطلاع از مفهوم اعتبارسنجی احساسی بر روی لینک کلیک کنید.

بنابراین با اتکا به این نظریه انگیزشی نباید در برخورد با مشکلات و تغییر شرایط، امید و انگیزه خود را از دست داده و متوقف شویم. بلکه باید انعطاف پذیر باشیم، با شرایط تغییر کنیم و راهکارهای بهتری برای رسیدن به موفقیت پیدا کنیم. این نظریه سعی می کند هر عاملی که بر تجربه های ما یا همان تصمیم گیری هایمان تاثیر می گذارند را توضیح دهد. این عوامل می توانند باورها و ارزش های ما باشند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

پویایی مارپیچی و پیوند دو مفهوم

رابطه پویایی مارپیچی و دو نظریه

همانطور که گفتیم نظریه های مختلفی در مورد انگیزه مطرح شده اند و در این میان برخی از آن ها بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته اند.

نظریه پویایی مارپیچی از وجود دو نظریه دیگر شکل گرفته و توسعه یافته است.

این دو نظریه شامل؛ نظریه اصلی سطوح حیات انسانیِ گریوز و همچنین نظریه داوکینز در مورد یادهاست. گریوز معتقد بود؛ این ارزش های انسانی هستند که رفتار را شکل می دهند.

بر این اساس وابسته به مرحله توسعه ای که فرد در آن قرار گرفته یا به عبارت دیگر جایی از مارپیچ که در آن حضور دارد، ارزش هایش بر آنچه که فکر یا تجربه می کند، تاثیر دارند. از طرفی داوکینز از اصطلاح یاد برای تعریف مواردی همچون باورهای عمیق که از یک نفر به فرد دیگر منتقل می شوند، مد، اصول هنری و به طور کلی موضوعات فرهنگی استفاده می کند. تا اینجای مطلبو گرفتین؟

برای اطلاع از نحوه تشخیص چرخه یکنواخت زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

مدل پویایی مارپیچی

نامگذاری این نظریه به خاطر تعریفی که از آن بیان شده، انجام شده است. در واقع باتوجه به اینکه نظریه پویایی مارپیچی بیان می کند ما در مارپیچی متشکل از مراحل در حال توسعه حرکت می کنیم؛ تصویر این مدل؛ مارپیچی است که قسمت های مختلف آن برای نشان دادن یادها و ارزش ها، با رنگ هایی متفاوت کدگذاری شده اند. براساس توضیحات این نظریه؛ یادها و ارزش های انسان بعد از دوران بلوغ از سمت و سوی مطلقا فردی به سمت ارزش های گروهی تغییر جهت می دهد. همه ما همانطور که از این مارپیچ بالا می رویم، درک مان هم از زندگی بیشتر و پیچیده تر می شود. تا به حال 8 ارزش انسانی شناسایی شده اند ولی هنوز هم جای ارزش نهم خالی است.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

بدون شک هر کسی دوست دارد در این دنیا پیشرفت کرده و به خواسته هایش برسد. برای تحقق این آرزو یا هدف باید انعطاف پذیر باشید و ساکن نمانید. در واقع باید از ارزش هایی که در زندگی وجود دارند برای تصمیم گیری های درست استفاده کنید. نظریه پویایی مارپیچی بیان کننده همین موضوع است و ار تاثیر ارزش ها بر شکل گیری تجربه های ما صحبت می کند.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و شخصیت شناسی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *