مراحل یادگیری

فرآیند و مراحل یادگیری

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که هنگام یادگیری یک مهارت جدید چه مراحلی را پشت سر می گذارید؟ منظور از مراحل؛ ابرازهای آموزشی نیستند، بلکه مراحلی کلی که مربوط به کسب دانش، اعتماد به نفس، به کارگیری اطلاعات و موارد این چنینی هستند. همه ما برای کسب یک مهارت جدید باید مراحل یادگیری را پشت سر بگذاریم، در غیر این صورت دانش، اطلاعات و مهارتی که کسب کرده ایم تبدیل به یک عادت نشده و نمی توانیم آنطور که باید از آن ها در رسیدن به موفقیت استفاده کنیم.

بدون شک هر کسی دوست دارد توانایی ها و مهارت هایی که کسب می کند را بدون مشکل در زندگی استفاده کند. کسانی که مراحل یادگیری را طی نمی کنند؛ امکان بهره مندی از مزایای مهارت های کسب شده را از دست می دهند. با توجه به اهمیت پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی مراحل یادگیری بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مراحل یادگیری برای رسیدن به موفقیت

مراحل یادگیری برای رسیدن به موفقیت

فراموش نکنید برای اینکه از مزایای انجام کارهایتان بهره ببرید باید آن ها را اصولی به نتیجه برسانید. باری به هر جهت بودن، نیمه کاره رها کردن و ناقص انجام دادن کارهای مختلف باعث پیشرفت در زندگی نمی شوند. بنابراین اگر شما هم رسیدن به موفقیت را دوست دارید باید همواره به این نکته توجه کنید که نباید کارهایتان را غیر اصولی و نیمه کاره انجام دهید. مثلا همه ما برای پیشرفت در زندگی باید مهارت های مختلفی کسب کنیم و در عین حال موضوعات زیادی وجود دارند که از آن ها بی خبریم.

 زمانی مهارت های کسب شده بر زندگی ما تاثیر مثبت دارند که استفاده از آن ها تبدیل به عادت شود.

در واقع هنگام استفاده از مهارت هایمان نباید بر سر دو راهی قرار بگیریم، در مورد جزئیات آن ها شک کنیم و به طور کلی وقت زیادی را برای استفاده کردن از آن ها صرف کنیم. این هدف زمانی محقق می شود که همه مراحل یادگیری را به درستی پشت سر بگذاریم. مراحل مختلف یادگیری شامل مواردی هستند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

مرحله بی دانشی ناخودآگاه

همانطور که گفتیم در این دنیا موضوعات مختلفی وجود دارند که ما از آن ها بی خبر هستیم. بنابراین برای بی اطلاعی از مهارت هایی که کسب نکرده ایم؛ نگران نیستیم و درگیری ذهنی نداریم. در این شرایط از زندگی لذت می بریم، اعتماد به نفس خوبی داریم و به این موضوع فکر نمی کنیم که تا به حال چه مهارت هایی را کسب نکرده ایم. برگرد عقب دوباره بخون!

برای از جزئیات و کاربرد چارچوب Cynefin بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله بی دانشی خودآگاه

حتما تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که با مطلع شدن از اینکه یک مهارت خاص را کسب نکرده اید؛ نگران شده و اضطراب در وجودتان شدت یافته است. در این مورد از مراحل یادگیری؛ اعتماد به نفس شما کاهش می یابد ولی میزان تلاش برای یادگیری و کسب مهارت جدید بیشتر می شود. به همین علت تمرکزتان هم تقویت شده و ذهنتان را برای یادگیری جزئیات موضوع مورد نظر به کار می گیرید.

برای اطلاع از نحوه ثروت سازی با کلام، بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله دانش خودآگاه

مراحل مختلف یادگیری

بعد از اینکه جوانب مختلف مهارت جدید را یاد گرفتید؛ وارد مرحله دانش خودآگاه می شوید. در این مرحله اعتماد به نفستان افزایش می یابد و از مهارت کسب شده به صورت مداوم استفاده می کنید. در این مرحله هنوز هم هنگام استفاده از مهارت کسب شده، تمرکز خود را حفظ می کنید و به طور کلی از وجود دانش و مهارت جدیدتان مطلع هستید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

مرحله دانش ناخودآگاه

همانطور که گفتیم برای بهره مندی از مزایای مهارت های کسب شده در بالاترین سطح باید استفاده از آن ها را به یک عادت تبدیل کنید. در واقع استفاده از مهارت هایتان باید ناخودآگاه شده و نیازی به افزایش تمرکز نداشته باشد. آخرین مورد از مراحل یادگیری مربوط به مرحله دانش ناخودآگاه است. در این مرحله شما می توانید چند کار را به صورت هم زمان انجام دهید، بدون اینکه با مشکلی مواجه باشید. در این شرایط اعتماد به نفستان به اوج می رسد و می توانید چند مهارت را با یکدیگر ترکیب کنید. فراموش نکنید لازمه رسیدن به این مرحله؛ تمرین و تکرار مداوم است. مطلب سنگین نبود که؟

برای اطلاع از جزئیات منحنی ابینگهاوس بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما زمانی می توانیم ادعا کنیم در حال پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت هستیم که مهارت ها و توانمندی های جدید کسب کرده و آن ها را تبدیل به عادت کنیم. برای یادگیری مهارت های جدید هم باید همه مراحل یادگیری را پشت سر بگذاریم، در غیر این صورت در استفاده از مهارت های جدید به تسلط نرسیده و آن ها تبدیل به عادت نمی شوند.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و زبان بدن می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *