مطالعه کنید:

مهارت تمرکز

مهارت تمرکز چیست؟

هر کاری می کنم نمی تونم تمرکز کنم، کارام عقب افتادن و همینجوری دارم وقت تلف می کنم! جملاتی آشنا برای همه افراد. بدون شک هر فردی می تواند با مشکل عدم تمرکز مواجه باشد مگر اینکه مهارت تمرکز را تقویت کند. ما برای انجام کارهای مختلف مانند درس خواندن، کار کردن و حتی برنامه ریزی به متمرکز شدن ذهنمان نیاز داریم. در غیر این صورت ذهن عملکرد خوبی نداشته و نه تنها وقت زیادی تلف می شود بلکه نتیجه دلخواه نیز حاصل نخواهد شد. به همین علت یکی از عوامل کسب موفقیت، پیشرفت در زندگی، افزایش انگیزه و حتی رسیدن به آرامش، متمرکز شدن است.

تا زمانی که نتوانیم کنترل افکار و ذهنمان را در دست بگیریم، آشفتگی ذهنی ادامه داشته و تمرکزی ایجاد نمی شود. خوشبختانه برای ایجاد و افزایش تمرکز راه های مختلف و کارآمدی وجود دارند که یادگیری و سپس تمرین کردن آن ها در این زمینه به ما کمک می کنند. با توجه به اهمیت آشنایی با تمرکز و راه های افزایش آن، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف مهارت تمرکز بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مهارت تمرکز چیست؟

مهارت تمرکز چیست

تمرکز موضوعی ناآشنا نیست ولی با این حال اغلب مردم معنی آن را نمی دانند. ممکن است درک کنند که برای پیشرفت در زندگی چقدر به آن نیاز دارند و یا حتی چه موقع ذهنشان متمرکز می شود ولی نمی توانند معنی مشخصی را برای آن بیان کنند. مهارت تمرکز یک توانایی ذهنی است که سبب کنترل کردن توجه می شود. در واقع توجه و اراده با یکدیگر هم جهت شده و توجه تحت کنترل اراده قرار می گیرد. به این ترتیب ما می توانیم توجه خود را هر زمان که بخواهیم برای انجام یک کار معطوف کنیم. به بیان دیگر تمرکز به معنای به کارگیری تمام توجه برای انجام یک موضوع مشخص است.

زمانی که متمرکز می شویم، فقط یک فکر ذهن را اشغال می کند. هنگام متمرکز شدن نسبت به یک موضوع، به عوامل دیگر توجهی نمی شود. در این زمان فقط یک کار مشخص در کانون توجه قرار می گیرد. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که ما همواره در حال متمرکز شدن نیستیم. در طول شبانه روز کارهایی را به صورت هم زمان انجام می دهیم که برای هیچ کدام از آن ها تمرکز نداریم.

برای اطلاع از مفهوم قانون جذب بر روی لینک کلیک کنید.

دیوید راک؛ نویسنده کتاب “مغز شما هنگام کار” بیان می کند ما فقط 6 ساعت در طول هفته، برای انجام کارهای مختلف به صورت کامل تمرکز داریم. متمرکز شدن دارای مزایای مختلفی است که به بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند. بنابراین کسب اطلاعات بیشتر در این مورد عاملی کمک کننده برای زندگی ما محسوب می شود.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، برقراری ارتباط با دیگران و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

روش های افزایش مهارت تمرکز

روش های افزایش مهارت تمرکز

بدون تمرکز نمی توانید کارهای خود را به بهترین نحو و در مدت زمان کمتری انجام دهید.

ممکن است همین موضوع سبب از دست دادن جایگاه شغلی و یا افت تحصیلی شما شود. در نتیجه از اهدافتان دور شده و برنامه ریزی که انجام داده اید بی نتیجه باقی می ماند. کسانی که با راه های افزایش و تقویت مهارت تمرکز آشنا نیستند، جز اینکه بر میزان استرس آن ها اضافه می شود، کاری را از پیش نمی برند. به همین علت آشنایی با راه های تقویت تمرکز و سپس به کارگیری آن ها برای همه افراد ضروری است. در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین راهکارهای تقویت این مهارت کاربردی اشاره می کنیم:

محرک های بیرونی را حذف کنید

زمانی که قصد شروع مطالعه یا انجام کاری را چه در خانه و چه در محیط کاری دارید، باید محرک های بیرونی را حذف کرده و یا به حداقل برسانید.

برای مثال ابتدا زنگ گوشی موبایل خود را بیصدا کرده، تلویزیون را خاموش کنید و اگر در حال صحبت با کسی هستید به گفتگوی خود پایان دهید. برای تقویت مهارت تمرکز هنگام فکر کردن، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. وسایلی که یادآور یک خاطره خوب یا بد هستند و همیشه موجب غرق شدن شما در افکارتان می شوند را از اطراف خود دور کنید. هر کسی بهتر می داند چه چیزی تمرکز او را به هم می ریزد، بنابراین محیط پیرامون خود را بررسی کرده و عوامل مزاحم را حذف کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی نقشه ذهنی در سخنرانی بر روی لینک کلیک کنید.

چند کار را به صورت هم زمان انجام ندهید

همانطور که گفتیم تمرکز به معنای معطوف کردن تمام توجه به یک موضوع است، بنابراین نباید چند کار را به صورت هم زمان انجام دهید. ذهن زمانی می تواند متمرکز شود که یک فکر آن را اشغال کرده باشد. بنابراین به جای اینکه در یک زمان خاص به چند موضوع فکر کنید، برنامه ریزی کرده و برای هر کدام زمان مجزایی را در نظر بگیرید. با انجام این کار عملکرد ذهن افزایش یافته و نتیجه بهتری حاصل می شود.

کارهای مهم ولی غیر فوری را انجام دهید

برای اینکه بتوانید متمرکز شدن را تمرین کنید، بهتر است انجام کارهای مهمی که برای شما سرنوشت ساز و حیاتی هستند ولی در عین حال عجله ای برای انجام دادنشان ندارید را به نتیجه برسانید. در این صورت چون عاقبت آن کار برایتان مهم است ولی عجله ای هم ندارید، بیشترین میزان تمرکز را برای آن به کار می گیرید. در چنین شرایطی ذهن به تمرکز کردن عادت می کند، تمام توجه شما به یک موضوع معطوف شده و در نهایت یاد می گیرید که چه طور تمرکز کرده و آن را حفظ کنید.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت کاریزماتیک، جذابیت کلام و اصول موفقیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

انگیزه خود را افزایش دهید

تقویت مهارت تمرکز

آیا تا به حال به این موضوع دقت کرده اید زمانی که دلیل انجام یک کار را می دانید و آن هم سبب ایجاد انگیزه برای شما می شود چه قدر بهتر آن کار را انجام می دهید؟ تمام توجه و تمرکز خود را به کار می گیرید تا نتیجه فوق العاده حاصل شود. بنابراین افزایش انگیزه یکی از راه های تقویت مهارت تمرکز محسوب می شود. برای تقویت انگیزه نیز می توانید دلیل انجام دادن کار را برای خود بازگو و تکرار کنید تا اهمیت آن را درک کنید. سپس با تمام انرژی و تمرکز، کار مورد نظر را به انجام برسانید.

برای اطلاع از مفهوم قانون ارتعاش بر روی لینک کلیک کنید.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

بدون شک تا به حال چندین بار در موقعیتی قرار گرفته اید که هنگام فکر کردن به یک موضوع، درس خواندن و یا کار کردن، ذهنتان به سمت موضوعی دیگر رفته است. تا به خودتان می آیید، می بینید که در حال فکر کردن به گذشته و یا آینده ای که هنوز نیامده، هستید. رخ دادن چنین موضوعاتی سبب اتلاف وقت، از دست دادن تمرکز، کاهش عملکرد و قدرت یادگیری می شود. به همین علت بهتر است برای تقویت مهارت تمرکز از تمرینات ذهن آگاهی استفاده کنید. ذهن آگاهی به شما کمک می کند تا فکر خود را به زمان حال برگردانید، برای گذشته افسوس نخورید و کارهای مهمی که الان دارید را انجام دهید.

یوگا و مراقبه را فراموش نکنید

تمرینات یوگا و مراقبه به شما کمک می کنند تا ذهن خود را تقویت کنید.

کنترل ذهن و افکار را در اختیار گرفته و در کمترین زمان ممکن تمرکز کنید. با انجام این تمرینات می توانید کار مورد نظر را تجسم کرده و احساسی که در آن لحظه به شما دست می دهد را درک کنید. برای رسیدن به این نتیجه نیازی نیست ساعت های متوالی تمرین کنید و به تسلط در مراقبه برسید، بلکه همین که بتوانید مهارت تمرکز را تقویت کنید، کافی است.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی هوش کلامی بر روی لینک کلیک کنید.

از تکنیک پومودورو استفاده کنید

یکی دیگر از تکنیک های کارآمد و مهمی که به تقویت تمرکز کمک می کند، تکنیک پومودورو است. برای بهرمندی از نتایج این روش بسته به قدرت ذهن خود باید 15 یا 20 دقیقه تمرکز کنید، سپس 5 دقیقه به خودتان استراحت دهید. این کار را باید 4 مرتبه انجام دهید و بعد از اتمام 4 مرتبه، استراحت 20 الی 30 دقیقه ای داشته باشید. تمرین کردن این تکنیک سبب تقویت ذهن و تمرکز می شود. با کمک پومودورو می توانید در کمترین زمان ممکن تمرکز کرده و آن را حفظ کنید.

تفاوت تمرکز و توجه

تفاوت مهارت تمرکز و توجه

برخی از افراد با شنیدن توضیحاتی در مورد تمرکز، سوال می کنند که آیا تمرکز همان توجه است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر. هر چند که این دو مورد به هم شبیه هستند ولی یکسان نیستند. همانطور که گفتیم تمرکز به معنای به کارگیری تمام و کمال توجه برای انجام دادن یک کار مشخص است. زمانی که به یک موضوع خاص توجه می کنید، به چند مورد دیگر هم فکر می کنید ولی سهم بیشتر توجه شما معطوف به یک موضوع است. بنابراین تمرکز در رده و درجه ای بالاتر از توجه قرار می گیرد. با یادگیری راه های تقویت مهارت تمرکز می توانید تمام توجه خود را برای یک موضوع به کار بگیرید و آن را به بهترین نحو انجام دهید.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، شخصیت شناسی و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

فواید داشتن مهارت تمرکز

کم نیستند تعداد مهارت های ذهنی که تقویت کردن آن ها موجب کسب مزایای متعددی می شود. مثبت اندیشی، ذهن آگاهی، خودباوری و مهارت تمرکز از جمله مواردی هستند که بر زندگی ما و کسب موفقیت های مختلف، تاثیرات مثبتی دارند. ما برای انجام دادن هرکار مهمی که نتیجه آن سرنوشت ساز و حیاتی است به تمرکز نیاز داریم، بنابراین بهتر است با مزایای آن آشنا شویم:

بهبود عملکرد

زمانی که کاری را با نهایت تمرکز انجام می دهید در مرحله اول نتیجه بهتری کسب کرده و در مرحله دوم زمان کمتری را صرف می کنید. هر چه قدر تمرکز شما کمتر باشد، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا متوجه شوید چه کارهایی را باید انجام دهید. از طرفی احتمال موفقیت نیز کاهش می یابد. بنابراین اگر به فکر ارتقاء سطح عملکرد خود در کارهای مختلف هستید، بهتر است به فکر تقویت مهارت تمرکز باشد. با انجام تمرینات اصولی یاد می گیرید که چه طور به سرعت متمرکز شده و کار مورد نظر را انجام دهید.

برای اطلاع از اهمیت تقویت اراده بر روی لینک کلیک کنید.

افزایش آرامش و کاهش استرس

فواید مهارت تمرکز

حتما تا به حال در موقعیتی قرار گرفته اید که عدم تمرکز سبب ایجاد استرس شده است. زمانی که نتوانيد برای انجام کار مورد نظر، تمرکز کرده و آن را به بهترین نحو انجام دهید، مضطرب می شوید. بنابراین تقویت مهارت تمرکز موجب حفظ آرامش و کاهش استرس می شود. از این طریق نه زمان را از دست می دهید و نه از موفقیت دور خواهید شد. متاسفانه اضطراب یکی از عوامل مخرب برای ذهن محسوب می شود، به همین علت تا می توانید با استفاده از راهکارهای اصولی، استرس را کنترل کرده و کاهش دهید.

تقویت ایده پردازی

به نظر شما چرا توصیه می شود برای پیدا کردن راه حل، انجام برنامه ریزی و گرفتن تصمیمات مهم، تمرکز کنید؟ زیرا در این شرایط بازدهی ذهن افزایش پیدا کرده و تمام توانایی آن برای فکر کردن به یک موضوع، به کار گرفته می شود. بنابراین زمانی که مهارت تمرکز را تقویت می کنید، ذهنتان ایده پرداز شده و برای کسب موفقیت و پیشرفت، راهکارهای جدیدی را پیدا می کند.

برای یادگیری تکنیک های افزایش اعتماد به نفس صحبت در جمع، ارتباط موثر و اصول کاریزماتیک بودن می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

تقویت آمادگی ذهنی

اگر دست بالای دست بگذارید و برای تقویت مهارت تمرکز کاری نکنید، به مدت زمان طولانی نیاز دارید تا ذهنتان نسبت به یک موضوع متمرکز شود. این در حالی است که انجام تمرینات تقویت تمرکز سبب افزایش سرعت و آمادگی ذهنی می شود. از این طریق در مدت زمان کمتری متمرکز می شوید و تمام توجه خود را برای انجام یک کار مشخص به کار می گیرید.

برای اطلاع از نحوه برقراری ارتباط موفق بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

درس خواندن، برنامه ریزی کردن و انجام کارهای مهم، مانند غذا خوردن نیستند که به تمرکز نیازی نداشته باشند. اگر به فکر دستیابی به اهداف بزرگی هستید و پیشرفت کردن برایتان اهمیت دارد، باید از راهکارهای تقویت مهارت تمرکز مطلع شده و برای تمرین کردن، وقت صرف کنید. تا می توانید ذهن خود را پرورش داده، کنترل آن را در اختیار بگیرید و افکار منفی را دور کنید. برای یادگیری تکنیک های تاثیرگذاری بر دیگران، برقراری ارتباط و سخنوری می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد نیز می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up