نردبان انتزاع

نردبان انتزاع چیست؟

آیا هنگام صحبت کردن، مخاطبان شما در حال خمیازه کشیدن، نگاه کردن به در و دیوار یا ساعتشان هستند؟ احساس می کنید آنطور که باید، بر مخاطبان خود اثر نمی گذارید؟ آیا تا به حال اطلاعاتی در مورد نردبان انتزاع دریافت کرده اید؟ یکی از راهکارهایی که به جذاب صحبت کردن کمک می کند؛ استفاده از همین نردبان است. بدون شک ما در هر جایگاه شغلی، تحصیلی و اجتماعی که باشیم یا حتی برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده خود و دوستانمان هم به جذاب صحبت کردن نیاز داریم. فراموش نکنید منظور از جذاب حرف زدن؛ فریب دادن دیگران با بیان موضوعات غیرواقعی و افسانه ای نیست، بلکه منظور افزایش تاثیرگذاری کلام در عین واقعیت است. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف نردبان انتزاع بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

نردبان انتزاع چیست؟

نردبان انتزاع چیست

بدون شک کسانی که اطلاعی در مورد این موضوع ندارند؛ نمی توانند مفهوم آن را از روی عنوانش متوجه شوند. به نظر شما چگونه می توانیم به کمک یک نردبان، جذاب صحبت کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم موضوع نردبان انتزاع برای اولین بار توسط یک زبان شناس به نام “ساموئل هایاکاوا” مطرح شد. برای درک این موضوع باید بدانید نقطه مقابل موضوعاتی که ما به چشم می بینیم و حضور فیزیکی دارند؛ موضوعات انتزاعی هستند. موضوعاتی که به چشم دیده نمی شوند، بلکه باید به صورت ذهنی درک شوند. زمانی که پای حرف های جذاب یک نفر می نشینید و دوست ندارید صحبت های او به پایان برسند؛ فرد مقابل شما از مفاهیم عینی و انتزاعی در کنار یکدیگر استفاده می کند.

برای اطلاع از مفهوم کنسل کالچر بر روی لینک کلیک کنید.

در واقع لازم است از پایین ترین پله این نردبان؛ یعنی مفاهیم عینی و فیزیکی به بالاترین پله؛ یعنی مفاهیم انتزاعی بروید و برعکس. بنابراین باید بین پله های این نردبانِ جذاب صحبت کردن در تردد باشید. تا اینجای مطلبو گرفتین؟ برای درک بهتر این موضوع یک مثال ساده بیان می کنیم؛ شما برای کسب جایگاه شغلی موردنظرتان باید تلاش و پشتکار داشته باشید تا به موفقیت برسید. در این مثال جایگاه شغلی همان موضوع عینی است که در پله پایین قرار می گیرد. تلاش و پشتکار موضوعات انتزاعی هستند که در بالاترین پله قرار گرفته و رسیدن به موفقیت هم در پله های میانی قرار می گیرد.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، زبان بدن و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه استفاده از نردبان انتزاع

نحوه استفاده از نردبان انتزاع

همانطور که گفتیم مفاهیم عینی مانند یک جایگاه شغلی، خانه، ماشین، خرید هر وسیله ای که دوست دارید؛ در پله های اول این نردبان قرار می گیرند. در عین حال مفاهیمی مانند قدرت، تلاش، درک زیبایی های این جهان و موارد این چنینی هم در پله آخر قرار می گیرند. برای اینکه بتوانید مفهوم مورد نظرتان را به دیگران منتقل کنید باید از هردوی این موضوعات استفاده کنید. در غیر این صورت شنونده یا گنگ و گیج می شود یا برداشتی اشتباه از حرف هایتان خواهد داشت. برای استفاده از نردبان انتزاع باید قبل از شروع صحبت کردن، برای موضوع مورد نظر برنامه ریزی کنید. ابتدا باید نیاز مخاطب را بسنجید و متناسب با آن از مفاهیم عینی و انتزاعی در کنار یکدیگر استفاده کرده و بین پله های این نردبان تردد کنید. برگرد عقب دوباره بخون!

هنگامی که در حال صحبت کردن هستید و متوجه می شوید حرف هایتان جذابیتی برای مخاطبان ندارد؛ بايد لحظه ای مکث کرده و از مثال هایی عینی و انتزاعی در یک پاراگراف یا حتی یک جمله استفاده کنید. فراموش نکنید ماندن در پله های میانی نردبان انتزاع به نفعتان نیست. متاسفانه برخی افراد تصور می کنند با انجام این کار یک صحبت متعادل خواهند داشت، در حالی که این تصور اشتباه بوده و هیچ هیجان، جذابیت و درکی برای شنونده یا خواننده متن شما ایجاد نمی شود.

برای اطلاع از انواع سبک های یادگیری بر روی لینک کلیک کنید.

چگونه از نردبان بالا بروید؟

بدون شک صحبت در مورد موضوعات انتزاعی، هیجان انگیز و جذاب است. به همین علت برای اینکه صحبت هایتان جذاب به نظر برسد باید در مورد این موضوعات هم صحبت کنید. همانطور که گفتیم موضوعات انتزاعی در بالاترین پله نردبان قرار دارند، بنابراین باید از پله بالا بروید. اوه اوه عجب نکته ای بود! حال سوال مهمی که ایجاد می شود این است که چگونه از پله های نردبان انتزاع بالا برویم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم؛ صحبت کردن در مورد هدف از انجام کار مورد نظر، باعث بالا رفتن از نردبان می شود. برای مثال زمانی که صحبت از انجام یک کار مشخص به میان می آید، باید هدفی که در نهایت به آن می رسید را بیان کنید تا حرف هایتان جذاب به نظر برسد.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، آداب معاشرت و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

چگونه از نردبان پایین بیایید؟

چگونه از نردبان انتزاع پایین بیایید

همانطور که گفتیم برای اینکه حرف هایتان جذاب به نظر برسد باید بین پله های این نردبان تردد کنید. زمانی که مخاطب شما موضوع مورد نظر را هنوز درک نکرده ولی برای او موضوعی جذاب به نظر می رسد؛ باید از نردبان انتزاع پایین بیایید. باید از مثال هایی عینی استفاده کنید تا مخاطب، منظور شما را متوجه شود. برای انجام این کار می توانید از بیان سوالاتی مانند چگونه می توانیم به این هدف برسیم؟ راه درست کدام است؟ و به طور کلی سوالاتی که مطرح کننده چگونگی انجام کار مورد نظر هستند استفاده کنید. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از نحوه تشخیص چرخه یکنواخت زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

ایستادن روی یک پله

با توجه به صحبت هایی که بیان کردیم احتمالا با خودتان فکر می کنید؛ بدترین کار ماندن در یکی از پله های بالا یا پایین است. در مورد این تصور باید بگوییم استثناهایی هم وجود دارند که باعث لزوم ماندن در یک پله می شوند. برای مثال زمانی که نمی خواهید اطلاعات کاملی در مورد یک موضوع به مخاطب خود بدهید؛ می توانید بر روی پله های بالایی بمانید و مبهم صحبت کنید. از طرفی زمانی که قصد بیان جزئیات موضوع مورد نظر را دارید باید بر روی پله های پایینی بمانید و مثال های ساده و عینی را مطرح کنید. بنابراین باید حواستان به موضوع، نیاز مخاطب و حتی میزان اطلاعاتی که قصد بیان کردن آن ها دارید، باشد.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

همه ما در موقعیت هایی قرار می گیریم که باید با صحبت هایمان بر مخاطبان تاثیر بگذاریم. برای شرکت در یک مصاحبه شغلی، برقراری یک رابطه اجتماعی و یا حتی آموزش یک موضوع به دیگران باید جذاب صحبت کنیم. استفاده از نردبان انتزاع در این مورد به ما کمک می کند. این نردبان بیان کننده لزوم صحبت در مورد مفاهیم عینی و انتزاعی در کنار یکدیگر است.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، هوش کلامی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *