مطالعه کنید:

ایده پردازی

ایده پردازی چیست؟

آیا می دانید ایده پردازی یکی از ویژگی های مهم افراد موفق است؟ کسانی که در حوزه کسب و کار، تحصیل و حتی زندگی شخصی خود موفق هستند از توانایی خلاقیت خود استفاده می کنند. در موقعیت های حساس زندگی از قدرت ذهن خود بهره برده و ایده های جدید را مطرح می کنند. یکی از مهم ترین و در واقع رایج ترین سوالاتی که در این زمینه مطرح می شود این است که ایده پرداز بودن چه فوایدی دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خلق ایده های جدید به رفع مشکلات، عبور از چالش ها و حل مسائل جدید کمک می کند. در نتیجه موجب پیشرفت در زندگی شده و ما را به اهدافی که داریم نزدیک می کند. بنابراین همه ما باید اطلاعات خود را پیرامون این موضوع گسترش داده و توانایی خلاقیت خود را تقویت کنیم. با توجه به اهمیت ایده پرداز بودن برای پیشرفت در زندگی، ما قصد داریم در این مقاله جوانب مختلف ایده پردازی را بررسی کنیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ایده پردازی چیست؟

ایده پردازی چیست

برای درک بهتر و درست مفهوم ایده پردازی (Ideation) ابتدا باید با معنی ایده آشنا شوید. به نظر شما معنی ایده چیست؟ زمانی که به یکی از اطرافیان خود می گویید ایده جدیدی دارید منظور شما چیست؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم برای ایده می توان معانی مختلفی را در نظر گرفت. برای مثال می توانیم بگوییم ایده یک تصور ذهنی است. یا اینکه می توان آن را به یک راهکار، فکر یا راه حل جدید تعبیر کرد که به ما در تحقق یک هدف خاص کمک می کند.

ایده پردازی به معنای فرآیند خلاقانه محقق ساختن ایده هاست.

البته توجه داشته باشید که این فرآیند می تواند منجر به گسترش، پرداختن به جزئیات و تکمیل ایده شود. بنابراین نمی توانیم بگوییم که این فرآیند فقط مسیر بین خلق ایده و تحقق هدف را به ما نشان می دهد، بلکه مسیر را هموار کرده و ایده را کامل تر می کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید محدود نبودن موقعیت خلق ایده و پرداختن به آن است.

برای اطلاع از فواید گفتگو با خود بر روی لینک کلیک کنید.

در واقع نباید تصور کنیم که ایده های جدید فقط برای رفع مشکلات خلق و مطرح می شوند. بلکه شما می توانید برای راه اندازی یک کسب و کار جدید، آغاز یک پروژه دانشگاهی و حتی بهبود شرایط زندگی شخصی فکر، تصور ذهنی یا ایده جدیدی را مطرح کنید. این مورد دقیقا همان اقدامی است که کارآفرینان موفق انجام می دهند. یک فرد موفق که در حوزه کاری پیشرفت می کند منتظر تقلید کردن از دیگران نمی ماند، بلکه از ذهن و توانایی خلاقیت خود برای ایجاد طرح ها و ایده های جدید استفاده می کند.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، ارتباط موثر و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

مراحل ایده پردازی

مراحل ایده پردازی

همه ما توانایی فکر کردن داریم، می توانیم جوانب مختلف یک موضوع را بررسی کرده و به یک راهکار اصولی برسیم. البته چنین اقداماتی زمانی انجام می شود که به تقویت ذهن اهمیت داده و به اصطلاح از ذهنمان کار بکشیم. به خودمان سخت بگیریم و تمرین کنیم تا بتوانیم در موقعیت های مختلف، تصمیمات درست بگیریم. نکته مهمی که در این مورد مطرح می شود قدرت تصمیم گیری است.

کسانی که برای تصمیم گیری در مورد موضوعات مختلف به دیگران وابسته اند، نمی توانند ایده هایی که به ذهنشان می رسد را عملی کنند.

این افراد نمی توانند از میان راهکارهایی که در ذهن خود تصور کرده اند یکی را انتخاب کرده و یک تصمیم قاطعانه بگیرند. با توجه به توضیحات گفته شده باید بدانیم که ایده پردازی مراحل مختلفی دارد. اگر قصد زرنگی داشته باشیم و یکی از این مراحل را حذف کنیم دیگر مسیر بین خلق ایده تا تحقق هدف شکل نمی گیرد. بنابراین چنانچه رسیدن به موفقیت برایتان اهمیت دارد باید به اندازه کافی وقت صرف کرده و یک خلاقیت کامل داشته باشید. به همین علت بهتر است در ادامه مطلب با مراحل ایده پردازی آشنا شوید:

مطرح کردن ایده های مختلف

سعی کنید برای حل یک مسئله، مشکل و یا عبور از یک چالش راهکارهای مختلفی را مطرح کنید. همانطور که گفتیم باید به ذهن خودتان فشار بیاورید تا بتوانید در موقعیت های مختلف، راهکارهای متفاوتی را خلق کنید. تصور نکنید که اولین راهکار قطعا کارآمد بوده و بهترین راه حل محسوب می شود. بلکه برای افزایش احتمال موفقیت و تحقق هدف مورد نظر باید ایده های مختلفی را مطرح کنید. ذهن خود را محدود نکرده از محیط امن خارج شوید، تغییر ایجاد کنید و به راهکارهای جدید برسید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

انتخاب ایده مناسب

بعد از اینکه راهکارها و اندیشه های مختلفی را مطرح کردید حال باید همه آن ها را مورد بررسی قرار دهید. جوانب مختلف راهکارها را نقد کرده و هیچ نقطه مبهمی را باقی نگذارید. سپس باید از قدرت و توانایی تصمیم گیری خود استفاده کرده و مناسب ترین ایده را انتخاب کنید. همانطور که گفتیم کسانی می توانند این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارند که شخصیتی مستقل داشته و توانایی تصمیم گیری داشته باشند. در غیر این صورت حتی اگر بهترین راهکارها را هم مطرح کرده باشند نمی توانند یکی از آن ها را انتخاب کنند.

اجراسازی ایده منتخب

برای تحقق هدفی که در نظر دارید باید راهکار مناسب را از میان ایده های مختلف انتخاب کرده و آن را اجرا کنید. در واقع ایده پردازی بدون اجرا کردن راهکار منتخب معنا نداشته و ناقص محسوب می شود. همانطور که گفتیم هیچ یک از این مراحل نباید برای کوتاه شدن زمان تحقق هدف، کنار گذاشته شوند. در غیر این صورت نه هدفی محقق می شود و نه موفقیتی به دست می آید. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد امکان جایگزین کردن ایده هاست. در واقع زمانی که متوجه می شوید ایده انتخاب شده قابلیت اجراسازی ندارد باید آن را کنار بگذارید. سپس به سراغ سایر ایده ها رفته و یک مورد جایگزین و در عین حال مناسب را انتخاب کنید و به مرحله اجراسازی وارد شوید.

برای اطلاع از روش های چهره خوانی بر روی لینک کلیک کنید.

روش های ایده پردازی

روش های ایده پردازی

زندگی همواره به آرامی در یک مسیر پیش نمی رود. در واقع اگر قصد رسیدن به موفقیت و ساختن یک زندگی ایده آل را دارید باید تغییر ایجاد کنید. به ساکن بودن زندگی عادت نکرده و اقدامات مهمی را انجام دهید. برای به دست آوردن یک جایگاه شغلی منتظر رخ دادن معجزه نباشید و به جای انتظار داشتن از دیگران خودتان دست به کار شوید. ابتدا هدف گذاری کنید تا بدانید چه خواسته هایی دارید. سپس برای تحقق آن ها ایده پردازی کرده و مراحل آن را پشت سر بگذارید. بهتر است بدانیم مطرح کردن ایده های مختلف و طی کردن مراحل اجراسازی آن ها به کمک روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

روش فردی

هر کسی توانایی فکر کردن، خلاقیت و ایده پردازی دارد.

باید این توانایی را تقویت کرده و ذهن خود را برای مطرح کردن راهکارها در موقعیت های مختلف آماده کنید. بنابراین همه ما می توانیم به تنهایی و به صورت فردی راهکارهای مختلف را برای تحقق یک هدف یا رفع یک مشکل مطرح کنیم. از میان آن ها مناسب ترین گزینه را انتخاب کرده و آن را اجرا کنیم.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

روش گروهی با اعضای مشخص

زمانی که چند نفر به بررسی یک موضوع خاص می پردازند، تعداد این افراد مشخص است و همه آن ها در کنار هم قرار می گیرند، ایده پردازی گروهی با اعضای مشخص انجام می شود. همه این افراد برای تحقق یک هدف مشترک راهکارهایی که به ذهنشان می رسد را مطرح می کنند. سپس همه ایده ها را بررسی کرده و بهترین آن ها را انتخاب می کنند. در نهایت وارد مرحله اجراسازی شده و برای تحقق هدف مشترک خود تلاش می کنند. این روش می تواند برای حل مسائل کاری توسط کارمندان و کارفرمای یک شرکت یا میان اعضای یک خانواده مورد استفاده قرار بگیرد.

برای اطلاع از انواع مهارت های زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

روش گروهی با اعضای نامشخص

شرایطی را تصور کنید که برای انجام یک کار مهم فراخوان داده شده و از همه مردم درخواست می شود ایده ها و راهکارهای مورد نظر خود را بیان کنند. در این شرایط همه افراد یکدیگر را نمی شناسند و اعضاء مشخص نیستند. برای بررسی راهکارها نیز یک نفر انتخاب شده و در نهایت ایده ای که او تایید می کند به مرحله اجراسازی می رسد.

انتخاب روش ایده پردازی وابسته به شرایط مختلفی است و نمی توان گفت همه مردم در هر موقعیتی باید از یکی از این روش ها استفاده کنند.

خلاصه مطلب

پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت برای هر کسی مهم است. برای تحقق اهداف و رسیدن به خواسته ها باید شرایطی را نیز فراهم کنید، در غیر این صورت هیچ هدفی محقق نمی شود. برای مثال باید ایده پردازی کرده و راهکارهای اصولی را مطرح کنید. سپس بهترین ایده را انتخاب و اجرا کنید.

برای یادگیری تکنیک های موفقیت کلامی، جادوی جذابیت و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up