اهداف SMART

مشخص نمودن اهداف SMART

آیا از اینکه نمی توانید به تعدادی از اهدافتان دست پیدا کنید، ناراحت هستید؟ آیا پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت، سخت تر از آن چیزی است که تصور می کنید؟ آیا برنامه ریزی هایتان باعث رسیدن به موفقیت نمی شوند؟ اگر شما هم با چنین موانع و مشکلاتی مواجه هستید؛ باید با اهداف SMART و نحوه تعیین آن ها آشنا شوید. بدون شک همه راهکارها و برنامه ریزی هایی که افراد مختلف به روش هایی متفاوت تعیین می کنند؛ برای رسیدن به موفقیت موثر و کافی نیستند.

اینکه فکر کنید بزرگترین هدف زندگی را با نوشتن یک برنامه ای که مثلا مشخص کننده زمان بیدار شدن از خواب، خروج از خانه، استراحت و مطالعه باشد به دست می آورید؛ تصور اشتباهی است. ابتدا باید یکسری نکات را در مورد هدفتان بررسی کرده و در صورت نیاز هدف را اصلاح کنید. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف اهداف SMART بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

اهداف SMART چه نوع اهدافی هستند؟

اهداف SMART چه نوع اهدافی هستند

بدون شک هر کسی در طول زندگی اهدافی را مشخص می کند که هیچ گاه به آن ها دست پیدا نخواهد کرد. به نظر شما علت این موضوع چیست؟ چرا برخی اهداف غیر قابل دستیابی هستند؟ بهتر است بدانید هر هدفی که ما در ذهنمان تعیین می کنیم متناسب با توانایی هایی که داریم، زمانی که در اختیار است و یا شرایطی که در آن قرار گرفته ایم نیستند. به همین علت حتی اگر بهترین برنامه ریزی را هم داشته باشیم نمی توانیم به چنین اهدافی دست پیدا می کنیم. در این شرایط اهداف SMART به کمک آمده و روش هدف گذاری درست را به ما نشان می دهند.

برای اطلاع از جزئیات تکنیک اسکمپر بر روی لینک کلیک کنید.

اهداف اسمارت؛ اهدافی هستند که به طور کامل بررسی شده اند و هیچ جای ابهام یا تناقضی در موردشان باقی نمانده است.

این اهداف ممکن است حاصل اصلاح یکسری هدف دیگر باشند، بنابراین بهینه شده و از کاهش انگیزه فرد جلوگیری می کنند. این اهداف به پیدا کردن منابع مورد نیاز کمک کرده و به طور کلی شرایط را برای تحقق خواسته هایمان فراهم می کنند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

چگونه می توانیم اهداف SMART را مشخص کنیم؟

شاید در نگاه اول تصور کنید اهداف اسمارت، اهدافی مربوط به یک حوزه خاص هستند، ولی همانطور که گفتیم منظور از اهداف SMART؛ اهدافی هستند که با در نظر گرفتن و بررسی یکسری معیارها تعیین می شوند. در این میان ممکن است اهدافی که با این معیارها فاصله بسیار زیادی دارند، اصلاح شده و تغییر کنند. به طور کلی می توان گفت به کمک روش هدف گذاری SMART می توانید اهدافی قابل دستیابی و منطقی را تعیین کنید، سپس به کمک افزایش انگیزه برای رسیدن به آن ها برنامه ریزی کرده و به اندازه کافی تلاش کنید. تا اینجای مطلبو گرفتین؟ نام این روش از کنار هم قرار گرفتن حرف ابتدای 5 کلمه که بیان کننده پنج معیار برای هدف گذاری هستند، تعیین شده است. برای تعیین اهداف اسمارت باید هدف مورد نظر را مطابق با معیارهای نامبرده در ادامه مطلب، تعیین کنید:

هدف باید مشخص باشد (Specific)

برای هدف گذاری باید کلی گویی و مبهم صحبت کردن را کنار بگذارید. برای تعیین اهداف SMART باید واضح و مشخص، هدف مورد نظر را تعیین کنید. در غیر این صورت نمی دانید باید برای رسیدن به چه چیزی برنامه ریزی کرده و تلاش خود را به کار بگیرید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از مفهوم سایه شخصیت بر روی لینک کلیک کنید.

هدف باید قابل اندازه گیری باشد (Measurable)

تعیین اهداف SMART

برای پیشرفت در زندگی باید اهدافی را انتخاب کنید که قابل اندازه گیری هستند. منظور از قابل اندازه گیری بودن؛ یعنی اینکه بتوانید میزان پیشرفت خود را در طول مسیر رسیدن به همان هدف، اندازه گیری کرده و بررسی کنید.

هدف باید قابل دستیابی باشد (Achievable)

در ادامه معیارهایی که برای تعیین اهداف SMART در نظر می گیرید؛ به قابل دستیابی بودن هدف هم باید توجه کنید. باید اهدافی را تعیین کنید که متناسب با توانایی ها و شرایط شما باشند. در غیر این صورت در میانه مسیر متوقف شده و دیگر توانی برای ادامه دادن نخواهید داشت.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

هدف باید مناسب و مرتبط باشد (Relevant)

این معیار زمانی که مطمئن هستید هدف مورد نظر برایتان مهم است و با سایر اهداف مرتبط در یک جهت قرار دارد، معنا پیدا می کند. بنابراین در این شرایط انگیزه خود را برای دستیابی به هدف تعیین شده به کار می گیرید و مسئولیت ساختن زندگی را برعهده خواهید گرفت.

هدف باید محدود به زمان باشد (Time_bound)

هدفی که مشخص می کنید براساس یکی دیگر از معیارهای اهداف SMART باید محدود به زمان باشد. منظور از این معیار؛ مشخص کردن بازه زمانی برای انجام دادن کارهای مورد نیاز جهت دستیابی به هدف. در شرایطی که بازه زمانی را مشخص می کنید؛ تمرکز و انگیزه کافی برای دستیابی به هدف را به کار خواهید گرفت. دیدی چی شد؟

برای اطلاع از نکات آداب معاشرت با خانم ها بر روی لینک کلیک کنید.

مزایا و معایب اهداف SMART

مزایا و معایب اهداف SMART

تا به حال روش های مختلفی برای هدف گذاری مطرح شده اند که به همه آن ها مزایا و معایبی هم نسبت داده شده است. در واقع با توجه به اینکه دیدگاه هر کسی متفاوت از دیگران است؛ هر موضوعی می تواند از نظر یک نفر مثبت و سازنده و از نظر فرد دیگر، دارای معایب متعددی باشد. اهداف SMART هم از این موضوع مجزا نیستند؛ برای مثال همین که به کمک معیارهای تعیین اهداف اسمارت می توانیم اهداف قابل دستیابی برای خودمان تعیین کنیم و به آن ها برسیم، نشان دهنده مزیت این روش هدف گذاری است. به این ترتیب از اتلاف انگیزه، انرژی مثبت، تلاش، سرمایه و وقت ما جلوگیری شده و اصولی برای ساختن آینده تلاش می کنیم.

از طرفی برخی افراد معتقدند اهداف اسمارت در بلندمدت پاسخگوی پیشرفت در زندگی نبوده و یک روش هدف گذاری مناسب برای اهداف بلندمدت محسوب نمی شود زیرا از انعطاف پذیری برخوردار نیست. با توجه به اینکه معیارهای این روش ثابت هستند؛ احتمال ضعیف شدن قدرت خلاقیت هم برای آن وجود دارد، ولی به طور کلی روشی کارآمد برای جلوگیری از رخ دادن خطا و دنبال کردن اهداف غیر قابل دستیابی محسوب می شود.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب
همه ما برای پیشرفت در زندگی و رسیدن به موفقیت باید هدف گذاری کنیم. اهدافی که در نظر می گیریم باید متناسب با توانایی های ما باشند، از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری کرده و در عین حال مناسب با شرایط و سایر اهداف نیز باشند. اهداف SMART همه این ویژگی ها را دارند زیرا براساس یکسری معیار مشخص، تعیین می شوند.

برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، نقشه ذهنی در سخنرانی و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *