زبان بدن در تدریس

استفاده از زبان بدن در تدریس

یکی از معلمای ما انگار باهامون دعوا داره از بس اخم می کنه، بعضی وقتا کل ساعت کلاسو رو صندلی می شینه، نه حرکتی می کنه، نه لبخندی می زنه، کلا کلاسش جذاب نیست! آیا شما هم با چنین معلمی برخورد داشته اید؟ متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که از تکنیک های زبان بدن در تدریس مطلع نبوده و کلاس هایی کسل کننده برگزار می کنند. در نتیجه نه تنها کیفیت کلاس ها و به طبع تعداد شاگردانشان افزایش نمی یابند، بلکه ثابت هم نبوده و روند کاهشی دارند. به همین علت پیشرفت در حوزه تدریس برای چنین افرادی تبدیل به یک رویا می شود. این در حالی است که برخی معلمان، مربیان و اساتید هم هوشمند عمل کرده و زبان بدن خود را تقویت می کنند، در نتیجه روز به روز به اهداف حرفه ای خود نزدیکتر می شوند. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی تکنیک های مختلف زبان بدن در تدریس بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

استفاده از زبان بدن در تدریس

استفاده از زبان بدن در تدریس

آیا تا به حال مطلبی در مورد زبان بدن خوانده اید یا توضیحاتی در این مورد شنیده اید؟ آیا می دانید تکنیک های زبان بدن کدامند و چه کاربردی دارند؟ موضوع زبان بدن و استفاده از تکنیک های آن، این روزها مورد توجه قرار گرفته و تاثیر شگفت انگیزی بر برقراری روابط اجتماعی، کاری، عاطفی و حتی برگزاری کلاس های آموزشی دارد. برخلاف تصور بسیاری از مردم حرکات بدن و چهره ما در کنار کلماتی که به زبان می آوریم، معانی مختلفی را به فرد مقابل منتقل می کنند. به همین علت علاوه بر اینکه نباید یکسری کارها را انجام دهید، بلکه باید انجام یکسری دیگر را نیز تمرین کنید.

زبان بدن در تدریس موضوعی است که بر جذابیت رفتاری یک معلم، مربی و استاد تاثیر می گذارد. استفاده از تکنیک های زبان بدن به برقراری ارتباط بهتر میان معلمان و شاگردان کمک می کند. به همین علت تمامی کسانی که موضوعی را به دیگران آموزش می دهند و به اصطلاح، کلاس برگزار می کنند؛ باید از این تکنیک ها استفاده کنند. در غیر این صورت امکان پیشرفت آن ها از بین می رود. به همین منظور در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین تکنیک های زبان بدن که برای تدریس موثر واقع می شوند، اشاره می کنیم:

از ژست قدرت استفاده کنید

آیا می دانید منظور از ژست قدرت (Power posing) چیست؟ زمانی که بدن خود را در حالت گسترده نگه می دارید؛ از ژست قدرت استفاده می کنید. حال منظور از حالت گسترده چیست؟ وقتی شانه هایتان را بالا گرفته و به عقب می کشید، دست هایتان از بدن فاصله دارند، قفسه سینه صاف، سر رو به بالا و پاهایتان استوار بر روی زمین قرار گرفته اند؛ بدنتان در حالت گسترده است. در این شرایط اعتماد به نفس خود را به نمایش گذاشته و برای مخاطبان جذاب به نظر می رسید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از نحوه برخورد با افراد عصبی بر روی لینک کلیک کنید.

از دست هایتان استفاده کنید

حتما تا به حال با کسانی برخورد داشته اید که دست هایشان را در جیب می گذارند، در پشتشان به هم گره می زنند و یا بدون حرکت در کنار بدن نگه می دارند. آیا چنین رفتاری برایتان جذاب است؟ بدون شک استفاده نکردن از دست ها هیچ جذابیتی ندارد. بنابراین حین صحبت کردن با مخاطبان، ارائه محتوای آموزشی و حتی رفع مشکلات و ابهامات شاگردان؛ باید از دست هایتان استفاده کنید. این مورد از تکنیک های زبان بدن در تدریس، توجه مخاطبان را به شما جلب می کند.

ارتباط چشمی برقرار کنید

تکنیک های زبان بدن در تدریس

برای اینکه بر ارتباط گیری با مخاطبان خود تاثیر مثبت داشته باشید و همواره آن ها را در حالت آماده باش برای واکنش نشان دادن به صحبت ها و کارهایتان نگه دارید؛ باید با آن ها ارتباط چشمی برقرار کنید. از طریق این مورد از تکنیک های زبان بدن در تدریس به مخاطبان خود نشان می دهید به آن ها توجه داشته و فقط قصد ارائه یکسری توضیحات آن هم از سر رفع تکلیف، ندارید. دیدی چی شد؟

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

آراستگی ظاهری را فراموش نکنید

ببین وقتی می خوای بری سر کلاس؛ 25 قلم خودتو آرایش کن، یه خط ریشی بذار که شاگردات انگشت به دهن بمونن! این ها توصیه های کسانی هستند که درک درستی از زبان بدن ندارند. این افراد تصور می کنند آراستگی ظاهری یعنی تعجب برانگیز بودن، در حالی که این تصور کاملا اشتباه است.

برای استفاده از زبان بدن در تدریس باید طرز لباس پوشیدنتان متناسب با يک محیط آموزشی باشد.

کسی به شما نمی گوید آرایش نکنید یا لباس زیبا نپوشید، بلکه باید هر کاری را در محیط های آموزشی در حد اعتدال انجام دهید.

تُن صدای مناسب داشته باشید

نه پچ پچ کنید، نه فریاد بزنید و نه فیلم بازی کنید! برای اینکه صدایتان جذاب به نظر برسد باید تُن صدای مناسب داشته باشید. از لرزش صدا یا گرفتگی آن هنگام صحبت کردن، خودداری کنید و به طور کلی گوش شنونده را با صدای خود نوازش کنید. برگرد عقب دوباره بخون!

یک جا نشین نباشید

احتمالا با خواندن این عنوان به مباحث آموزشی درس جغرافیا در دوران مدرسه فکر می کنید. ارتباط این موضوع با زبان بدن در تدریس بر می گردد به میزان جذابیت شما برای شاگردان. زمانی که فقط و فقط پشت میزتان می نشینید یا مدام در حال راه رفتن در بین صندلی ها هستید؛ یا باعث خمیازه کشیدن شاگردان خواهید شد و یا اعصاب خوردی آن ها. بنابراین بهتر است اعتدال را در این مورد رعایت کرده و تک بُعدی عمل نکنید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

حالت چهره خود را تغییر دهید

اصول زبان بدن در تدریس

یک ماسک دائمی به چهره خود نزنید و مدام در حال نشان دادن یک حالت نباشید. برای اینکه بتوانید به کمک زبان بدن در تدریس بر مخاطبان تاثیر بگذارید؛ باید احساسات و هیجانات خود با حالت چهره تان نشان دهید. برای مثال جذاب بودن یک مبحث، آسان بودن و غیره را به کمک چهره تان نشان دهید تا تدریس شما از یکنواختی خارج شود.

لبخند زدن را فراموش نکنید

به جای اینکه با اخم و بالا انداختن ابرو به کلاس وارد شوید، بهتر است با لبخند این کار را انجام دهید. چهره شاداب و مهربان شما تاثیر مثبتی بر ذهن مخاطبان به جای می گذارد. بنابراین لبخند زدن را تمرین کرده و آن را به عنوان یکی از تکنیک های زبان بدن در تدریس، تبدیل به یک عادت کنید. بدون شک انرژی مثبتی که از این طریق به مخاطبان منتقل می کنید به شما بازگشت داده خواهد شد.

برای اطلاع از آسیب های تظاهر به احساسات غیرواقعی بر روی لینک کلیک کنید.

مصنوعی رفتار نکنید

حتما تا به حال با کسانی برخورد داشته اید که لبخند زدن، معاشرت کردن و حتی ابراز احساسات آن ها هم مصنوعی و ساختگی است. چنین کسانی نه تنها برای دیگران جذاب به نظر نمی رسند، بلکه کمتر کسی پیدا می شود که تمایلی به برقراری و حفظ ارتباط با آن ها داشته باشد. به همین علت سعی کنید با جان و دل با دیگران رفتار کنید نه از سر اجبار، حتی اگر ارتباطی محدود و غیر صمیمی دارید.

خلاصه مطلب

برای جذاب به نظر رسیدن، تاثیرگذاری بر دیگران و حفظ ارتباط با آن ها راهکارهای مختلفی وجود دارند که یکی از آن ها استفاده از زبان بدن است. در این میان تکنیک های زبان بدن در تدریس به شما کمک می کنند تا برای شاگردان خود جذاب بوده و کلاسی کسل کننده نداشته باشید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، جادوی جذابیت و آداب معاشرت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *