ماتریس چارچوب بندی

ماتریس چارچوب بندی چیست؟

بدون شک هر کسی دوست دارد در حوزه کاری خود پیشرفت کند. رسیدن به موفقیت، اهداف و خواسته ها نیز وابسته به عوامل مختلفی مانند توانایی حل مسئله، خلاقیت و ایده پردازی هستند. گاهی اوقات هر کاری که انجام می دهیم، راه حل مناسبی برای رفع مشکل یا به نتیجه رسیدن موضوع مورد نظر پیدا نمی کنیم. در این شرایط باید از ماتریس چارچوب بندی استفاده کنیم و زاویه دید خود را تغییر دهیم.

متاسفانه یکی از موضوعاتی که تبدیل به مانعی برای رسیدن به موفقیت می شود؛ پافشاری به ماندن در یک موقعیت، یک زاویه دید مشخص و حتی انجام یک کار تکراری است. گاهی لازم است تغییراتی را ایجاد کنیم تا آنچه که تا به حال ندیده ایم را مشاهده و تجربه کنیم. در این شرایط بهتر می توانیم به خواسته هایمان برسیم یا مشکلات را حل کنیم. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف مارتیس چارچوب بندی بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ماتریس چارچوب بندی چیست؟

ماتریس چارچوب بندی چیست

اگر تا به حال تصویری از چهره عقاب به صورت تمام رخ ندیده اید، پیشنهاد می کنیم این تصویر را سرچ کرده و مشاهده کنید. عقابی که نماد قدرت و زیبایی است و برای نشان دادن ابهت او، تصاویری را از نیم رخ این پرنده نمایش می دهند؛ تمام رخی بامزه دارد. به کمک تصویر تمام رخ عقابی که دیگر خبری از قدرت و زیبایی او نیست و فقط بامزه بودن به چشم می آید، می توانید از تاثیر تغییر زاویه دید به خوبی مطلع شوید. گاهی لازم است برای پی بردن به جزئیات بیشتر، پیدا کردن راهکارهای بهتر و به طور کلی رسیدن به موفقیت؛ از یک زاویه دیگر به قضیه نگاه کنیم.

برای اطلاع از جزئیات چارچوب Cynefin و کاربرد آن در زندگی بر روی لینک کلیک کنید.

گاهی در حوزه کسب و کار خود در شرایطی قرار می گیرید که راهکارهای قبلی دیگر موثر واقع نمی شوند، به همین علت باید ایده های خلاقانه تری را مطرح کنید. مارتیس چارچوب بندی دقیقا همین موضوع را بیان می کند و بر تغییر زاویه دید، تاکید دارد. مارتیس چارچوب بندی توسط فردی به نام “مایکل مورگان” مطرح شده است و کمک بسزایی در رفع مشکلات، گذشتن از موانع و انجام کارهایی مهم به واسطه تغییر زاویه دید داشته است. برگرد عقب دوباره بخون!

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، هوش کلامی و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

کاربرد ماتریس چارچوب بندی

مایکل مورگان برای برطرف کردن مشکلات، موانع، انجام کارهای جدید، حل مسئله و حتی گسترش حوزه های کسب و کار؛ مدل ماتریس چارچوب بندی را مطرح کرده است. در واقع می توان گفت درست است که هدف اصلی این مدل؛ پیدا کردن راهکارها و ایده های جدید و خلاقانه برای موضوعات کاری و حوزه کسب و کار است، ولی می توان آن را به موضوعات دیگر هم ربط داد. برای مثال شما می توانید برای انجام یک کار جدید در حوزه تحصیل، تربیت فرزندان، فعالیت های اجتماعی و غیره هم از این مدل استفاده کنید. نکته مهم ماجرا این است که بتوانید زاویه دید خود را تغییر داده و راهکارهای جدید و بهتر را پیدا کنید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از مفهوم نردبان انتزاع بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه استفاده از ماتریس چارچوب بندی

نحوه استفاده از ماتریس چارچوب بندی

همانطور که گفتیم این ماتریس بیان کننده اهمیت تغییر زاویه دید است. در واقع برای اینکه بتوانید راهکارها و ایده های خلاقانه تری را درمورد یک موضوع پیدا کنید؛ باید از زوایای دیگری هم به این موضوع فکر کنید. باید خود را به جای افراد دیگری هم قرار دهید و مثل آن ها فکر کنید، زیرا هر کسی با توجه به تجربه هایی که کسب کرده است، در مورد یک موضوع خاص به یک نحو بخصوص فکر می کند. برای اینکه بتوانید از ماتریس چارچوب بندی برای پیدا کردن راهکارهای جدید استفاده کنید باید مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

گام اول؛ رسم یک جدول

به طور معمول برای استفاده از این ماتریس یک جدول چهار خانه رسم می شود که موضوع مورد بررسی در قسمت میانی این جدول مطابق با تصویر قبلی همین مقاله نوشته خواهد شد. نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که شما می توانید تعداد خانه های جدول را افزایش دهید و زوایای دید بیشتری را ایجاد کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

گام دوم؛ تعیین زاویه دید

برای تعیین زاویه دید روش های مختلفی وجود دارند که رایج ترین آن ها؛ رویکرد 4P و روش تخصص های گوناگون هستند. براساس رویکرد 4P باید 4 بُعد که شامل؛ محصول، برنامه ریزی، توانایی و افراد هستند را در چار خانه جدول قرار داده و مورد بررسی قرار دهید. برای بررسی هرکدام از این بُعدها می توانید سوالاتی مانند موارد نامبرده در ادامه مطلب را مطرح کرده و پاسخ آن ها را پیدا کنید:

بُعد برنامه ریزی: آیا برنامه ریزی که انجام داده ایم قابلیت بهبود دارد؟ برنامه طراحی شده چه مشکلات یا کمبودهایی دارد؟

بُعد محصول: آیا محصول مورد نظر درست قیمت گذاری شده است؟ آیا قابل اطمینان است؟ آیا این محصول برطرف کننده نیاز مصرف کننده هست؟ این محصول ممکن است چه مشکلاتی را نمایان کند؟

برای اطلاع از مفهوم طرز فکر رشد بر روی لینک کلیک کنید.

بُعد توانایی: اگر بخواهیم فروش را گسترش دهیم با چه مشکلاتی مواجه هستیم؟ چگونه می توانیم فروش را بالا ببریم؟

بُعد افراد: افراد مختلف اعم از تولید کننده، مشتری، کارمند فروش و غیره چه نظراتی در این مورد دارند؟ این افراد چه تاثیری بر مسئله مورد نظر دارند؟ چرا مشتریان این محصول را نمی خرند؟

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، آداب معاشرت و شخصیت شناسی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

از طرفی اگر قصد استفاده از روش تخصص های گوناگون برای تعیین زاویه دید دارید، باید بدانید روش مذکور به این علت مورد استفاده قرار می گیرد که از زاویه دید کسانی که در موضوع مورد نظر درگیر هستند، مطلع شوید. استفاده از این روش زمانی موثر واقع می شود که از زاویه دید افراد مختلف، موضوع مورد نظر را بررسی کنید.

گام سوم؛ طوفان فکری

بعد از انجام مراحل قبلی، حال باید بارش فکری راه بیندازید و به موضوعات مرتبط با مسئله، مشکل، مانع و به طور کلی کار مورد نظر فکر کنید. به این ترتیب می توانید درک بهتری از موضوع داشته و به کمک تغییر زاویه دید، راهکارهای بهتری را پیدا کنید.

برای اطلاع از نحوه ایده پردازی به کمک روش شش کلاه تفکر بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ایجاد تغییرات؛ موضوعی است که اغلب مردم در مقابل آن مقاومت می کنند، در حالی که اعمال تغییرات برای پیشرفت در زندگی ضروری محسوب می شود. یکی از موضوعاتی که می توان تغییرات را در مورد آن اعمل کرد؛ زاویه دید است. مدل ماتریس چارچوب بندی به ما می گوید برای رفع مشکلات، گذشتن از موانع و حتی انجام کارهای جدید بهتر است زاویه دید خود را تغییر دهید.

برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، جادوی جذابیت و نقشه ذهنی در سخنرانی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *