منحنی ابینگهاوس

منحنی ابینگهاوس

آیا شما هم از اینکه بخش عمده ای از مطالب یاد گرفته شده را به مرور زمان فراموش می کنید، با مشکل مواجه هستید؟ آیا تا به حال برای جلوگیری از فراموشی مطالب، کاری انجام داده اید؟ منحنی ابینگهاوس روند فراموشی مطالب آموخته شده را به ما نشان می دهد. براساس این منحنی همه ما بعد از گذشت بازه های زمانی مختلف، درصدهای متفاوتی از مطلب آموخته شده را فراموش می کنیم. بنابراین باید در فواصل زمانی درست و اصولی، مطالب را مرور کنیم.

متاسفانه اغلب مردم از فواصل زمانی مرور مطلع نبوده و مطلبی که امروز مطالعه می کنند را به امان خدا می سپارند؛ نه مرور می کنند و نه کاری برای تثبیت مطلب در ذهنشان انجام می دهند. در نتیجه دانش آموزان و دانشجویان سر جلسه امتحان با مشکل مواجه شده و بقیه مردم هم برای یادآوری مطالب در موقعیت های مختلف به دردسر می افتند. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف منحنی ابینگهاوس بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

منحنی ابینگهاوس چیست؟

منحنی ابینگهاوس چیست

موضوع یادگیری، افزایش کیفیت آن و تثبیت بهتر مطالب در حافظه بلندمدت یکی از موضوعات جالب و مهم برای محققین و روانشناسان محسوب می شود. در میان تحقیقاتی که در مورد یادگیری و جلوگیری از فراموشی انجام شده اند؛ در سال 1885 میلادی روانشناسی به نام “هرمان ابینگهاوس” منحنی را طراحی کرده است که نشان دهنده رابطه مستقیم فراموشی و مرور نکردن در فواصل زمانی درست است. به بیان دیگر کسی که یک مطلب را به طور کامل یاد می گیرد اگر به درستی و در فواصل زمانی که جناب ابینگهاوس مشخص کرده مطالب را مرور نکند، به تدریج قسمت عمده ای از آموخته هایش را فراموش خواهد کرد. تا اینجای مطلبو گرفتین؟

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و هوش کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نمودار منحنی فراموشی ابینگهاوس

همانطور که گفتیم هرمان ابینگهاوس بعد از انجام تحقیقات گسترده متوجه شد؛ میان فراموشی مطالب آموخته شده و مرور نکردن در فواصل زمانی درست، رابطه ای مستقیم وجود دارد. در واقع هر چقدر مرور دیرتر و به اشتباه انجام شود؛ قسمت بیشتری از مطالب فراموش خواهند شد. بر این اساس محور عمودی منحنی ابینگهاوس نشان دهنده درصد یادگیری یا ماندگاری حافظه و محور افقی نشان دهنده تعداد روزهای مرور کردن مطالب است.

هرمان ابینگهاوس بیان کرده است؛ برای تثبیت کامل مطالب در حافظه بلندمدت باید 20 دقیقه بعد از مطالعه، 1 روز بعد، یک هفته، 10 روز و در نهایت 1 ماه بعد از اولین مرتبه مطالعه، همان مطالب را مرور کنید. ابینگهاوس این بازه های زمانی را براساس میزان فراموشی مطالب آموخته شده بیان کرده است. براساس توضیحات ابینگهاوس؛ اگر 100 مطلب را در همان اولین مرتبه مطالعه یاد گرفته باشید، 24 ساعت بعد حدود 20 تا 30 درصد آن را فراموش می کنید، تا جایی که اگر مرور در فواصل زمانی درست انجام نشود؛ فقط 20 تا 30 درصد از مطالب در حافظه شما باقی می مانند. برگرد عقب دوباره بخون!

برای اطلاع از تکنیک های زبان بدن در تدریس بر روی لینک کلیک کنید.

اهمیت منحنی فراموشی

اهمیت منحنی ابینگهاوس

بدون شک هر کسی در بازه های زمانی مختلف و بنا به دلایلی متفاوت؛ مطالبی را مطالعه می کند. از دانش آموزان و دانشجویان گرفته تا کسانی که برای افزایش آگاهی یا حتی راه اندازی یک کسب و کار؛ موضوعی را مطالعه کرده و یاد می گیرند. نکته مهم ماجرا این است که هیچ کسی با همان یکبار خواندن، تمامی مطالب را در ذهن تثبیت نکرده و برای همیشه ماندگار نمی کند. ذهن همه ما در معرض فراموشی آموخته ها قرار دارد، مگر اینکه از روش های درست مرور و تثبیت استفاده کنیم.

منحنی ابینگهاوس در این مورد به ما کمک می کند، این منحنی به ما نشان می دهد؛ مرور نکردن در فواصل زمانی درست چه مشکلاتی را ایجاد می کند. بنابراین هر کسی که مطالعه کردن را دوست دارد، در حال تحصیل است، به فکر افزایش اطلاعات بوده و یا به واسطه موقعیت شغلی خود باید مطالب مختلف را بخواند، یاد بگیرد و تثبیت کند؛ باید بر طبق فواصل زمانی مروری که هرمان ابینگهاوس مطرح کرده، پیش برود. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از جزئیات مدل یادگیری گانیه بر روی لینک کلیک کنید.

نکات استفاده از منحنی فراموشی ابینگهاوس

ماجرای منحنی ابینگهاوس به همین جا ختم نمی شود؛ برای اینکه بتوانید بیشترین میزان بهره وری را از این نمودار داشته باشید باید به دو نکته مهم توجه کنید. اول اینکه باید آموخته هایتان را به صورت عملی هم تجربه کنید. در واقع باید از آموخته های خود در زندگی هم استفاده کرده و به چشم خود ببینید که در چه زمینه ای به دردتان می خورند. نکته دوم اینکه فراموش نکنید؛ هیچ کسی با یکبار مطالعه و آموزش از تمام جوانب یک موضوع مطلع نمی شود. بنابراین باید از روش های تمرینی، آموزشی و در نهایت مرور مطالب استفاده کنید تا بیشترین میزان یادگیری و تثبیت آموخته ها برایتان ایجاد شود.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

نحوه مبارزه با منحنی فراموشی ابینگهاوس

نحوه مبارزه با منحنی فراموشی ابینگهاوس

همانطور که گفتیم نمودار ابینگهاوس نشان دهنده ارتباط مرور نکردن در فواصل زمانی درست و میزان فراموشی مطالب آموخته شده است. بر این اساس کسانی که می خواهند مطالب آموخته شده در ذهنشان تثبیت شود باید با شیب این منحنی مبارزه کنند. حال سوال مهمی که مطرح می شود این است که چگونه می توان با منحنی ابینگهاوس مبارزه کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم؛ راه های مختلفی برای انجام این کار وجود دارند که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می کنیم:

تمرکز خود را افزایش دهید

برای اینکه بتوانید 100 درصد یک مطلب را همان بار اول یاد بگیرید و سپس بخش عمده آن را به حافظه بلندمدت منتقل کنید باید حین مطالعه اولیه و همچنین مرور مطالب، تمرکز بالایی داشته باشید. بنابراین باید از تکنیک های افزایش تمرکز و عوامل موثر بر آن مانند دوری از عوامل مزاحم استفاده کنید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

برای اطلاع از روش شش کلاه تفکر بر روی لینک کلیک کنید.

در فواصل زمانی درست، مرور کنید

ببین من هفته قبل یه مطلبی رو خوندم، دیروزم مرور کردم ولی الان انگار نه انگار! هیچی یادم نمیاد. اگر دوست ندارید شما هم با این مشکل مواجه شوید باید از فواصل زمانی درست برای مرور کردن آموخته هایتان استفاده کنید.

شفاف مطالعه کنید

برای اینکه بتوانید یک روند یادگیری درست و با بازدهی بالا داشته باشید؛ باید شفاف مطالعه کنید. شفاف مطالعه کردن هم یعنی مشخص کردن هدف از مطالعه، موضوع مطلب و ابرازهای آموزشی و کمک آموزشی.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

آموخته هایتان را با زندگی واقعی ارتباط دهید

بدون شک زمانی که به چشم خودتان می بینید مطالبی که یاد گرفته اید چه فایده ای برای زندگی تان دارند و در چه زمینه ای به کار می آیند؛ بهتر می توانید مطالب را به حافظه بلندمدت منتفل کنید. بنابراین تا می توانید آموخته های تان را به زندگی واقعی ارتباط دهید.

خلاصه مطلب

یکی از مشکلاتی که در مورد یادگیری پیش روی همه مردم است؛ فراموشی مطالب و آموخته هاست. برای اینکه بتوانید از شدت فراموشی کاسته و میزان تثبیت مطالب در ذهن را افزایش دهید باید در فواصل زمانی که منحنی ابینگهاوس مشخص کرده است، مطالب را مرور کنید. برای یادگیری تکنیک های شخصیت شناسی، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توایند از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *