مدل یادگیری گانیه

آموزش به کمک مدل یادگیری گانیه

آیا تا به حال اطلاعاتی در مورد مدل یادگیری گانیه کسب کرده اید؟ آیا می دانید آموزش دادن به کمک این مدل چه فوایدی دارد؟ بدون شک تمامی روش های تدریس و آموزشی که برای یادگیری افراد در مقاطع تحصیلی مختلف و رشته های متفاوت به کار گرفته می شوند؛ بازدهی یکسانی نداشته و برخی هم عملکردی بسیار ضعیفی دارند. در این میان موضوعات دیگری هم به جزء مباحث کتاب های تحصیلی برای یادگیری وجود دارند که مدل گانیه به افزایش بازدهی آن ها نیز کمک می کند.

مشکلات آموزشی همواره وجود داشته اند ولی آنطور که باید، به آن ها توجه نشده است. در واقع روش های آموزشی اصولی برای یادگیری استفاده نشده اند. مدل های یادگیری مختلفی وجود دارند که مانند مدل گانیه به بهبود روند یادگیری کمک می کنند. برای بهره مندی از آن ها ابتدا باید اطلاعات کافی کسب کرده و سپس تمرین کردن را در اولویت برنامه های خود قرار دهید. به همین علت ما قصد داریم در این مقاله به بررسی جوانب مختلف مدل یادگیری گانیه بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

آشنایی با مدل یادگیری گانیه

آشنایی با مدل یادگیری گانیه

شرایطی را تصور کنید که یک معلم برای آموزش درس ریاضی تنها کاری که انجام می دهد؛ نوشتن یکسری فرمول بر روی تخته کلاس و سپس بیان توضیحاتی مختصر است. به نظر شما در این شرایط کسانی که در آن کلاس حضور دارند، مفهوم آن مبحث را یاد گرفته، توانایی حل مسئله را پیدا کرده و می توانند از آن مبحث در سایر موضوعات درس ریاضی هم استفاده کنند؟ بدون شک پاسخ این سوالات منفی است. متاسفانه یکی از مهم ترین مشکلات آموزشی؛ اشتباه بودن روش تدریس و یادگیری است. به همین علت تا به حال بررسی های مختلفی در این مورد انجام شده و نظریه های متفاوتی هم بیان شده اند.

برای آشنایی با انواع تست هوش بر روی لینک کلیک کنید.

برای مثال از مدل یادگیری گانیه می توان برای بهبود سطح کیفی آموزش و یادگیری استفاده کرد. این مدل آموزشی از 9 سطح تشکیل شده که مکمل یکدیگر هستند. در واقع حذف شدن حتی یکی از این سطوح باعث از بین رفتن نتیجه مورد انتظار می شود. روش یا مدل گانیه توسط “رابرت گانیه” که یکی از روانشناسان آموزشی بود، مطرح شده است. مدل گانیه به مدرس کمک می کند یک روند آموزشی در اختیار داشته باشد تا براساس آن پیش رفته و در نهایت میزان یادگیری شاگردان افزایش یابد. فراموش نکنید برای بهبود سطح یادگیری؛ علاوه بر مدرس، شاگردان هم باید اقداماتی را انجام دهند، در واقع قرار نیست مدرس معجزه کند و یک شبه تمام مطالب را در ذهن شاگردان جای دهد. تا اینجای مطلبو گرفتین؟

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و جذابیت کلام می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

سلسله مراتب یادگیری گانیه

سلسله مراتب یادگیری گانیه

هر یک از مدل های یادگیری که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند دارای یکسری اصول و قواعد هستند. مدل گانیه هم به عنوان یکی از مدل های ارزشمند و موثر در فرآیند آموزش و یادگیری، از این موضوع مجزا نیست. همانطور که گفتیم مدل یادگیری گانیه دارای 9 سطح یا سلسله مراتب است که همه آن ها باید به ترتیب اجرا شوند، در غیر این صورت نتیجه خوبی حاصل نخواهد شد. سلسله مراتب مدل گانیه شامل موارد نامبرده در ادامه مطلب هستند:

جلب توجه (پذیرش)

همانطور که شروع جذاب یک سخنرانی بر میزان توجه و جلب نظر مخاطبان تاثیر می گذارد، شروع کلاس های درس نیز همینطور است. همه ما تجربه شرکت در کلاس هایی را داریم که کسل کننده شروع شده، ادامه پیدا کرده و در نهایت بدون هیچگونه انرژی مثبتی به پایان می رسند. براساس مدل یادگیری گانیه باید شروعی جذاب داشته باشید تا توجه شاگردان را به کلاس جلب کنید. برای این کار متناسب با شرایط سنی شاگردان می توانید از شعر خوانی، تعریف داستان، زبان بدن و غیره استفاده کنید.

برای اطلاع از موارد یادگیری مهارت های مختلف بر روی لینک کلیک کنید.

آگاه سازی یادگیرنده از هدف (انتظار)

به عنوان دومین سطح از سلسله مراتب مدل یادگیری گانیه باید هدف از برگزاری کلاس و ارائه توضیحات را بیان کنید. زمانی که یادگیرنده یا در واقع شاگرد می داند قرار است چه موضوعی را یاد بگیرد، توجه و تمرکز او افزایش یافته و میزان ابهاماتش کاهش می یابد.

تحریک به خاطرآوری یادگیری های قبلی (بازیابی)

برای افزایش بازدهی فرآیند آموزش و یادگیری باید مطلب فعلی را به آموزش های قبلی ربط دهید. با انجام این کار نه تنها مطالب قبلی را یادآوری و مرور می کنید، بلکه باعث نشان دادن وجود ارتباط میان مباحث و تکمیل یادگیری خواهید شد. یادداشت کردی؟

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

ارائه مواد آموزشی و محرک (ادارک انتخابی)

سطوح مدل یادگیری گانیه

در ادامه سلسله مراتب مدل یادگیری گانیه باید موارد آموزشی یا در واقع اطلاعاتی که در اختیار دارید را به شاگردان ارائه دهید. همچنین می توانید از وسایل کمک آموزشی و راهنما نیز برای درک بیشتر استفاده کرده و آن ها را هم در اختیار یادگیرنده ها قرار دهید.

تدارک راهنمایی برای یادگیری (کدینگ)

آشناترین مثال برای این مورد از سطوح مدل یادگیری گانیه مربوط به آموزش های زبان انگلیسی است. در حال حاضر کم نیستند تعداد کسانی که از روش کدینگ برای آموزش مباحث مورد نظر خود استفاده می کنند. به این ترتیب شاگردان با کسب اطلاعات و کدهای مختلف، حجم بیشتری از مباحث را یاد گرفته و از طرفی کیفیت آموزشی هم افزایش می یابد.

برای اطلاع از کاربرد هرم مازلو بر روی لینک کلیک کنید.

فراخوان عملکرد (پاسخگویی)

در میانه راه استفاده از مدل یادگیری گانیه باید میزان یادگیری شاگردان خود را بررسی کنید. باید بدانید تا به این لحظه چه میزان از مباحث را یاد گرفته اند و مشکل احتمالی کدام است. برای انجام این کار باید پرسش هایی را در مورد مباحث تدریس شده بیان کرده و پاسخ های شاگردان را دریافت کنید.

ارائه بازخورد (تقویت)

بعد از اینکه پاسخ هایی را از شاگردان خود دریافت کردید و متوجه شدید تا به الان چه میزان از مباحث را یاد گرفته اند، حال باید بازخوردهایی را نیز نشان دهید. به هیچ عنوان نباید مطلع شدن از میزان یادگیری شاگردان را بدون بازخورد باقی بگذارید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و شخصیت شناسی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

ارزیابی عملکرد (بازیابی)

سطح های مختلف مدل گانیه

خب خب! نوبتی هم که باشه، نوبت بحث شیرین امتحان گرفتنه! بعد از انجام مراحل قبلی مدل یادگیری گانیه باید عملکرد شاگردان خود را مورد ارزیابی قرار دهید. در غیر این صورت نمی دانید یادگیری آن ها در چه سطح است و شما چه قدر کارتان را درست انجام داده اید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

افزایش یادگیری و انتقال (تعمیم)

به عنوان آخرین مرحله از مدل یادگیری گانیه باید مبحث تدریس شده را در موقعیت های مختلف به کار بگیرید تا در ذهن شاگردان ثبت شود که از این موضوع در چه موقعیت هایی می توانند استفاده کنند. فراموش نکنید برای رسیدن به تسلط در به کارگیری این مدل یادگیری باید وقت صرف کرده و به اندازه کافی تمرین کنید.

فواید آموزش به کمک مدل یادگیری گانیه

به نظر شما زمانی که یک مبحث به صورت اصولی، حرفه ای و گام به گام تدریس شود، میزان یادگیری شاگردان افزایش نمی یابد؟ در شرایطی که رمزگذاری، شبیه سازی، برقراری ارتباط با مباحث قبلی، پرسش و در نهایت تکمیل آموزش انجام می شود، بازدهی آموزشی افزایش نمی یابد؟ استفاده از مدل یادگیری گانیه همه این موارد را برای ما به ارمغان می آورد. به کمک این مدل آموزشی یک چک لیست در اختیارتان قرار می گیرد تا از یک روند آموزشی حساب شده استفاده کنید. در این شرایط از همان ابتدای شروع روند آموزشی، می دانید باید چه کارهایی را انجام دهید تا بازدهی یادگیری افزایش یابد. بنابراین اگر شما هم به فکر تقویت سطح یادگیری شاگردان خود هستید، بهتر است از این مدل استفاده کرده و برای رسیدن به تسلط در آن تمرین کنید.

برای اطلاع از راه های تقویت ایده پردازی بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

پایین بودن سطح یادگیری به عوامل مختلفی وابسته است که یکی از آن ها استفاده نکردن از یک مدل، روش یا فرآیند یادگیری اصولی محسوب می شود. مدل یادگیری گانیه به ما کمک می کند از یک فرآیند اصولی و بررسی شده برای آموزش به شاگردان استفاده کنیم. به این ترتیب میزان یادگیری شاگردان افزایش یافته و مشکلات آموزشی کاهش می یابند. برای یادگیری تکنیک های عشق هوشمندانه، اعتماد به نفس صحبت در جمع و نقشه ذهنی در سخنرانی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *