مطالعه کنید:

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی

 

سلام دوستان، تبریک می گم به به شما عزیزان که برای کسب مهارت و دانش خود ارزش قائلید و می خواهید این محتوا ( ارتباط چشمی ) را مطالعه نمایید مدیریت لهجه.

یکی از بخش های مهم در زبان بدن، ارتباط چشمی محسوب می شود. بسیاری از حرف های ما از طریق چشم ها به دیگران  منتقل می شود.

ارتباط چشمی به قدری در ارتباطات مهم است که با حذف این ارتباط از زبان بدن، بخشی زیادی از محتوا  برای انتقال ما به دیگران، حذف خواهد شد. برای مثال در یک تماس تلفنی ما برای انتقال پیام، مجبور می شویم از چند کلمه و جمله استفاده کنیم.

ارتباط های چشمی در بسیاری از موارد، جایگزین کلمات و جمله ها می شود. با صرفا با نگاه های خود، می توانیم منظورمان را به دیگران منتقل کنیم.

برای مثال وقتی به یک کافی شاپ می رویم، می توانیم با  چشمان به پیشخدمت بفهمانیم که به سراغ ما بیاید یا منوی کافی شاپ را برای ما بیاورد.

با خیره شدن به نقاط دور، شما می توانید به طرف مقابل خود بفهمانید که درحال فکر کردن هستید و با استفاده از تماس چشمی مکالمه را قطع کنید.

در رابطه های عاشقانه می توانیم با چشمان به شریک عاطفی خود بفهمانیم که چقدر عاشق او هستیم.

برای مثال، یک سخنران یا یک مدرس وقتی با دانشجو های خود ارتباط چشمی موثر برقرار می کند، این پیام را به آن ها منتقل می کند که روی مطالب سخنرانی متمرکز است و  قابل باور و مصمم تر است.

برداشت اولیه چیست؟

 

تحقیقات نشان می دهد که ماندگارترین اثری که روی دیگران می گذاریم در چند ثانیه اول ملاقات شکل می گیرد. اولین پیام هایی  که  بین افراد در ثانیه های اول ملاقات رد و بدل می شوند،  پیام های غیر کلامی هستند.

ارتباط چشمی، حالت چهره، شیوه دست دادن، همه و همه از مواردی  هستند که می توانند اثر مثبت یا منفی  در ذهن دیگران، از ما ثبت کنند.

برداشت اولیه می تواند بسیار حیاتی و تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال اگر برداشت اول در یک مصاحبه شغلی  یا قرار عاشقانه مناسب نباشد، شما باید قید استخدام و پیشنهاد ازدواج را بزنید. برداشت اولیه  می تواند به طور مستقیم روی موقعیت شما تاثیر بگذارد.

اینکه ما در ملاقات ها و جلسات  در 20 ثانیه اول چگونه ظاهر می شویم و چگونه ارتباط چشمی برقرار می کنیم، بسیار مهم است.

سخنور کیست؟

انواع ارتباط چشمی

 

انواع ارتباط چشمی
انواع ارتباط چشمی

برای اینکه با چشمان خود تاثیر بیشتری روی افراد بگذاریم، باید انواع  ارتباط چشمی را یاد بگیریم. تاثیر نوشیدن آب در سخنرانی

 •  تماس چشمی

تماس چشمی در ارتباطات بسیار موثر است. خیلی از اوقات ما  چشم طرف مقابل خیره می شویم و بعد از آن ارتباط چشمی را قطع می کنیم. قطع  این ارتباط نیز پیامی را به دیگران ارسال می کند. خیره شدن پیوسته به دیگران و قطع کامل  این ارتباط مطلوب و خوشایند نیست

یکی از بهترین تماس های چشمی این است که  به طور دائمی  ارتباط چشمی خود را قطع و وصل کنیم.

 • خیره شدن به طرف مقابل

زل زدن و خیره شدن  نوع دیگری از  ارتباط چشمی است که ما  برای مدت زیاد روی صورت و چشم های طرف مقابل ثابت و متمرکز می شود.

تمرکز به چشم های طرف مقابل در روابط عاشقانه به شریک عاطفی به معنای دوست داشتن و عشق تفسیر می شود. در روابط دیگر در محل کار و مکان های دیگر به دیگران، می تواند به عنوان نوعی رفتار  تهاجمی تعریف می شود.

خیره شدن به معنای اعتراض، خشم به رفتار و گفتار طرف مقابل محسوب می شود. خیره شدن ثابت به صورت و چشمان طرف مقابل، قدرت متقاعد سازی ما را تا حد زیادی کاهش می دهد. زیرا با خیره شدن ما یک رفتار اعتراض آمیز به فرد مقابل ارسال می کنیم و فردی که در مقابل ما قرار دارد یک رفتار دفاعی را به خود می گیرد. دوره هوش کلامی

اهمیت ارتباط چشمی در زبان بدن

 

ارتباط چشمی یکی از  نیرو های قدرتمند در زبان بدن است.برای مثال کودکان و نوزادان وقتی  نیازی دارند، با برقرار کردن ارتباطات چشمی به والدین خود نیاز های خود را می گویند و برطرف می کنند.

تمامی افراد جدا از سن و جنسیتی که دارند با برقرار کردن ارتباط چشمی، سیگنال هایی را به دیگران ارسال می کنند.

بسیاری از احساسات و عواطف ما با استفاده از  همین ارتباط چشمی به دیگران ارسال می شود.

ارتباط چشمی بیش از حد در زبان بدن مهم و پر اهمیت است. گاهی ممکن است این ارتباط برای ما مشکلاتی را بوجود آورد. برای مثال  نگاه کردن بیش از حد و گستاخانه، ایجاد یک خصومت در ارتباطات است.  تماس چشمی بیش از اندازه ممکن است به معنی، تحقیر و ترساندن است.

اگر شما چنین قصد هایی دارید، بهتر است از برقراری تماس چشمی اجتناب کنید.

برای مثال شما در حال صحبت کردن راجب احساسات خود به طرف مقابل هستید، وقتی این فرد با شما ارتباط چشمی برقرار نکند به این معنا است که به صحبت های شما اهمیت زیادی نمی دهد و برایش کم اهمیت است.

ارتباط چشمی برقرار کردن با بسته به هر موقعیت، نوع جنسیت، تفاوت های فرهنگی، نوع شخصیت و سن متفاوت است.

تماس چشمی در بسیاری از مکالمه ها، می تواند یک جو صمیمی  را ایجاد کند، و طرف مقابل بتواند به راحتی صحبت کند.

شما با ارتباط چشمی می توانید به طرف مقابل خود بفهمانید که چقدر برای حرف هایش ارزش قائل هستید و اهمیت می دهید. این یعنی اگر شما یک شنونده هستید، ارتباط چشمی تان  بیشتر و اگر گوینده هستید، این ارتباط کمتر می شود. شخصیت شناسی mbti

سه گرایش مهم در زبان بدن

 

سه گرایش مهم در زبان بدن
سه گرایش مهم در زبان بدن

برای اینکه به یک سخنران و مذاکره گر حرفه ای تبدیل شوید باد تلاش کنید در سه گرایش مهم  زبان بدن، توانمند شوید. رمز گذاری و ارسال پیام های  غیر کلامی، مدیریت پیام های  غیر کلامی و رمزگشایی پیام های  غیر کلامی  هستند.

 ارتباط چشمی  و زبان چشمی

 

چشم قسمتی از مغز است که با استخوان پوشیده نشده است.  بخش زیادی از پیام های غیر کلامی مااز طریق  چشمها ارسال و دریافت می شود.  بخش مهمی از آموزش های زبان بدن به آموزش های ارتباط چشمی  اختصاص پیدا می کند.

علائم چهره در مذاکره

 

ار تمامی حالات بدن، ارتباط چشمی بسیار مهم و پر اهمیت است. بخش زیادی از حالت های چهره ما توسط غریزه شکل می گیرد.

حقایق جالب راجب ارتباط چشمی

 

ارتباط چشمی یکی از زبان بدن و قدرتمندانه در زبان بدن محسوب می شود. حقایق جالبی توسط محققان دانشگاه کورنل ( cornell ) ثابت شده است. این محققان آمدند و روی  نگاه خیره خرگوشی کارتونی روی جعبه های کورن فکس تریکس ( trix ) را دستکاری  کردند و گروهی از افراد خواستند یکی از آن ها را انتخاب کنند. جعبه ای که اغلب افراد آن را انتخاب کردند، جعبه ای بود که خرگوش به طور مستقیم در چشمان آن ها نگاه می کرد. تاثیر گذاری

ارتباط چشمی در احساسات

 

یکی از حقایق جالب این است که وقتی ما در حال جستجو افکار و احساسات آن ها هستیم یا از مسئله های شرم آور یا ناراحت کننده صحبت می کنیم، ارتباط چشمی ما کم و قطع می شود.

هرچه  تماس چشمی ما بیشتر باشد یعنی اینکه ما رابطه صمیمانه تری با طرف مقابل خود داریم. ما افرادی را که دوستشان داریم و ارتباط صمیمانه یا نزدیکانه تری با آن ها داریم، برای مدت طولانی تری با آن ها ارتباط چشمی برقرار می کنیم.

ارتباط چشمی زنان و مردان

 

یکی از حقایق در  تماس چشمی این است که زنان بسیار بیشتر از مردان، با کسی که در حال صحبت کردن با او هستند ارتباط چشمی برقرا می کنند. مردان یک مکالمه ایستاده را ترجیح می دهند در حالی که زنان یک مکالمه رو در رو را ترجیح می دهند.

ارتباط چشمی در مکان های عمومی

 

ارتباط چشمی در مکان های عمومی
ارتباط چشمی در مکان های عمومی

افراد و مردم در مکان های عمومی مانند اتوبوس، مترو، قطار، هواپیما و… از ارتباط چشمی دوری می کنند. در این مکان ها  افراد سعی می کنند به صفحه موبایل خود خیره شوند و از  این ارتباط پرهیز می کنند.

ما اگر در این نوع مکان ها به یک دیگر خیره شویم، به معنای وارد شدن به حریم  شخصی طرف مقابل است.

برای مثال به یک کافی شاپ می رویم و پیشخدمتی که در آن جا وجود دارد از ارتباط چشمی اجتناب می کند تا به مشتریان خود این پیام را ارسال کند که سرش شلوغ است. برای مثال در کلاس دانشگاه وقتی استاد یک سوالی را از دانشجو های خود می پرسید، اغلب دانشجو ها از این ارتباط خودداری می کنند تا با استاد خود به اصطلاح ( چشم تو چشم ) نشوند . رابطه زبان بدن و فن بیان

چگونه می توان  از طریق ارتباط چشمی تشخیص دهیم که دیگران صادق هستند یا نه؟

 

زبان بدن و چشم ها به شما نشان می دهد که فرد در صحبت کردن، چقدر از  صداقت در حرف هایش استفاده می کند. خیلی از افراد هنگام دروغ گفتن نمی توانند مستقیم در چشم طرف مقابل نگاه کنند و ارتباط چشمی بگیرند. یا برعکس این مسئله نیز اتفاق می افتد، برای مثال یک فرد برای اینکه دروغ او فاش نشود، از  تماس چشمی زیادی استفاده می کند و بر طولانی نگه داشتن آن اصرار دارد.

ارتباط چشمی عاشقانه

 

حفظ ارتباط چشمی نوعی از ارتباط قدرتمند است. بعضی از افراد اینگونه اظهار می کنند که چشم ها پنجره روح هستند. تا حالا شنیده اید که افراد می گویند با یک نگاه عاشق می شوند. با برقرار کردن تماس چشمی، افراد می توانند تا حد زیادی به احساسات شما پی ببرند. استفاده از تماس چشمی می تواند علاقه و احساسات شما را به طرف مقابل نشان دهد.

ارتباط چشمی  به دیگران نشان می دهد که متوجه احساسات آن ها هستید.

هنگامی که شما از دو عنصر زبان بدن و ارتباط چشمی را با یکدیگر ادغام می کنید، توجه بیشتری را به خود جلب خواهید کرد.

حفظ این ارتباط افراد را ترغیب می کند که با شما رفتار صادقانه تری داشته باشند.  این ارتباط می تواند احساسات مختلفی را مانند خشم، عصبانیت، نفرت، عشق و… را به افراد منتقل می کنند. اینکه یک شخص شما را به مدت طولانی نگاه می کند در شرایط خاص، یعنی اینکه تمایل دارد با شما سر صحبت را باز کند. تقویت صدا در فن بیان

بخش های مختلف چشم ها در زبان بدن

 

بخش های مختلف چشم ها در زبان بدن
بخش های مختلف چشم ها در زبان بدن
 • احساس سنگینی نگاه در ارتباط چشمی

ارتباط چشمی تنها به خیره شدن و چشم در چشم شدن محدود نمی شود. خیلی از اوقات ما از نگاه افراد به این دریافت می رسیم که نگاه یک فرد به ما سنگین است. ممکن است در این حالت شما تصویری از حالت صورت فرد نداشته باشید ولی  با  این ارتباط متوجه منظور فرد مقابل خود می شوید.

 • گشادی مردمک در ارتباط چشمی

تماس چشمی در زبان بدن بخش های متفاوتی دارد و هر کدام از این بخش ها معانی خاص خودشان را دارند. هنگام خیره شدن در چشمان یک نفر، پیوندی میان چشم هایتان اتفاق می افتد. به این فرایند تقلید مردمکی می گویند. این  اتفاق زمانی اتفاق می افتد که به چشم های  یک نفر زل زده اید و  و بدین ترتیب چشم هایتان به صورت هماهنگ تنگ و گشاد می شود.

محققان به این نتیجه رسیدند که علت گشادی مردمک در نگاه کردن به علت آن واکنشی نسبت به تغییر میزان روشنایی در چشم طرف مقابل است.

روش های  برقراری  ارتباط چشمی موثر

 • شرکت در جمع های چند نفره

برای اینکه ارتباط چشمی شما تقویت شود، می توانید در جمع های زیاد قرار بگیرید و سعی کنید با تمامی افراد داخل جمع،  تماس چشمی  برقرار کنید. این کار باعث می شود علاوه بر اینکه به رفتار دیگران توجه می کنید، مورد توجه دیگران نیز قرار بگیرید و  این مهارت را در خودتان تقویت کنید.

 • صحبت های دو نفره

در جمع های دو نفره دوستانه و عاشقانه سعی کنید برای ارتباط بهتر در چشمان یکدیگر خیره شوید. این کار در صحبت های دو نفره کمی سخت و ترسناک است. برای اینکه از احساسات نامناسب جلوگیری کنید بهتر است نهایتا هر پنج ثانیه نگاهتان را به سمتی دیگر بچرخانید.

 • گوش دادن

وقتی در مکالمه ای در حال صحبت کردن  هستید به عنوان یک شنونده  هستید، از زل زدن به فرد مقابل جلوگیری کنید. در این مکالمه می توانید ارتباط چشمی خود را میان چشم چپ، چشم راست و دهان جابجا کنید. در این مکالمه نشان دادن مخالف و موافق بودن نظر، می تواند در این مکالمه مفید باشد.

 • تمرین جهت درک بهتر ارتباط چشمی

برای این تمرین ابتدا به صورت دو به دو در فاصله ی  کمی از طرف مقابل بنشینید. بعد از آن به چشمان طرف مقابل خود نگاه کرده و حدس بزنید که به کجا نگاه می کند. هنگامی که نگاه فرد رو به بالا است، متوجه خواهید شد که به دهان و چانه شما نگاه می کند. تغییر جهت چشمان طرف مقابل به شما برای تشخیص کمک می کند.

 دوره آموزشی زبان بدن قدرتمند؟

 

دوره آموزشی زبان بدن قدرتمند؟
دوره آموزشی زبان بدن قدرتمند؟

برای اینکه شما با مهارت زبان بدن و ارتباط چشمی آشنا بشوید، برایتان یک دوره بی نظیر آماده کرده ایم که با شرکت در این دوره می توانید روی خودتان سرمایه گذاری کنید. دوره آموزشی زبان بدن تنها بخشی از دوره ثروت سازی با کلام محسوب می شود.

خبر خوب برای  افرادی که سخنرانی یا تدریس می کنند

 

 • چطور بهترین نوع پوشش را انتخاب کنیم؟
 • چگونه از طریق زبان بدن به ترس  از صحبت در جمع غلبه کنیم؟
 • کدام حرکات دست برای سخنرانی یا تدریس مناسب هستند؟
 • ارتباط چشمی با مخاطب چگونه برقرار می شود؟
 • مخاطب چه حسی به زبان باز و بسته ما دارد؟
 • شیوه درست و اصلی راه رفتن حین سخنرانی و تدریس چگونه است؟

مطالب دیگری که می تواند به عنوان یک معلم، مدرس و سخنران، فردی قدرتمند و مسلط بسازد.

چرا باید این دوره را تهیه کنم؟

 

کیفیت در روابط زندگی در کسب و کار، اهمیت بسیار زیادی دارد و حداقل کاری که باید انجام دهیم این است که با ابزار ها و مهارت های  ارتباطی مسلط شویم.

بسیاری از افراد برای بهبود ارتباطات خود مهارت فن بیان و سخنوری را می آموزند، اما فراموش می کنند که مهارت های  کلامی تنها بخشی از  ارتباطات ماست و کلید گمشده و تفاوت ما نسبت به دیگران، یادگیری مهارت های غیر کلامی است.

تفاوت بین اعتماد به نفس و خودشیفتگی

بهانه هایی برای تهیه نکردن این دوره

 

 • الان وقت ندارم
 • باشه بعد از اینکه حقوق دریافت کردم
 • مگه چی میخواد بگه تو این دوره؟
 • باشه یکم سرم خلوت شد…
 • زبان بدنم مگه یاد گرفتن می خواد؟
 • دیگه از من گذشته
 • با این آموزش ها که آدم تغییر نمی کنه
 • با پول دوره می تونم کلی یه مانتو یا کلی پاستیل خارجی بگیرم!
 • من خودم تصمیم می گیرم که تغییر کنم… با آموزش که چیزی درست نمی شه!

و…

اگر شما تا الان این مطالب را خوانده اید، مطمئنا جزو 20 درصد از افراد برتر جامعه هستید.

b2n

yun 

eye contact

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up