لرزش صدا

کنترل لرزش صدا هنگام سخنرانی

آیا شما هم هنگام برگزاری سخنرانی، ارائه کنفرانس درسی و به طور کلی هنگام صحبت کردن در جمع، صدایتان می لرزد؟ به دلیل همین لرزش صدا، اعتماد به نفس کافی برای برگزاری سخنرانی ندارید؟ بهتر است بدانید شما در این مورد تنها نیستید و لرزیدن صدا مشکل شایع خیلی از مردم است. بدون شک همه کسانی که سخنرانی برگزار می کنند، در جلسات کاری صحبت کرده و یا قصد ارائه کنفرانس های درسی دارند؛ دوست ندارند صدایی لرزان داشته باشند.

به نظر شما برای رفع این مشکل، راهکارهایی وجود دارد؟ یا اینکه صدای رسا، صاف و بدون لرزش یک ویژگی منحصر به فرد است که فقط برخی از مردم از آن بهره مند هستند؟ در پاسخ به این سوالات باید بگوییم؛ شانس در خانه شما را زده و الان فرصت ساختن یک صدای صاف، رسا و بدون لرزش است. با توجه به تاثیر صدا در سخنرانی و اهمیت نفوذ بر ذهن مخاطبان، ما قصد داریم در این مقاله به بررسی علل لرزش صدا و راهکارهای رفع آن بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

علت لرزش صدا هنگام سخنرانی

علت لرزش صدا هنگام سخنرانی

موضوع لرزیدن صدا هنگام سخنرانی را می توان از دو منظر مورد بررسی قرار داد. اول از دیدگاه سخنران و دوم از دیدگاه مخاطبان. بدون شک لرزش صدا هنگام سخنرانی تاثیر منفی بر روحیه، اعتماد به نفس و حتی حافظه سخنران دارد زیرا استرس سخنران در این شرایط بیشتر شده و تمرکز او دچار اختلال می شود. از طرفی مخاطبان چنین سخنرانی در چند دسته قرار می گیرند؛ دسته اول کسانی هستند که شرایط سخنران را درک کرده و عکس العملی هنگام لرزیدن صدای او نشان نمی دهند.

متاسفانه دسته دوم کسانی هستند که سخنران را مسخره کرده و با خنده های خود جو را سنگین می کنند. دسته آخر هم کسانی هستند که حس ترحمشان نسبت به سخنران فوران می کند و با نگاه های ترحم آمیز خود اعتماد به نفس سخنران را تخریب می کنند. بنابراین برای جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلاتی باید از لرزیدن صدا هنگام سخنرانی جلوگیری کنید. برای تحقق این هدف هم ابتدا باید علل لرزیدن صدا را بشناسید. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین علل رخ دادن این اتفاق اشاره می کنیم:

برای آشنایی با انواع تست هوش بر روی لینک کلیک کنید.

شدت یافتن استرس

استرس داشتن هنگام اجرای یک سخنرانی موضوع غیر طبیعی نیست، بلکه مشکل از آن جایی شروع می شود که استرس شدت پیدا کرده و از کنترل خارج می گردد. متاسفانه کم نیستند تعداد کسانی که از تکنیک های کنترل استرس آگاه نبوده و در نتیجه امکان کنترل اضطراب هنگام سخنرانی برایشان فراهم نمی شود.

لرزش صدا یکی از مهم ترین پیامدهای شدت یافتن استرس است که باعث به هم ریختن شرایط روحی و تمرکز سخنران می شود.

تمرین نکردن

آیا شما برای اجرای سخنرانی، شرکت در جلسات کاری یا ارائه کنفرانس های درسی خود، از قبل به اندازه کافی تمرین می کنید؟ اگر چنین کاری را انجام نمی دهید، پس جزء آن دسته از افرادی هستید که با لرزش صدا مواجه اید. برای اینکه بتوانید یک اجرای صحیح و به دور از تغییر شرایط جسمی، روحی و غیره داشته باشید باید از قبل به اندازه کافی متن سخنرانی را تمرین کرده و برای اجرای آزمایشی وقت صرف کنید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

درست نفس نکشیدن

یکی از عواملی که باعث لرزیدن صدا هنگام سخنرانی می شود؛ درست نفس نکشیدن است.

بهتر است بدانید صدا از برخورد هوا به تارهای صوتی که در حنجره قرار گرفته اند، تولید می شود. بنابراین اگر به درستی و به اندازه کافی نفس نکشید، امکان رسیدن هوا به حنجره از بین رفته و صدایتان می لرزد. شاید این نکته بسیار ساده به نظر برسد ولی بی توجهی به آن تبدیل به یکی از مهم ترین دلایل لرزیدن صدا می شود.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی دومینوی هیجانات بر روی لینک کلیک کنید.

ترس از سخنرانی

علل لرزش صدا

آیا هنگام اجرای یک سخنرانی، دستانتان می لرزد، ضربان قلبتان افزایش پیدا کرده، دهانتان خشک می شود، مطلب را فراموش می کنید و با لرزش صدا مواجه می شوید؟ اگر پاسخ این سوالات مثبت است، شما دچار ترس از سخنرانی هستید. نکته مهم ماجرا این است که شما در این مورد هم تنها نیستید و خوشبختانه برای غلبه بر ترس از سخنرانی راهکارهایی اصولی وجود دارند.

دیدن یک شخص خاص در جمعیت

یکی از دلایل کمتر شایع لرزش صدا؛ دیدن یک شخص خاص در میان جمعیت است. در این شرایط ممکن است سخنران بنا به خاطره ای که با همان فرد دارد یا حتی رابطه ای که در حال حاضر با او دارد؛ دچار تغییر شرایط و لرزیدن صدا شود. برای رفع این مشکل بهتر است به جای نگاه کردن مستقیم به اشخاص، نگاهی گذرا به کل جمعیت داشته باشید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

خستگی

سخنرانان حرفه ای شب قبل از سخنرانی به اندازه کافی می خوابند و استراحت می کنند. در شرایطی که سخنرانی در ساعت های ابتدایی صبح برگزار نمی شود هم ساعتی را به رفع خستگی و استراحت اختصاص می دهند. فراموش نکنید خستگی جسمی و روحی یکی از علل مهم لرزیدن صدا حین سخنرانی محسوب می شود. نکته مهم ماجرا این است که خستگی باعث پرش حافظه و فراموشی مطالب هم خواهد شد.

نحوه کنترل لرزش صدا هنگام سخنرانی

بدون شک یک سخنران زمانی می تواند تاثیرگذاری لازم را بر ذهن مخاطبان داشته باشد که تا حد امکان سخنرانی بدون نقصی را برگزار کند. از ابتدایی ترین مواردی هم که باید در یک سخنرانی رعایت شوند؛ کنترل لرزش صدا، استرس، تسلط بر مطالب آماده شده و غیره است. بنابراین چه کسانی که به تازگی قصد برگزاری سخنرانی دارند و چه کسانی که با مشکل لرزیدن صدا مواجه هستند؛ باید با تکنیک های جلوگیری از لرزیدن صدا هنگام سخنرانی آشنا باشند و از آن ها استفاده کنند. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از مهم ترین راهکارهای جلوگیری از لرزیدن صدا هنگام سخنرانی اشاره می کنیم:

گرم کردن صدا

رفع لرزش صدا

آیا می دانید برای اجرای یک سخنرانی حرفه ای باید صدایتان را گرم کنید؟ به نظر شما از چه تکنیک هایی می توان برای گرم کردن صدا استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کشیدن صداهایی مانند “آآآآآآآآآ” باعث گرم شدن و جلوگیری از لرزیدن صدا می شود. همچنین نوشیدن چای گرم قبل از سخنرانی هم می تواند به رفع گرفتگی و خش صدا کمک کرده و مانع از لرزش آن شود. برگرد عقب دوباره بخون!

برای اطلاع از راه های افزایش خلاقیت فردی بر روی لینک کلیک کنید.

نوشیدن آب

همانطور که گفتیم شدت یافتن استرس و خشک شدن دهان ناشی از وجود ترس از سخنرانی؛ از جمله دلایل لرزش صدا هستند. برای جلوگیری از رخ دادن چنین اتفاقاتی بهتر است در لحظه قبل از شروع سخنرانی و همچنین حین برگزاری آن مقداری آب بنوشید. نوشیدن آب باعث کاهش استرس و خشکی دهان می شود، در نتیجه از لرزش، خش دار شدن و گرفتگی صدا جلوگیری می کند.

تنفس عمیق و درست

برای رساندن هوای کافی به حنجره و تولید صدای رسا و بدون لرزش باید درست و به اندازه کافی نفس بکشید. برای انجام این کار باید تنفس دیافراگمی یا در واقع تنفس عمیق داشته باشید. باید جریان هوا را از طریق بینی به شکم وارد کرده و سپس از طریق دهان خارج کنید. فراموش نکنید حبس کردن نفس حین سخنرانی به کاهش استرس کمک نمی کند، بلکه باید نفس عمیق بکشید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

بلند صحبت کردن

نحوه برطرف کردن لرزش صدا

اگر عادت دارید آرام و با تُن صدای پایین صحبت کنید و در عین حال با لرزیدن صدا هنگام سخنرانی مواجه هستید؛ بهتر است یک گام بلندتر حرف بزنید. بدون شک با انجام این کار درصدی از لرزش صدا کم شده و برای بهتر شدن می توانید بلندتر صحبت کردن را نیز امتحان کنید. اوه اوه عجب نکته ای بود!

طرز ایستادن یا نشستن درست

برای اینکه هوا به خوبی در حنجره جریان داشته باشد و شاهد لرزش صدا هنگام سخنرانی نباشید؛ باید طرز نشستن مناسبی داشته باشید. اگر ایستاده صحبت می کنید نباید گردن را به پایین خم کنید، بلکه باید چانه شما با زمین موازی باشد. اگر هم نشسته صحبت می کنید باید پشت خود را صاف نگه داشته و از خم شدن خودداری کنید، زیرا در این شرایط نمی توانید تنفس دیافگرامی درستی داشته باشید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، آداب معاشرت و هوش کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

تمرین کردن

تمرین کردن به چند لحاظ برای برگزاری یک سخنرانی حرفه ای ضروری محسوب می شود. زمانی که از قبل برای اجرای سخنرانی تمرین می کنید؛ استرس شما کاهش پیدا کرده، ترس از سخنرانی کنترل می شود، لرزش صدا از بین رفته و تسلط شما بر متن سخنرانی افزایش می یابد. بنابراین اعتماد به نفس کاذب نداشته باشید و برای اجرای سخنرانی خود به اندازه کافی تمرین کنید.

برای اطلاع از روش های تقویت ایده پردازی بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مطلب

هنگام اجرای سخنرانی احتمال رخ دادن اتفاقات و مشکلاتی مانند لرزش صدا، خشکی دهان، ترس، شدت یافتن استرس و حتی فراموشی مطالب وجود دارد. خوشبختانه راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از رخ دادن این مشکلات وجود دارند که باید برای بهره مندی از مزایای آن ها، تمرین کنید.

برای یادگیری تکنیک های نقشه ذهنی در سخنرانی، موفقیت کلامی و جادوی جذابیت می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از راه های ارتباطی استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *