مطالعه کنید:

حمایت عاطفی

حمایت عاطفی در رابطه

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که روز بدی داشته باشید و به یکی از دوستانتان زنگ بزنید تا با او صحبت کنید؟ یا مثلاً به یکی از اعضای خانواده در مورد مشکل استرس آوری که در یک مهمانی خانوادگی با آن برخورد کرده اید بگویید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، به این معنی است که شما اثرات مثبت حمایت عاطفی را تجربه کرده اید، اگرچه ممکن است مطمئن نباشید که چیست؟ اگر می خواهید بدانید حمایت و پشتیبانی عاطفی چیست، چگونه آن را دریافت کنید یا چگونه از دیگران حمایت کنید، با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا با این روند به صورت کامل آشنا شوید.

حمایت عاطفی چیست؟

 

حمایت عاطفی روشی کلامی یا غیرکلامی است که ما آگاهانه از آن برای نشان دادن مراقبت و محبت خود به دیگران استفاده می کنیم. هنگامی که از دیگران پشتیبانی عاطفی می کنیم، به آنها احساس راحتی، پذیرش، تشویق، مراقبت، احساس ارزشمندی و اهمیت می دهیم. با این رفتار به آنها کمک می کنیم تا بهتر با ناراحتی ها یا موقعیت های دشوار زندگی خود کنار بیایند.

معمولاً می‌توانیم از خانواده، افراد مهم زندگیمان، دوستان، همکاران، مشاوران روانشناختی، گروه‌های حمایتی و شبکه‌های اجتماعی پشتیبانی عاطفی دریافت کنیم. این پشتیبانی عاطفی به ما کمک می کند تا بهتر با مشکلات، اضطراب، ناامیدی ها یا دردهای روزمره کنار بیاییم و احساس شادی کنیم و این احساس را به دیگران منتقل نماییم. وقتی از حمایت عاطفی دیگران برخورداریم، می دانیم که شانه ای برای گریه کردن در مواقع غم و اندوه داریم و می دانیم افرادی هستند که در شرایط سخت می توانیم بر روی آنها حساب باز کنیم.

فواید حمایت عاطفی در رابطه

1. کم کردن استرس و اضطراب

اضطراب و استرس رایج ترین مشکلات این روزها است. نقش پشتیبانی عاطفی در کاهش اضطراب بسیار مهم است و احتمال افسردگی را کاهش می دهد. اگر از اضطراب مزمن رنج می برید، با کمک حمایت عاطفی، می توانید با اضطراب مزمنی که بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر منفی می گذارد، کنار بیایید.

2. مقابله با اختلال اضطراب بعد از تصادف (PTSD)

طبق مطالعات، پشتیبانی عاطفی ارائه شده توسط سازمان های کاری و مشاوران تا حدی از افراد در برابر PTSD محافظت می کند.

برای اطلاع از روش های بهبود مهارت های ارتباطی بر روی لینک کلیک کنید.

3. فواید بدنی

فواید بدنی حمایت عاطفی

پشتیبانی عاطفی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و مشکلات بارداری و زایمان را کاهش می دهد و نه تنها عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد بلکه می تواند سرعت بهبودی افراد را پس از جراحی نیز افزایش دهد. بر اساس مطالعات علمی، پشتیبانی عاطفی، امید به زندگی زنان و مردان را به ترتیب 3 و 2.3 سال افزایش می دهد.

4. افزایش هوش هیجانی

دریافت پشتیبانی عاطفی با افزایش هوش هیجانی ارتباط مستقیم دارد.

5. رشد سالم کودک

بر اساس مطالعات، کودکانی که فاقد حمایت عاطفی والدین خود هستند، بیشتر در بزرگسالی از بیماری های مزمن و افسردگی رنج می برند.

روش دریافت حمایت عاطفی در رابطه

اکنون که فواید حمایت عاطفی را می دانید، ممکن است تعجب کنید که چگونه می توانید خودتان از آن بهره مند شوید. در ادامه تعدادی راه حل مفید ارائه کرده ایم.

1. گروه های پشتیبانی را پیدا کنید

برای پشتیبانی عاطفی، می توانید به گروه هایی بپیوندید که برنامه های حمایتی در زمینه های مختلف دارند. به عنوان مثال، اگر می خواهید بیشتر به برنامه ورزشی روزانه خود پایبند باشید، می توانید به گروه های ورزشی بپیوندید و از این حمایت برخوردار شوید. اگر مادر هستید و می خواهید فرزندتان را به خوبی تربیت کنید، می توانید به گروه های مادران، حتی گروه های آنلاین بپیوندید تا از تجربیات آن ها درس بگیرید.

2. تلاش کنید پیوند خود را با خانواده تان تقویت کنید

روش دریافت حمایت عاطفی در رابطه

از دیگر روش های تقویت روابط عاطفی، حفظ ارتباطتان با خانواده و دوستان است. مثلاً می توانید مرتب همدیگر را ببینید و خودتان برنامه های سرگرمی ترتیب دهید. این روش به شما و خانواده و دوستانتان کمک می کند تا از پشتیبانی عاطفی قوی برخوردار شوید.

3. علاقه مندی های خود را بشناسید

توجه کنید که اکنون می خواهید چه کاری انجام دهید. به عنوان مثال، اگر دوست دارید یوگا انجام دهید یا به کلاس نقاشی یا موسیقی بروید، خودتان را مشغول کنید. به این ترتیب با افراد جدیدی آشنا می شوید و می توانید یک شبکه پشتیبانی جدید ایجاد کنید.

برای اطلاع از نحوه شرکت در دوره آموزشی عشق هوشمندانه بر روی لینک کلیک کنید.

4. از تکنولوژی کمک بگیرید

پیاده روی یا رفتن به سینما با دیگران خوب است اما گاهی اوقات نمی توان دیگران را از نزدیک دید. در واقع، همه‌گیری کووید-19 به ما نشان داده که فناوری می‌تواند دوست ما باشد. با استفاده از نرم افزارهای مختلف می توانید با دوستان خود که دور از شما زندگی می کنند تماس بگیرید و یا با عضویت در گروه های پشتیبانی آنلاین از حمایت عاطفی دیگران برخوردار شوید.

نحوه ارائه حمایت عاطفی در رابطه

1. از شخص بپرسید که به چه کمکی نیاز دارد

شما باید بدانید شخصی که می خواهید از او حمایت عاطفی کنید به چه نوع حمایتی نیاز دارد. آیا او فقط همدردی شما را می خواهد یا به دنبال حل مشکل و درخواست مشاوره است؟

2- خوب گوش کنید

شما باید زمان کافی جهت گوش دادن به صحبت های شخصی که می خواهید از او حمایت کنید اختصاص دهید و با او فکر کنید. از طریق گوش دادن فعال می توانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنید و اعتماد آنها را جلب کنید تا بتوانید بهتر به آنها کمک کنید.

3. در مورد مشکل بپرسید

نحوه ارائه حمایت عاطفی در رابطه

با درک مشکل آن شخص، می توانید بهتر به او کمک کنید اما این نکته را در نظر داشته باشید که چندان کنجکاو نباشید که به نظر می رسد در زندگی آن فرد نفوذ می کنید. شما باید به حریم خصوصی افراد احترام بگذارید و فقط کمکی را که آنها می خواهند ارائه دهید.

برای یادگیری تکنیک های ثروت سازی با کلام، زبان بدن و ارتباط موثر می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

4. احساسات فرد را تایید کنید

با تایید احساسات دیگران، به آنها نشان می دهید که ناراحتی آنها را درک می کنید. این درک و تایید، تاثیر بسیار مثبتی در بهبودی سریع افراد دارد.

5. از حمایت بدنی غافل نشوید

چه کسی یک آغوش گرم را دوست ندارد؟ همه ما گهگاهی به در آغوش گرفتن نیاز داریم. بر اساس مطالعات علمی، در آغوش گرفتن فرد احساس تنهایی، بدخلقی و اضطراب را کاهش می دهد. در عین حال، این شغل راهی عالی برای ارتباط با دیگران و ایجاد حس اعتماد در آنها است.

6. فرد را تشویق و تحسین کنید

گفتن حرف های خوب به دیگران و تعریف و تمجید از آنها می تواند بسیار مفید باشد. در عین حال، زمانی که می خواهید از شخصی حمایت عاطفی کنید، کاملاً روی آن شخص تمرکز کنید تا کاملاً از او مراقبت و حمایت نمایید.

7. طرف مقابل را قضاوت نکنید

هیچ کس دوست ندارد مورد قضاوت قرار بگیرد. فردی که به خاطر اشتباهاتش دچار مشکل می شود، قبل از شما خود را قضاوت و سرزنش کرده است. پس اگر می خواهید به چنین فردی کمک کنید، از قضاوت و سرزنش او بپرهیزید و فقط به او کمک کنید تا مشکلش را حل کند.

برای اطلاع از نحوه شرکت در سمینار کاریزما کلاب بر روی لینک کلیک کنید.

مقایسه حمایت عاطفی با حمایت اجتماعی

مقایسه حمایت عاطفی با حمایت اجتماعی

برخی افراد فکر می کنند پشتیبانی عاطفی همان حمایت اجتماعی است اما اینطور نیست. یکی از ویژگی های مهم روابط اجتماعی، حمایت اجتماعی است که شامل انواع حمایت ها از جمله پشتیبانی عاطفی، حمایت ملموس، حمایت اطلاعاتی و حمایت از عزت نفس است.

1. حمایت عاطفی

این حمایت بیانگر همدلی، عشق و مراقبت دیگران نسبت به شماست. به عنوان مثال، وقتی روز بدی را در محل کار سپری کرده اید و یکی از اعضای خانواده به شما آرامش می دهد، به شما کمک می کند تا با چالش های زندگی خود بهتر کنار بیایید.

2. پشتیبانی ملموس

به معنای خدمات واقعی یا کمک ملموسی است که شخص به شما ارائه می کند. به عنوان مثال، وقتی همسر شما چند روز در خانه می ماند و کارهایش را از راه دور انجام می دهد و از بچه ها مراقبت می کند تا بتوانید به کارهای ضروری خود بروید، از شما حمایت جدی می کند.

3. با اطلاعات کمک کنید

این نوع پشتیبانی شامل مشاوره یا اطلاعاتی است که از افراد دیگر برای کمک به حل مشکلات خود دریافت می کنید. به عنوان مثال، وقتی مادرتان برای بهبود کارتان از تجربیات کاری خود به شما می گوید، شما از مادرتان حمایت اطلاعاتی دریافت کرده اید.

برای یادگیری تکنیک های ساخت شخصیت قدرتمند، جادوی جذابیت و موفقیت کلامی می توانید در دوره های آموزشی مریم مبارکی شرکت کنید.

4. حمایت از عزت نفس

برخی نظرات باعث افزایش عزت نفس فرد می شود و به او قدرت کافی برای ادامه کار می دهد. به عنوان مثال، وقتی رئیس شما برخی از ویژگی های شما را در محل کار تحسین می کند، از نظر عزت نفس از شما حمایت می کند. این نوع حمایت می تواند به شما اطمینان دهد که مسیر شغلی درستی را انتخاب کرده اید.

ثبت دیدگاه
ارسال دیدگاه
هنوز دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است
keyboard_arrow_up